čtvrtek 24. února

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv Odkazy:
 • Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby Česká politika:
 • Střet zájmů: ministrem zdravotnictví by neměl být lékař (Vladimíra Bošková, Občanské sdružení na ochranu pacientů) Česká společnost:
 • Skákal pes aneb Notně chaotická poznámka k poznámce Václava Pinkavy (Tomáš Pecina) Policie v ČR:
 • Jan Honner: "Jsem v exilu a hlavně naživu" (předseda organizace Český ombudsman) Policie v ČR a v Británii:
 • Jak pracuje policie v ČR a jak v Británii: porovnání přístupu policie ve dvou případech vloupání (Pavel Trtík) Česká televize:
 • Vladimír Mlynář chce za deset let kandidovat na prezidenta ČR a Česká televize ho bude už od nynějška systematicky filmovat Česká politika:
 • Pozvánky (Ivan Hoffman) Demokracie, věda a náboženství:
 • Pouze věda přináší nové informace (V. Novák) Tiskové prohlášení:
 • Úvěrový registr musí být založen na stoprocentní důvěře (Profira)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Střet zájmů: ministrem zdravotnictví by neměl být lékař

  Vladimíra Bošková

  Vazeny pane Culiku,

  Jsem redaktorka tydeniku Zdravotnicke noviny a zaroven predsedkyne Obcanskeho sdruzeni na ochranu pacientu.

  Ve vasich listech sice obdivuji vas smysl pro objektivitu ale ta zavisi na dostupnosti informaci. Bohuzel jste o ceskem zdravotnictvi zatim informovan spise jen jednostranne od lekaru a nikoli od uzivatelu zdravotnickych sluzeb.

  O ceskem zdravotnictvi je obtizne ziskat objektivni informace nebot mnoho dat je tabuizovano a zverejnovane udaje jsou casto zkreslovane autory - lekari.

  Napriklad i Ustav zdravotnickych informaci a statistiky v Praze je v rukou lekaru.

  Obcanske sdruzeni na ochranu pacientu dosud marne nekolik let usiluje o rovnopravne postaveni uzivatelu zdravotnickych sluzeb.

  Na rozdil od V. Britanie v CR nemaji obcane zadny vliv na kvalitu zdravotni pece, na pocet sluzeb, na vyuziti verejnych prostredku, stiznosti pacientu nejsou v rukou nestrannych pravniku (jsou reseny komisemi lekaru bez ucasti pacienta) atd.

  V soucasne dobe buji korupce v ceskem zdravotnictvi, ackoli jednotliva nemocnicni oddeleni pracuji nevytizena (napr. jen 50 procentni vykonnost), takze je nadbytek prazdnych luzek lekaru pristroju i operacnich salu. Presto se prodluzuji cekaci doby na operace - podle libovolneho rozhodnuti lekaru - a mnozi se informace o uplatcich.

  Vladimíra Bošková

  Občanské sdružení na ochranu pacientů, Praha, tel. 57018230


  Co vlastně potřebuje české zdravotnictví?

  Pokud Britské listy informovaly o událostech ve zdravotnictví ČR, dělo se tak dosud převážně z pohledu lékařů či na podkladě informací od nich. Jak ale české zdravotnictví vidí občané - pacienti?

  V ČR se před několika lety zformovalo Občanské sdružení na ochranu pacientů, které se na rozdíl od politiků seznámilo se zdravotnickými zákony vyspělých zemí (SRN, Rakousko, Švýcarsko, Holandsko, Kanada, USA aj.). Při srovnání těchto zahraničních zdravotnických zákonů se stávajícími právními normami uplatňovanými v českém zdravotnictví je dobře patrné, že hlavním problémem není nedostatek peněz pro české pacienty a profesní pracovníky, ale je to trvalý a široce rozvětvený konflikt zájmů ve zdravotní politice ČR.

  Od roku 1989 až dosud prakticky vždy je v ČR ministrem zdravotnictví lékař. V západních zemích ministrem zdravotnictví většinou nebývají lékaři, a pokud by v minulosti toto povolání vykonávali, nestačilo by to k jejich nominaci na tento post - musejí mít zpravidla také vzdělání z oblasti práv, finančních věd a výkonu státní správy.

  V ČR se střet zájmů neomezuje jen na křeslo ministra zdravotnictví, neboť lékaři jsou hojně zastoupeni ve státní i veřejné správě na všech úrovních: v okresních i obecních úřadech. I těmto lékařům - úředníkům chybějí potřebné znalosti z oblasti práva či ekonomie a nejsou profesionálně připravováni pro výkon státní a veřejné služby.

  Střet zájmů v neprospěch uživatelů zdravotnických služeb se projevuje i na úrovni zdravotních pojišťoven, v jejichž správních radách, v křesle ředitele pojišťovny či na dalších místech vedoucích pracovníků zdravotních pojišťoven často opět zasedají lékaři.

  Tento zvláštní model zajištění chodu zdravotnického systému, v němž na všech možných úrovních dominují lékaři, nemá ve vyspělém světě obdobu.

  Nevýhodu pro pacienty představuje nejen udržovaný střet zájmů u úředníků státní a veřejné správy i pojišťoven, ale také přetrvávání komunistického stylu právních předpisů.

  Přestože po roce 1989 pro české zdravotnictví vznikla řada nových zákonů, jsou přímo odvozovány od komunistického zákona o péči o zdraví lidu, nikoli od zdravotnických zákonů západních zemí. Tato skutečnost se projevuje např. tím, že zákony obsahují pouze mlhavé deklarace o právech či povinnostech jedinců nebo institucí, ale na tyto deklarace nenavazují žádné nástroje či mechanismy, jejichž prostřednictvím by bylo možno právo vymáhat v praxi.

  Jakýkoli paragraf lze v českém zdravotnictví vyložit libovolně či dvojznačně a každá instituce, od níž jedinec něco potřebuje, se snadno vymluví, že zákon dostatečně neupřesňuje povinnosti této instituce, takže - nic se řešit nebude, občan má smůlu.

  Například Česká lékařská komora by měla podle příslušného zákona dbát na kvalitu zdravotní péče a etiku profesních pracovníků, jenže zákon neupřesňuje, jakým způsobem se má povinnost plnit. Takže v praxi se neplní nic.

  Zdravotní pojišťovny mají podle zákona kontrolovat kvalitu zdravotní péče, jenže zákon opět neupřesňuje, jakým způsobem. Takže ani tyto instituce se kvalitou zdravotní péče nezabývají.

  Komunistický zákon o péči o zdraví lidu tvoří základní osa: vše drží v ruce centrální prokádrovaný politik, jemuž podléhají níže postavené úřady v okresech, zdravotnická zařízení (jejich vedoucí pracovníci), a prokádrovaní vedoucí pracovníci zdravotnických zařízení zase drží v šachu řadové lékaře a další profesní pracovníky. Teprve na konci jako poslední v řadě je pacient.

  Po roce 1989 část centralismu v českém zdravotnictví zůstala zachována, částečně se vedoucí pracovníci zdravotnických zařízení i řadoví lékaři vymkli nevhodné, ale bohužel i vhodné kontrole. Pacienti však i nadále zůstali jako poslední v řadě, v roli podřízených vůči lékařům i vedoucím pracovníkům zdravotnických zařízení.

  Občanské sdružení na ochranu pacientů v současné době nemá žádný vliv na zlepšení výše naznačené situace. A tak jeho členové převážně dále studují zahraniční zákony a vše užitečné příležitostně zveřejňují, aby se obyčejní občané vůbec dověděli, že by se ve zdravotnictví mohli mít lépe.

  Vladimíra Bošková

  Praha, telefon 57018230  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|