Ministr David lékárníkům opravdu nerozumí
Ve čtvrtek dne 1. 7. 1999 se na pozvání GML ( Grémia majitelů lékáren ) sešli zástupci ČLK ( Česká lékárnická komora), MAFS ( Mezinárodní asociace farmaceutických společností, SVLP ( Sdružení výrobců léčivých přípravků) a AVEL ( Asociace velkodistributorů léčiv).
Účastníci projednávali stanovisko zveřejněné v HN ze dne 1. 7. 1999 a výsledky jednání GML, ČLK a AVEL s vedením VZP v čele s prokuristkou ing. Jiřinou Musílkovou o snižování obchodní přirážky a penalizaci VZP.
Jako první reagovali účastníci na výroky p. ministra, že "tříprocentní pokles marže sníží příjmy lékáren o 10%, ale nezruinuje je" a že" vyrovnají se s ním i menší lékárny, protože těchto 10% u nich bude z menšího zisku".
Tyto výroky svědčí o naprosté neznalosti problematiky, protože právě malé lékárny jsou poklesem obchodní přirážky ohroženy nejvíce.
Ziskovost lékárny v podmínkách současné cenotvorby léčiv a nevyrovnaných platebních toků zdravotních pojišťoven může vznikat až u měsíčních tržeb přesahujících 1, 3 mil. Kč, což většina venkovských a menších lékáren není schopna dosáhnout.
Dále si dovolujeme upozornit, že i další argument, pokud se každoročně zvyšuje počet lékáren, nesvědčí to o prosperitě tohoto oboru, ale že zcela chybí regulace lékárenské sítě.
To se projevuje v neustálém snižování a rozmělňování tržeb stávajících lékáren a tím i jejich ztrátovosti.
Účastníci doporučují panu ministrovi, aby se o této problematice nechal lépe informovat.
Výsledky schůzky s pí. prokuristkou Musílkovou ukázaly, že snížení obchodní přirážky je zcela nesystémové a vůbec neušetří prostředky veřejného zdravotního pojištění.
Zástupci lékárníků se domnívají, že lékárníci pochopí nutnost penalizace VZP a dobře při uzavírání dalších smluv uváží, zda pojišťovna nezneužívá svého monopolního postavení, když sama svým jednáním tyto smlouvy zpochybňuje.
Výše závazků VZP po lhůtě splatnosti je zkreslována tím, že jsou v řadě případů prováděny jen částečné úhrady faktur a zbývající částky se proplácejí se značným zpožděním.
Řada těchto omylů vychází z toho, že v naší republice neexistuje informační materiál, ze kterého by bylo možné jednoznačně odvodit údaje o výši skutečné obchodní přirážky a hospodářských výsledcích distributorů a lékáren, o nákladech na léčiva hrazená z veřejného zdravotního pojištění a dalších.
Tento nedostatek umožňuje státní zprávě účelově nakládat a manipulovat s daty a ovlivňovat tak veřejné mínění. Z tohoto důvodu se rozhodli zástupci výše uvedených společností zadat zpracování nezávislé expertízy, která umožní porovnání těchto nákladů se zeměmi EU.
Tento materiál bude veřejnosti k dispozici v první polovině července.
Za Grémium majitelů lékáren : PharmDr. Dušan Holečko
Za Českou lékárnickou komoru: Mgr. Jiří Kotlář
Za Mezinárodní asociaci farmaceutických společností: Ing. Pavol Mazan
Za Sdružení výrobců léčivých přípravků: Ing. Petr Šimek Za Asociaci velkodistributorů léčiv: Jiří Houser