Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listu.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politicky tydeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listu.
Co je nového v České republice
Zajímavě - a jistě právně zcela čistě - vyřešen problém dvojích cen pro Čechy a pro cizince. Vzal jsem děti na Karlštejn. Vedle pokladen u vstupu do hradu je tam velká cedule, ceník. Menším písmem je tam napsáno něco jako "prohlídka v českém jazyce" a pak slovy, nikoliv číselně, cena: dospělí osmdesát korun, děti čtyřicet korun. Pod tím je větším písmem uvedeno "prohlídka v cizích jazycích (taky německy a anglicky) a číselně, velkými číslicemi, cena vstupného: 200 Kč pro dospělé, 100 Kč pro děti. Tabule je profesionálně vyrobena, buď z plastiku nebo z emailu, takže je zřejmě permanentní. Zeptal jsem se u pokladny, proč je levná cena vstupenek pro místní lidi uvedena na ceduli slovy a ne jako normálně ciframi. "Protože by bylo velmi obtížné vysvětlovat cizincům, že musejí platit víc," řekla pokladní. Pak jsem se zeptal průvodců, zda ti z nich, kteří provádějí v cizích jazycích, mají vyšší plat než ti, co provádějí v češtině. "Ne," zněla odpověď. Ale proč musejí tedy cizinci za vstup do hradu platit dvaapůlkrát víc? "No to je přece poplatek za tu službu," bylo mi vysvětleno jedním průvodcem. Hrad Karlštejn provozuje Památkový ústav, na vstupence je uveden e-mail rezervace@pusc.cz.
Poezie pro cestující. Co takhle vystavit do pražského metra takovouhle báseň? (Tohle je báseň z komunistického koncentračního tábora z padesátých let, lokalizovaná v místnosti, kde vězni spí.)
Plandá se a konejší
teple lípne tma,
ale mně je milejší
bělost, ta je má.
Když ne bělost, aspoň kmit...
Světlé pípnutí:
Jako by byl od tmy chyt,
po odlípnutí
jasík chuře teninký
hladně obepjal
zhublé boky vzpomínky,
do kola je vzal,
překmitl se znad rechny
za zježený val,
nadzvedaje sukni tmy
tiše zaluskal,
cifroval a kejkloval,
zakop o můj hlas,
chromna, znova s bídou vstal
nitkovitý jas,
až u hůry Libičné,
chytaje se řas
v oku barvy břidličné,
utonul a zhas.
(Josef Palivec)
České právo nezná pojem "domácí počítač", tak lidi nemůžou dostat od státu daňovou úlevu na to pořídit si doma internet.
"Pojem domácí počítač náš právní řád nezná a těžko by se mohl v daňových zákonech objevit," vysvětlil novinářům místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Vláda iniciativu zatím ani neschválila, ani nezamítla.
Vláda odmítla novelu vysokoškolského zákona.
Vláda zamítla poslanecký návrh novely vysokoškolského zákona, který počítal s tím, že veřejné vysoké školy budou moci vstupovat do obchodních společností i družstev vkladem peněžitých i nepeněžitých prostředků.
Vláda schválila novelu cizineckého zákona, která má ulehčit pobyt cizinců v České republice. Novela ruší opatřování hraniční průvodky fotografií, omezuje povinnost předkládat doklad o zdravotním pojištění, rozšiřuje okruh osob, které mohou žádat o povolení k trvalému pobytu, a rozšiřuje okruh případů kdy je možno o trvalý pobyt žádat. Zpřísňuje podmínky, za kterých může policie cizince vyhostit.
Prahu navštívil britský ministr zahraničí Robin Cook.
Hlasovat o Temelínu se nebude.
Vláda odmítla poslanecké návrhy ústavního zákona o referendu a prováděcího zákona, který měl umožnit referendum o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu. Ministři vyjádřili souhlas s tím, že obyvatelé jakéhokoli státu mají právo v referendu rozhodovat o závažných věcech; v případě temelínské elektrárny je ale "už pozdě".
Proč by nemohlo Právo tisknout reklamu pro televizi Nova? Poznamenává jeden čtenář:
Kdyz mohou elitni "world newspapers" (termín "světové noviny" se v angličtině neužívá, pozn. JČ)
otiskovat jednostranne reklamni
materialy Laudera a spol. s titulky jako
"Neinvestujte u tech podvodniku",
proc nemohou ceske noviny otisknout
reklamni material opacne strany ?!?
Mit americke penize na to prvni je O.K.
a mit ceske penize na to druhe ne ?
Nepamatuji se, ze byste srovnatelnym zpusobem brojil
proti tem Lauderovym inzeratum v NYT.
Taky se nejak nepamatuji, ze by NYT daly pro objektivitu
i misto k vyjadreni Zeleznemu...
Zduraznuji, ze nemam sebemensi sympatie pro Novu
- ale v zapase tech dvou samozrejme
stranim Zeleznemu.
Poznámka JČ: Je samozřejmě zcela v pořádku, když tiskne Právo reklamu pro Vladimíra Železného, jenže to musí jako reklamu označit a netvářit se, že je to objektivní zpráva či článek.Mimo jiné je takováto neoznačená reklama bezpochyby daňovým únikem, protože pochybuji, že způsob, jak se za takovouto reklamu případně platí, je registrován v daňových přiznáních.
Pozoruhodné stránky ministerstva vnitra. Poznamenává Radek Svítil:
Dovoluji si Vas upozornit na pozoruhodne stranky
ceskeho Ministerstva vnitra, venovane
bezpecnostnim opatrenim pri zasedanim MMF a Svetove banky.
Zejmena mne zaujaly tyto tri texty:
Rady a doporuceni pro mlade spoluobcany
http://www.mvcr.cz/mmf/rady/mladym.html
Rady a doporuceni pro seniory
http://www.mvcr.cz/mmf/rady/seniorum.html
Vylety do Prahy v dobe zasedani MMF a SB
http://www.mvcr.cz/mmf/zpravy/vylet_mmf.html
Myslim, ze by bylo zajimave na tyto stranky zverejnit v Britskych
listech odkaz spolu s informaci o tom, jaky je postup britskych
organu v podobnych pripadech - konkretne napr. zda by bylo
mozne, aby britske ministerstvo vnitra sdelovalo "mladym
spoluobcanum", ze "Na sve nazory mame pravo, ale jejich
prezentovani na verejnosti uz je trochu jina vec"
ci seniorum, ze "Jinak je pro vas dulezity klid a pohoda, nedelejte
si starosti s vecmi a problemy, ktere stejne nemuzete ovlivnit.
Prenechte je kompetentnim osobam. Duverujte vlade i osobam
zodpovednym za mesto Prahu."
Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá, že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se přímo podílel na správním řízení v rámci udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra Železného), je v Britských listech na tomto místě.
Úřad vlády mlčí; to, že existuje jakýsi zákon o přístupu k informacím je mu jedno? V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl vedoucí Úřadu vlády, ministr Karel Březina Britským listům vysvětlit, z jakých důvodů byl osvobozen od povinné vojenské služby, když podle oficiálního životopisu sportuje. Tiskový mluvčí Úřadu vlády Libor Rouček je Britským listům - také podle zákona o přístupu k informacím - dlužen odpověď na otázku, jaký má plat zaměstnanec Úřadu vlády Jindřich Marek.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný.)