Lze se k někomu chovat, jako kdyby byl mimo zákon?
O tom, že srážky mezi policií a demonstranty během zasedání MMF v Praze vyvolaly řadu otázek, není třeba diskutovat. Stačí pohlédnout na Britské listy během posledních pár týdnů.
Jedna otázka se však neobjevila. Lze se někomu chovat, jako kdyby byl mimo zákon?
Tohoto chování se totiž dopustily obě strany.
Demonstranti ničili majetek bank a restaurací McDonalds a Kentucky Fried Chicken. Tvrdili, že jelikož tyto společnosti jsou špatné (jednotlivé pseudoargumenty je škoda rozpitvávat), mohou v tomto případě ignorovat zákon a rozmlátit jim výlohy dlažebními kostkami.
Stejně tak se chovali k majitelům automobilů a i k samotnému městu, kterému ničili chodníky.
A do třetice útočili na policisty jen proto, že jim bránili v nepovoleném průvodu.
Policisté pak, dle několika svědectví, používali zbytečné násilí a ponižovali zadržené vandaly i ty, kteří nebyli z ničeho usvědčeni.
Je typické, že zastánci demonstrantů buší do policie za její údajné porušování zákona. Přitom teroristické chování davu je mnohem nebezpečnější.
Dav se totiž chopil příležitosti a lynčoval obviněné nadnárodní firmy. Nepotřeboval soudce, nepotřeboval logické argumenty, stačila mu k tomu zvrácená ideologie. Už vidím pokrčená obočí tzv. intelektuálů a slyším jejich ohánění se svobodou vyznání a právem na protest, spolu s nevyřčenou větou, že takové chování lze v případě ideologického zápalu pochopit.
Nelze! Rozhodně ne v zemi, která podobné praktiky zažila na vlastní kůži už několikrát.
Ve středověku zažila Praha (jistě nejen ona) pogromy na Židy. Rozvášněný dav ničil židovský majetek a vraždil pražské Židy, přestože k takové jednání bylo nezákonné. Důvodem k takovému chování byla ideologie osočující Židy z vraždění křesťanských panen a nejrůznějších rituálů.
Nacismus přinesl stejné antisemitské útoky a to ještě před Norimberkem. Opět byla určitá skupina lidí de fakto postavena mimo zákon na základě ideologie.
Po válce byli takto vražděni a okrádáni čeští Němci, což skončilo jejich vyhnáním. Kdo sledoval dokument o povraždění skupiny civilistů u Přerova, kde nejmladšímu zavražděnému Němci bylo osm měsíců, ví, o čem mluvím. Němci byli de fakto mimo zákon a Benešovy dekrety byly podepsány až po půl roce.
Podobné praktiky se v naší zemi ujaly a tak po roce 1948 byly systematicky, nyní již za pomoci zákonů, stavěny mimo zákon jiné skupiny lidí. Duchovní, sedláci, živnostníci,... Skinheadi staví mimo zákon Romy.
Dnes tedy přicházejí na řadu nadnárodní společnosti. V TV rozhovoru se jeden z demonstrantů vyjádřil, že útoky na McDonalds chápe a schvaluje, i když se jich prý(?) neúčastní. Před ním stejné pochopení měli jiní pro vraždění Židů, Němců, farářů, sedláků, Romů...
S tím nelze souhlasit, to nelze tolerovat. Dav, který je ochoten postavit někoho mimo zákon nesmí mít nejmenší šanci.
Pokud policie zacházela s demonstranty zbytečně brutálně, nepochybně se najde hodně občanských hlídek, které takové jednání doloží svědectvím, možná i fotografiemi. Jsem jenom zvědav, jestli si všimli těch, kteří ničili majetek lidí, kteří jim nic neudělali. Asi ne. Vždyť McDonalds a automobily jsou podle nich jaksi mimo zákon...
Poznámka JČ: Pan Matušínský (i pan Pařík) dělá chybu, že posuzuje nynější levicové či "ultralevicové" demonstranty měřítkem ideologie někdejšího sovětského bloku. Demonstrace kolem zasedání MMF nebyl monolitně organizovaný stalinský První máj někdy z roku 1930! Jen při trochu bližším zkoumání by autor zjistil, že názorová rozrůzněnost byla mezi desetitisíci účastníky demonstrantů veliká.
Druhá věc je, že západní země jsou na tento druh demonstrací zvyklé. Někdo pořád někde demonstruje proti něčemu či pro něco a někdy při tom dochází i k násilí. Pokud při tom demonstranti poruší násilnostmi zákon, policie je zadrží, nebije je ani náhodné chodce, neposmívá se jim, jedná s nim normálně a zdvořile a předá je k soudu. Ten rozhodne, zda spáchali trestný čin a případně je potrestá. Do novin se to skoro nedostane, není to zpráva, je to běžný průběh věcí.
Co ale zpráva je, a velká, je právě ono neregulérní a brutální chování české policie. To by zaujalo každého profesionálního novináře.