Dánsko asi odmítne v referendu euro
Historická předvolební kampaň v Dánsku ohledně referenda o přijetí měny euro vstupuje nyní do posledního týdne. Vláda je znepokojena, že odpůrci jednotné evropské měny jsou stále ještě ve většině. Premiér Poul Nyrup Rasmussen tento týden přiznal, že možná stoupenci eura referendum prohrají.
Pokud k tomu skutečně dojde, důsledky budou pociťovány daleko mimo Dánsko, tuto malou zemi s pěti miliony obyvatel, která je známa slaninou, stavebnicí Lego a opakovanými záchvaty starostí - hamletovským syndromem - jestli není něco shnilého ve státě evropském.
Poslední průzkumy veřejného mínění potvrzují, že odpůrci eura mají před referendem příští čtvrtek náskok 2 - 11 procent. Lidé jsou znepokojeni, že by zavedení eura mohlo ohrozit velmi velkomyslný systém dánského sociálního zabezpečení.
Otázky od veřejnosti v debatě, která je velmi neenergická, ukazují, že je veřejnost dost zmatená - neví, jakou roli bude mít Evropská ústřední banka. Odpůrci eura velmi chytře rozšířili kampaň na otázku důchodů - žádají, aby vedoucí představitelé Evropské unie garantovali Dánům jejich luxusní penze i po přijetí eura.
Odpůrci eura totiž hájí status quo v bohaté zemi s nízkou nezaměstnaností a se zdravou ekonomikou, zatímco stoupenci musejí jasně ukázat, jaké to pro ně bude mít výhody.
Dánská koruna je ovšem dost pevně vázána na německou marku už od roku 1982 a nyní se velmi těsně přizpůsobuje kurzem euru, takže dopad přijetí jednotné evropské měny by byl omezený. Ale věc Evropské unie v Dánsku dosti podstatně poškodily sankce EU, uvalené na Rakousko, které vyvolaly představu, že EU arogantně zasahuje do záležitostí jiných zemí.
Většina stoupenců jednotné měny pochází z dánských elit - z byznysu, z politiky, ze sdělovacích prostředků a z odborů. Naproti tomu obyčejní lidé jsou rozčarováni globalizací chtějí si udržet národní totožnost a milovaný sociální systém, který závisí na vysokých daních.
Zajímavé je, poznamenala v této souvislosti reportérka listu Guardian ze střední Evropy Kate Connollyová, že i když Polsko sleduje otázky spojené s EU většinou velmi bedlivě, o dánské referendu o euru se tam skoro vůbec nepíše, "protože to neodráží polský názor na věc".
Zajímavá představa: že v nějaké zemi je "jediný názor na věc". (Kate Connolly není velmi dobrá reportérka.)