Ukrajinci a větrné mlýny
František Roček
Přečetl jsem si v Čulíkově informačním bufetu: Ukrajinci musejí mít v ČR stejný plat jako Češi, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor Richard Falbr na setkání se západočeskými odboráři podpořil hlasy účastníků, kteří požadovali, aby nebyli levně a ilegálně zaměstnáváni ukrajinští dělníci. "Zamezit jejich přílivu se dá jedině tím, že budou pracovat za stejných mzdových podmínek jako čeští dělníci," uvedl Falbr.
Hezky se to čte a je to asi jako starý vojenský předpis, v němž se pravilo, že kůň musí být zapřažen ve směru jízdyŠ
Se zaměstnáváním Ukrajinců to je bohužel jednoduché. Zaměstnání Ukrajinců legálně za minimální zákonnou mzdu se podnikateli vždy vyplatí. Nelegální zaměstnávání ještě více... V obou případech bude Ukrajinec dělat více než občan českomoravského knížectví. A to z jednoduchého důvodu: přijíždí do Českomoravska, aby si vydělal nějaké peníze. I to nic co si vydělá zde je hodně - více než tam doma. Je ochoten pracovat i dvanáct, občas i více hodin denně, protože přijel sem pracovat. Chodit za ženskými či jinou kulturou je kontraproduktivní. Potřebuje peníze shromažďovat, ne vydávat.
A s tím je spojen i problém nezaměstnanosti Romů. V souvislosti s tím mě "pobavilo" moudro ve The Times.
The Times uvedl (dle ČTK 20. 10. 1999), že v Čechách nyní hrozí zavedením víz vůči Ukrajincům, kteří zaplňují mnohá volná pracovní místa, jež uvolnili odjíždějící Romové.
Nevěděli o čem píší, protože skutečnost je právě opačná: Romové jsou z více než 70 procent bez práce, protože je k dispozici velmi málo práce pro občany s minimálním vzděláním. Mnohá z mála pracovních míst, kde se vyžaduje jen hrubá pracovní síla, obsadili Ukrajinci, protože Ukrajinci jsou anonymní, odkázáni na "milodar práce", bez politického, sociálního a ekonomického zázemí čili lépe manipulovatelní. Tato manipulovatelnost je u českých občanů omezena prvky sociálních dávek v nezaměstnanosti a života v prostředí, kde má člověk rodinné a kolektivní vazby.
Již jsem se v Britských listech zmiňoval o romském minipodnikateli, který hledá práci pro partu svých kopáčů a stěžuje si, že Ukrajinci zkazili normy, protože jdou na minimální cenu a on pro své lidi prakticky nemůže najít práci.
Pokud se má něco změnit, tak především ze strany cizinecké policie a ouřadů práce, protože nic jiného než systematická kontrola legálnosti zaměstnávání pracovníků nepomůže.
Vždyť i Čech si rád v zahraničí vydělá za hodinově v místních podmínkách malý peníz, ale po přepočtu kurzu i málo tam může znamenat slušné peníz tady u nás v Pepíkově.