Look at the weekly English-language electronic NEW PRESENCE. - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Prezident Václav Havel podle Václava Klause "akcentuje
elitářství a moralizování". Klaus to řekl v sobotním Havlově rozhlasovém pořadu Rozhovory v Lánech. Podle Klause se Havlovo elitářství projevuje používáním výrazu "občanská společnost", který je prázdný a má ideologické zabarvení. (??) Předseda ODS místo toho věří ve společnosti v neosobní ekonomické mechanismy. "Pravděpodobně máme trochu odlišné vidění společnosti a politiky,"
řekl Havel. I když si je Havel vědom nálepky levičáka (že by dokázali čeští "pravičáci" Havla natolik poplést??), je přesvědčen, že státy mají být do určité míry nástrojem
společenské solidarity. Respektuje jednotlivou lidskou bytost a věří na sebevědomé občany podílející se na veřejném životě, tedy
na občanskou společnost. Myslí si, že tržní ekonomika a politický život musejí mít přísná pravidla.
"Pravděpodobně jsme podcenili roli těch pravidel v zájmu rychlé privatizace, rychlé proměny celého hospodářského systému," dodal Havel a poukázal na to, že se "trošku přimhuřovaly oči" a podceňoval legislativní a právní rámec. Klaus to odmítl a argumentoval, že jeho vlády postupovaly "nejrychlejší možnou rekonstrukcí právního řádu a legislativy". "Přijali jsme největší počet nových zákonů, novel zákonů na
světě," řekl Klaus. (A jak kvalitních!! JČ) - Klaus má podivně omezené myšlení. Nepoučil se z ničeho, neví, co se na světě děje, a jeho myšlenkový rozvoj nepostupuje nikam.
Silnici a dva domy v blízkosti řeky zaplavila v neděli řeka Otava v Sušici.
Hladina řeky dosahuje 225 centimetrů a stále stoupá. Normální stav hladiny Otavy je v Sušici okolo půl metru. Voda zaplavila louky a autokemp v Aníně. Obyvatelé mají obavy
z neodklizeného polomového dřeva, které voda splavuje z šumavského Národního
parku. Klády a větve ucpávají mostní oblouky a mostům tak může hrozit nebezpečí protržení. - Nestabilní počasí působí povodně i v různých městech Velké Británie. (I v Glasgowě je nábřeží jedné řeky v těchto dnech chráněno před velkou vodou bariérou z pytlů naplněných pískem.)
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla minulý pátek Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.