|
Rozhovor Jany Ciglerové s Jakubem PuchalskýmSvětlo jeho očí a útlum její mysliJulianaKolegyne reakci J. Ciglerove ani nebyla schopna docist, jen rekla
"to je teda uroven, s tim se prece Culik nebude
zahazovat". Ja tusim, ze Vy jste ve svem bezbrehem idealismu schopen
diskutovat s kazdym. Nasledujici radky pisu, abych se odreagovala,
publikovat je nemusite. A) Typy rozhovoruJ. Ciglerova pise o "profesnim interview", ktere probiha tak, ze dotazovany by "mel pripravenou spoustu hotovych odpovedi....A to by byla nuda. Cetl byste to Vy (...) a asi tak sedm dalsich medialnich novinaru, mozna par clenu medialni komise a snad i nejaci ti radni. No to je teda ambice..."Profesni interview, pri nemz se novinar spokoji s pripravenymi odpovedmi (nebo zaznamem tiskove konference politicke strany) je opravdu nuda. Obrovska nuda. Souhlasim s J. Ciglerovou, ze takhle psat umi kazdy a ze se to neda cist. Co ale umi jen dobry zurnalista, je rychla reakce na pripravene odpovedi vlivnych lidi a jejich srovnavani s fakty. Takto pojatych profesnich rozhovoru je mizive mnozstvi, protoze v tomto pripade musi mit novinar hodne znalosti a schopnost rychleho, logickeho mysleni.
Dalsi popisovany typ je "osobni, lidsky a profilovy
rozhovor". Nemyslim, ze by lidska zkusenost lidi na vyssich mistech nebyla zajimava. Tema "vzestup a pad" (treba reditele CT) zajimave je. Jenze to, co media nabizeji, nejsou nejake existencialni prozitky, ale povrchni plky o rajske omacce, koupi CD, atd. atp. A protoze se obecna lidska zkusenost "celebrit" az tak nelisi od prozitku obycejnych lidi, je zajimavejsi cist o tom, cim se od nas odlisuji - tedy o jejich profesi. Pokud me bude zajimat lidska zkusenost v meznich situacich, prectu si radeji Greena nebo Dostojevskeho nez Nedelni noviny, Xantypu, Cosmopolitan a podobne tisky. "Neverite tomu, ze i ten Vas nenavideny Puchalsky je clovek? Ani po mem rozhovoru? Co ma znamenat toto tvrzeni? Pokud clovek nekomu zkritizuje projekt, teorii nebo vysilani, neznamena to prece, ze je jeho osobnim nepritelem a ze popira jeho "lidskost". Nekteri novinari se kriticky vyjadruji jen k praci svych osobnich nepratel, ci co? B) Zpusob vedeni rozhovoru"Pokud si nekdo daval podminky, byla jsem to ja: neomezene dlouhou dobu [rozhovoru], neformalni prostredi, vecere pri svickach idealni."Tohle je ted uci na Fakulte socialnich ved? Novinarina musi byt dost tezke zamestnani. Obycejny clovek travi vecery pri svickach se svymi blizkymi, novinar se musi v zajmu profesionality obetovat a trcet po hospodach s cizimi lidmi. Chapu, ze kazde povolani si zada sve. Ale domnivam se, ze odpovedi na otazky o jizde v dopravnich prostredcich, traveni volneho casu apod. za takove usili nestaly - ty bylo mozne vyridit mailem nebo telefonicky.
C) Paralyzujici fluidum mocnych"Vy si umite predstavit Jakuba Puchalskeho s cigarem prilepenym na spodnim rtu, v otrhanych dzinach a tricku s napisem, nalejvajiciho pivo anglickym stamgastum?"Proc bych to neumela? Kdyz muze v dzinach chodit Turner,
proc by je nemohl nosit Puchalsky? Umim si ho
predstavit treba v moterkach s kulichem na hlave. Co je na tom tak
tezkeho? Zda se, ze jakesi nezname fluidum, ktere vyzaruje z celebrit (i
byvalych) zcela paralyzuje mysleni nekterych novinaru. Misto aby
racionalne analyzovali jednani mocnych, vidi v nich nejake nadlidi,
kteri nejsou z tohoto sveta. D) Obohaceni cestinyDosud jsem se setkala pouze s lidmi, kteri bud kvuli neznalosti presneho ceskeho vyrazu nebo z nutnosti podtrzeni sve vzdelanosti prokladali svoji rec reckymi, latinskymi, nemeckymi nebo anglickymi terminy. Nevim, do ktere kategorie zaradit J. Ciglerovou. Ji pouzivane vyrazy "no hope" a "deal" neni tezke do cestiny prelozit a ani jejich znalost nepredpoklada nejake obzvlastni vzdelani. Takze opravdu nevim.A co jeste nevim a co by me velmi zajimalo: Predstavuje Jana Ciglerova reprezentativni vzorek dusevni urovne ceskych novinaru, anebo se jedna o vyjimecny pripad?
Napr. na otazku: "Nekteri politici rikaji, ze vam jde jen o moc, ne o televizi. Je to pravda? (Ona snad ceka, ze Zelezny rekne, ze mu jde o moc?!), Zelezny odpovida: "Ja jsem to od zadneho politika nikdy neslysel. ...Domnivam se, ze politici dobre vedi, jak slozity je skok mezi vlivem a moci. A ze jenom ve vzacnych okamzicich dvacateho stoleti se prihodilo, ze by se vliv zmenil v moc. To byla napriklad afera Watergate. Ale jinak se jedna o vliv. Vliv je velmi dulezitou slozkou politickeho zivota. Ale nespojoval bych ho s moci. Moc je vysledkem demokratickeho povereni a k tomu potrebujete opravdu tvrdou torturou clenstvi v nejake strane od zakladnich organizaci az po volby na kongresu. Tudy se realizuje moc." A Perglerova VUBEC NA TUTO DEMAGOGII NEREAGUJE. Nerekne, kteri politici se domnivaji, ze Zeleznemu jde o moc (pokud to nevi, proc tento fakt zminuje?), neuvede priklad Berlusconiho, nezastavi se o sociologickych teorii prolinani vlivu (nevolenych jedincu) a moci (volenych predstavitelu). Myslela jsem si, ze ma na rozhovor malo casu, ale pak jsem si precetla otazky jak pro casopis pro pani a divky: "Proc jste prestal nosit motylka? Uletely vam s nimi snad nejake iluze o obchodech nebo o partnerech?" "Letos vam bude 55 let. Myslite si, ze Zelezny patri do stareho zeleza?" Teda vase starosti bych chtela mit, pani redaktorko.
Mozna Pravo pro tento rozhovor schvalne vybralo neprilis investigativne
zalozenou novinarku, aby neprislo o reklamu od TV Nova.
|