Referendum
Zákon o referendu byl až do včerejška dluhem zákonodárců vůči Ústavě. Ta předpokládá, že se občan na správě veřejných věcí může podílet jak nepřímo, volbou zastupitelů, tak i přímo lidovým hlasováním. Po mnoha marných pokusech v minulých letech byl nakonec zákon o referendu přijat v podobě, která sice k smrti vyděsila poslance Marka Bendu, nicméně hodně občanů pravděpodobně zklame.
Zákon umožňuje dva typy referenda. To první, o vstupu do Evropské unie, vyhlásí prezident na návrh nejméně osmdesáti poslanců anebo nejméně dvě stě padesáti tisíců občanů s hlasovacím právem. Výsledek takového referenda by byl závazný.
Pak je možné ještě referendum týkající se věcného návrhu ústavního zákona, které lze vyhlásit za stejných podmínek, nicméně v případě kladného výsledku by po předložení vládou poslanci museli výsledek lidového hlasování pouze projednat, nikoli nutně přijmout.
Téma referenda pak nemůže být v rozporu s mezinárodními závazky České republiky, či principy našeho právního řádu, nemůže se tedy týkat například trestu smrti, anebo vystoupení z NATO.
Není tedy jasné v čem může být přijetí zákona otevíráním Pandořiny skříňky a jakou hrozbu vyčlenění se z civilizovaného světa měl poslanec Marek Benda na mysli.
Zvláštní je, že má strach z toho, co by mohli neodpovědně provést občané, místo toho, aby se s obavou kolem sebe rozhlížel v poslanecké sněmovně.
K zamyšlení je spíše to, co zákonu vyčítá poslanec Jiří Payne z ODS. Podle něj je nemyslitelné, aby poslanecká sněmovna, zvolená k tomu, aby rozhodovala, iniciovala lidové hlasování.
Myslitelným se to stalo a nezbývá než doufat, že se nás zítra osmdesát poslanců nezeptá třeba na imunitu, my ji v referendu odmítneme a oni si ji stejně nechají.
Vysílá se v pátek 10. prosince.
Poznámka JČ: Obávám se, že myšlenka Jiřího Payna je dost pošetilá. Proč se ti lidé nejdou někdy taky trochu podívat do zahraničí? Ve Švýcarsku "iniciuje parlament" lidové hlasování skoro každou chvíli. V Británii Blairova vláda "iniciovala" lidové hlasování ve věci referend o samostatnosti Skotska a Walesu a plánuje další. V zavedenějších demokraciích vědí poslanci to, co není, jak se zdá, úplně jasné Jiřímu Paynovi, i když to má přímo napsáno i v české ústavě: "Všechna moc pochází z lidu". Rozhodování normálních lidí je vždycky v demokracii legitimnější než rozhodování nějakých poslanců. Kde snad sebrali ti poslanci moudrost, jíž se smějí vyvyšovat nad občany? (Že ji zrovna čeští poslanci tak intenzivně v parlamentě prokazují...) - A že by zrovna přijetím zákona o referendu se Česká republika vyčlenila ze společenství civilizovaných národů (Marek Benda) - no to už je docela nepředstavitelná virtuální realita...