Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Poezie pro cestující. Tomáš Pecina v pátek tuto jemnou lyrickou rubriku pěkně zparodoval Jiřím Dědečkem, ale my se nedáme:
Ach, co já mu všechno šlohla
Šlohla jsem mu, co jsem mohla
Perziánovou kravatu
Porculánový housličky
Přiznání k dani z obratu
Adresu jedný paničky
Několik stovek z peněženky
Pochválen buď až na věky
Za všechny valčíky a směnky
Za zakázaný doteky
Zabalila jsem do deky
Všechno co se mi nehodilo
Hodilo se to do řeky
Ach bože tolik toho bylo
To všechno všechno vzala voda
Ach jaká škoda jaká škoda
Voda šedá zpátky nedá
To co vzala
Mně láska spáti nedá
A tudíž jsem tak bledá
Ubohá Rusalka běda běda
Jsem teď tvá a tak teda
Měj mě rád
(Jiří Suchý)
Chcete jet do Prahy na protesty proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky? Použijte služeb britské cestovní kanceláře. Upozorňuje Andrew Stroehlein:
A UK travel agency is offering an all-inclusive package deal to Prague for
the occasion of the IMF protests: three nights in a hotel and return flight
for L300. Major credit cards are accepted for the international flight and
accommodation for those wishing to take part in the protest against "economic
globalisation.
Jedna britská cestovní kancelář nabízí výhodnou koupi: zpáteční cestu letecky do Prahy v době zasedání MMF a tři noci v hotelu s plnou penzí - cena 300 liber (cca 16 000 Kč). Rezervaci je možno uhradit zavedenými kreditními kartami - cesta do Prahy je k dispozici pro ty občany, kteří si přejí účastnit se protestů proti "ekonomické globalizaci".
V pátek bude na rakouské hranici opět blokáda kvůli Temelínu. Uvedl to včera v v Linci představitel Zelených Rudi Anschober. Rozhodnutí Evropského parlamentu proti Temelínu bude možná tak fatálním posunem v postojích české veřejnosti vůči Západu, jako byla loňská bombardovací kampaň proti Kosovu. Toto rozhodnutí EU je přinejmenším neobratné - poslanci EU nezastupují české občany, neucházejí se u nich o zvolení, a tak si mohou dovolit je kritizovat. Je to rozumné?
Češi jsou ve střední Evropě nejtlustší. Češi patří k nejtlustším národům ve střední Evropě; průměrná hodnota indexu tělesné hmotnosti je v ČR vyšší než v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Vyplývá to z šetření společnosti GfK-Praha.
Pražská policie zasahovala od poloviny května do konce července proti 224 přestupkům v souvislosti s novou vyhláškou proti žebrání. Žebrákům strážníci uložili 108 blokových pokut, 35 případů předali správním úřadům. Ostatních 81 případů žebrání řešili domluvou.
Bahamský soud nařídil českému finančníkovi Viktoru Koženému, aby ruské bance Commercial Inovation Alfa Bank zaplatil 6,8 milionu USD. Tato banka Koženého obvinila z toho, že opakovaně odmítá plnit dohodu o půjčce. O jiném mezinárodním stíhání Viktora Koženého viz dnešní vydání Britských listů.
Vyzmizíkovaný Ondřej Neff? Viktor Šlajchrt si stěžuje v Neviditelném psu na tomto místě, že při oslavách desátého výročí přejmenování Mladé fronty na Mladou frontu Dnes se MFD nezmínila ani slovem o zakladateli Magazínu MFD Ondřeji Neffovi, který byl prý z MFD záměrně vytlačen.
Oprava. V pátek jsme chybně uvedli (už je to opraveno), že Jaroslav Štemberk je poslancem za KDU-ČSL, je však pouze dobrovolným činitelem této politické strany na místní úrovni. Jaroslavu Štemberkovi se omlouváme.
Oprava a (mírná) polemika. Štěpán Kotrba vydal v pátečních Britských listech obhajobný článek ve prospěch ministra Karla Březiny, který (zřejmě) nebyl na vojně kvůli svým žaludečním vředům. V důsledku technických problémů, za něž nikterak nenese vinu Tomáš Pecina, za jehož převzetí Britských listů po dobu dvou dnů koncem minulého týdne děkuji, nebyl tento Kotrbův článek až do pátečního odpoledne dosažitelný. Je na této adrese. - Kotrba argumentuje, že jsem na základě "cizí", britské politické zkušenosti nepřípustně požadoval osobní informace o ministrovi, na které podle českého zákona o informacích nemá občan právo. Odpovídám, že je povinností novinářů poukazovat na nedokonalé zákony. V tomto případě jsem požadováním informací o důvodech, proč Březina nebyl na vojně, to činil i já. Klauzuli o tom, že se "osobní" informace o zdravotní stavu ministrů veřejnosti zásadně neposkytují, přece musí být v dobrém zákoně nadřazena jiná klauzule, vyšší právní síly, o veřejném zájmu. - Ministr Březina nebyl na vojně, přesto na vládních oficiálních stránkách tvrdil, že "aktivně sportuje". V tom je rozpor. Vzniká podezření z korupce a vyjasnění věci je ve veřejném zájmu - ministr se nemůže skrývat za zákon a do soukromí, nechce-li ohrozit svou důvěryhodnost. Možná se ministru Březinovi nechce veřejně mluvit o svých žaludečních vředech, jenže na politiky jsou přísnější měřítka než na řadové občany a měl počítat s tím, že aby rozptýlil podezření z korupce, bude muset ty žaludeční vředy přiznat. Krátce: kdyby býval ministr odpověděl, posílil by svou pověst a veřejnou důvěryhodnost. Takhle udělal opak. Poškodil sám sebe a stejně to, co utajoval, vyšlo na veřejnost. (JČ)
Sraz čtenářů Britských listů s jejich vydavatelem organizuje v Praze na úterý 12. 9. 2000 v 18 hodin Vlasta Leporská:Zájemci ať se hlásí na adrese sraz_bl@post.cz (potřebuji vědět, kolik lidí se přihlásí). Uzávěrka přihlášek bude do 7. 9. 2000. Pak dám obratem vědět, KDE sraz bude, a nejpozději 8. 9. to zveřejníme v Britských listech.
VL k tomu píše: Rezervovala jsem na 12. 9. 2000 v 18.00 mistnost v suterenu
restaurace Pivovarsky dum, Jecna 15. Vejde se tam asi 40 lidi,
takze misto je i pro eventuelni zajemce, kteri se dosud
neprihlasili a chteli by prijit na posledni chvili. Zatim prihlasenych byl v patek
rano cca. 25. VL
Nová Louč. Nové vydání Louče je na adresehttp://tucnak.fsv.cuni.cz/~smid/louc.html, upozorňuje Milan Šmíd.
Duální záhada. Mohl by Britským listům někdo kompetentní z ČT vysvělit, proč dvanáctidílný německý seriál Hitlerovi muži začal být od sedmého dílu vysílán bez duálního zvuku? Před časem se v BL vyjádřil J. Rubeš, že jde o ochranu autorských práv, ale minimálně tento případ do oné kategorie zjevně nespadá. Opravdu si začínám připadat jako utlačovaná menšina: místo, aby televize vzdělání podporovala, svým přístupem k duálnímu vysílání se hlásí ke kultu ignorance. (TP.)
Literární noviny tisknou jen články, které se shodují s názorem šéfredaktora. V červenci zrušil šéfredaktor Jakub Patočka Čulíkův sloupek Týden ve světě za to, že Čulík zpochybnil nezávislost Jaromíra Štětiny a poukázal na jeho novinářský aktivismus, stejně jako na podivné postavení novinářsko-humanitární organizace, Člověk v tísni, převážnou většinou financované státem (viz výroční zpráva z r. 1997), která sídlí ze záhadných důvodů ve veřejnoprávní České televizi a jejíž aktivisté občas vystupují na obrazovce ČT jako "nezávislí" novináři. Patočka se s organizací Člověk v tísni přátelí a těsně s jejími členy spolupracuje. Literární noviny zveřejnily pak čtyři kritické příspěvky na Čulíkovu adresu (emocionální Štětinova obrana "angažovaného objektivního žurnalismu" byla reakcí na Čulíkovy nezveřejněné argumenty) a odmítly poskytnout obdobný prostor pro Čulíkovu argumentaci, neboť takovým názorům je možno dát jen malé místo v rubrice Reakce čtenářů: Čulikova odpověď na Štětinův článek "není kvalitní", argumentoval Patočka. Čulíkův v Literárkách nezveřejněný nekvalitní článek "Být ´angažovaný objektivní novinář´ je nesmysl" si můžete přečíst zde.
1. Proč píší Jaromír Štětina a Petra Procházková
takto zaujaté články ve prospěch Grigorije Javlinského? (Článek není v časopise Týden už k dispozici, k dispozici je však v Britských listech na adrese http://www.britskelisty.cz/0006/20000627b.html#01) - 2. Byl zveřejněn
finanční audit "agentury Epicentrum" Jaromíra Štětiny a Petry
Procházkové, aby bylo zjevné, jak je financována? Britské
listy požádaly Jaromíra Štětinu o rozhovor, aby tyto
skutečnosti objasnil. Jaromír Štětina rozhovor odmítl,
protože jsou Britské listy "neseriozní", a namísto toho hodlá
Jana Čulíka žalovat. Ochota podrobit se nezávislému
kritickému zkoumání Britských listů v rozhovoru s nimi však
autoritu interviewované osoby posiluje, neochota ji naopak
oslabuje.Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor
důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá,
že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se
přímo podílel na správním řízení v rámci
udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra
Železného), je v Britských listech na tomto
místě.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)