Financování zpravodajství ČT z Bruselu: Vedení ČT neví o tom, že reportáže Pavla Boudy z Bruselu financuje zahraniční instituce, jak svědčil tento reportér
Ve svém dopise Britským listům, zveřejněném dne 13. července 1998, napsal bruselský reportér České televize Pavel Bouda, že je natáčení reportáží pro ČT a využívání televizní techniky v Bruselu pro tuto práci zcela zadarmo.
Pokud je to pravda, byla by to vážná věc. Objektivní a profesionální novinářská práce nemůže být placena či dotována z nejasných zdrojů, aniž by byla jasně definována její nezávislost. Pokud si nechává Česká televize reportáže Pavla Boudy dotovat nějakou cizí organizací nebo cizí mocností, má povinnost zveřejnit, za jakých podmínek se to děje. Zdá se však, že vedení České televize o tom, za jakých finančních podmínek natáčí Pavel Bouda své reportáže z Bruselu, není informováno.
Pavel Bouda napsal ve svém dopise doslova toto:
V souvislosti s mojí reportáží ze zasedání ministrů obrany NATO 12.6. 98, (...) můžete zůstat (...) naprosto klidný a bez obav. Její výroba totiž nestála české koncesionářské poplatníky ani korunu. Stejně jako téměř všechny materiály, které jsem od svého nástupu v listopadu 1992 z Bruselu odvysílal. (...)
Během dne musím kromě informací sehnat ještě záběry z jednání, štáb s kamerou, případně studio na rozhovory i stand up, střižnu a zajistit satelitní linky pro odeslání. (...) Možná bude úplně stačit, když se někde u Vás v Glasgow zeptáte, kolik stojí nájem těchto TV kapacit. Věřte, nevěřte: ČT je má v Bruselu zadarmo. A to jenom díky mně.
Naproti tomu vedení České televize prostřednictvím své mluvčí Renaty Elhenické konstatuje:
From: Renata Elhenická, oddělení pro styk s veřejností České televize
posílám Vám odpověď na Vaši otázku týkající se nestandardního financování zpravodajské mise ČT v Bruselu.
Jak jsem Vám již sdělila v telefonickém rozhovoru, vedení ČT nemá žádné informace o nestandardním financování zpravodajské mise v Bruselu.
Děkuji. Věřím, že sub specie Vaší informace nyní pan Bouda uvede své stanovisko na pravou míru.
Pokud nemá vedení ČT žádné informace o finančních dohodách Pavla Boudy v Bruselu, domníváme se, že by si je měla velmi rychle opatřit a seznámit s nimi veřejnost.
Jakub Puchalský konstatoval, že v České televizi byla jeho příchodem zahájena éra otevřenosti a korektnosti. Doufáme, že to dokáže činy a zveřejní konkrétní výdaje na jednotlivé zahraniční zpravodaje České televize a zároveň bude informovat o tom, kolik stojí roční výroba pořadů Události, Jednadvacítka, V pravé poledne, Aréna a Karanténa, jaké procento zaujímají výdaje na tyto pořady v rozpočtu zpravodajství ČT a jaké procento zaujímá zpravodajství v celkovém rozpočtu České televize.