Ani jeden ekonom nebo novinář neodpověděl. Přestože otázka vycházela v BL denně po čtrnáct dní. Nic překvapivého. Pakli vůbec vláda takové údaje má, a i o tom lze pochybovat, drží si je při těle. Zveřejněná čísla by bylo možno kritizovat. Mohlo by se ukázat, že ministři nejsou neomylní. Vždyť i předcházející vlády utajovaly údaje o privatizačních projektech, tak proč ne tato.
Na otázku jsem tedy neočekával odpověď. Smysl však měla. Doufal jsem, že si pár novinářů uvědomí, že by se snad měli ptát, když jde o převod desítek a dokonce stovek miliard korun. Otázka však byla namířena také na vládu a Evropskou banku pro obnovu a rozvoj (BERD). Vláda totiž podle zpráv ČTK již vložila do České spořitelny miliardy korun přímo a další miliardy tím, že převedla obrovské nekryté úvěry na Konsolidační banku, aniž za to, jak se zdá, dostala odpovídající náhradu od BERD, která, jako jeden z největších akcionářů České spořitelny, získá užitek z těchto peněz. Otázka tedy také znamenala: Dala vláda zdarma peníze českých lidí akcionářům BERD? A přijal BERD beze studu tyto peníze?
Reakce na tato obvinění se zatím nedostavila. Novináři se nezeptali ministrů, alespoň ne veřejně, co BERD zaplatila za nedávnou subvenci daňových poplatníků do jejího vlastnictví. Ani kolik BERD vloží v budoucnosti do záchrany České spořitelny a jaký za to bude mít v budoucnosti podíl na akciovém kapitálu. Nezeptali se ani BERD a ostatních akcionářů.
Jakás takás reakce se však přece jenom objevila. Podle zprávy ČTK z 16.února řekl místopředseda vlády Pavel Mertlík, že v návrhu revitalizačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu nebyly uplatněny zásady "vytěsnění původních vlastníků" a "komerčního principu". Šokující přiznání. Desítky, snad i stovky miliard korun měly být odňaty daňovým poplatníkům a darovány dnešním vlastníkům a vedením podniků, kteří tyto podniky přivedli k bankrotu.
Avšak to, že si konečně vláda začíná uvědomovat, že její rozhodnutí mohou vést k nespravedlivému převodu majetku, nestačí. Jak dnes dostane zpět od BERD stamilionový dar, který tak štědře, a bezmyšlenkovitě, vložila do České spořitelny? Kdo je odpovědný za tuto katastrofu? Který z ministrů bude rezignovat?
A co BERD? Tato banka, která má ve vínku rozvoj tržního hospodářství ve východní Evropě, ukázala svou pravou tvář. Nakoupila akcie České spořitelny a prodělala. Akcie závratně klesly. To sice nesvědčí o nějaké výjimečné schopnosti investovat, ale budiž. Prodělat může každý. Tato banka se však nestydí nechat se podporovat českými daňovými poplatníky. Za její špatná rozhodnutí ať platí čeští lidé. Zdá se, že jí nejde o pomoc a tržní ekonomiku, ale o to, aby ze zoufalé situace v České republice a celé východní Evropě vytřískala co nejvíce.
Nynější česká vláda byla zvolena lidmi, kteří doufali, že bude jiná. Zatímco předešlé vlády vyvlastňovaly a vyvlastnily český kapitál, protože z toho měli prospěch jejich mecenáši, věřilo se, že se sociální demokracie pokusí toto vyvlastnění napravit. Tato víra se zakládala na jejích slibech a volebním programu. Dosud však nebyl v tomto směru učiněn ani krůček. Vyvlastněný kapitál dále zůstává v rukou vyvlastňovačů. Nejen to. Vláda má v plánu prodat další kapitál za stejných podmínek: Její investiční poradci stanoví ceny těchto prodejů na základě cen panujících na českém kapitálovém trhu. Tedy na základě cen vzniklých vyvlastněním. Jak by se vám líbilo, kdyby někdo prodal váš dům na trhu, na kterém se prodávají jen kradené domy a za stejnou cenu, jako tyto kradené domy? Nemyslíte, že by tím byl i váš dům ukraden? Stejná analogie platí i pro kapitálový trh. Vláda se tak chystá pokračovat ve vyvlastňování, jako její předchůdci. Stovky milionů, které byly snad omylem darovány akcionářům BERD, nejsou proti tomuto prakticky nic. V této čtvrté vlně privatizace ztratíte stovky miliard.
František Nepil, Londýn, 4.března 1999
Podrobnější vysvětlení postojů, na jejichž základě František Nepil argumentuje, naleznete např. zde.