M. Soukupová: Je přípustné, aby bývalá mluvčí ministra dělala reportérku ČT?
Pane šéfredaktore,
nejprve poděkování za Vaše BL, jsou velmi zajímavé a často přinášejí jinde neuváděné (nebo o nich z nedostatku času nevím) informace. Skvělé jsou také Vámi uváděné překlady zahraničních článků.
Mám na Vás jeden dotaz ohledně ČT: je normální, že jako redaktorka zpravodajství veřejnoprávní (tedy nestranické a nestranné) televize pracuje bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví M. Soukupová, které v té době hájila kroky svého ministra (Stráského)? Po výměně ministra Stráského za dr. Roithovou M. Soukupová z ministerstva odešla.
Nyní pracuje ve zpravodajství, kde se má také vyjadřovat ke zdravotnictví (naposledy 26.10. hodnotila odstoupení ředitele VZP Němce z funkce).
Vzhledem k tomu, že tiskoví mluvčí jsou většinou osoby blízké ministrovi a jeho názorům, nemám k ní jako k redaktorce důvěru.
Chápu, že novináři odcházejí z médií dělat tiskové mluvčí na ministerstva a jinam. Snad bych pochopil, kdyby nastoupila do komerční televize nebo do diskuzního pořadu, kde by její anamnesa byla vyjádřením určitého názoru či postoje (na Primě třeba M. Prokop atd.), ale v ČT a ve zpravodajství mě to připadá nefér. Jaký je na to Váš názor a jak je tomu v Británii ?
Díky
Michal Sojka
Poznámka JČ: Debatovalo se o tom shodou okolností na fóru čelných angloamerických novinářů v Londýně v květnu 1996 v United States Institute Londýnské univerzity, jemuž jsem byl přítomen. Debatéři se shodli na tom, že jakmile se novinář dá do aktivní politiky, návrat do sdělovacích prostředků už není možný - novinář nemá důvěryhodnost, že je nestranný. Snad po letech by se mohl vrátit.