Pražské demonstrace 26. září nebyly rozhodně
jen o výtržnostech a rozbíjení ulic a výloh...
(Článek byl původně napsán pro severomoravský týdeník Karvinsko. Dopis od autorova přítele, který se pražských událostí zúčastnil s ním, jsme zveřejnili nedávno.)
PRAHA, KARVINÁ - Televizní zpravodajství, ani tisk nejsou vždy těmi, kdo svým konzumentům v honbě za senzací a natočení nejdramatičtějších okamžiků přinesou zcela objektivní informace o dané situaci. Ne jinak tomu bylo také při reportážích z demonstrací proti zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) 26. září v Praze. Přesvědčen je o tom i přímý účastník těchto událostí, redaktor týdeníku Karvinsko, který kromě rozbíjení ulic a bojů z policisty viděl také spousty poklidných happeningů a vysmátých mírumilovných lidí, ale také skupinku provokatérů oděných coby demonstranti, kteří však klidně procházeli policejními liniemi....
Kdo stojí za Václavským náměstím?
Jistě, že především radikálové, jejichž projevy směřují k tomu zničit vše, co reprezentuje pojem zvaný globalizace. O čem se však v žádném mediálním zpravodajství dodnes pořádně nehovoří, je několik přinejmenším podivných detailů, jichž si však jistě všimli mnozí přímí účastníci celého dne.
Na Kongresové centrum
V podvečer 26. září se většina demonstrantů schází před Státní operou nad Václavským náměstím, kde měli mít bankéři dýchánek. Ten je však mezitím zrušen a většina finančníků se podle všeho baví na recepci pořádané premiérem Zemanem. Po chvíli dohadů se rozhodne, že se půjde na holešovické Výstaviště, kde se Zemanova traktace odehrává. Vydávají se tam tisíce lidí, ovšem před samotné Výstaviště jich doráží mnohem méně. Kde jsou ostatní, zatím nikdo netuší, ovšem v nedalekém obchůdku se dozvídáme první zprávy o tom, že "Václavák je na maděru." Vyjíždíme do centra.
Václavák a divní provokatéři kolem
Po příjezdu k Václavskému náměstí je jasné, že na ně již neproklouzne ani myš. Ze všech stran je zablokováno policisty v přilbách, se štíty a obušky. Postáváme nedaleko Státní opery, odkud jsme původně vyšli a pozorujeme policejní kordón. Kolem přihlíží více lidí a z náměstí se nejčastěji ozývá bouchání policejních poplašných patron. Směrem jako by od Státní opery se mezitím přibližuje skupinka asi sedmi lidí, kteří na první pohled vypadají jako ostatní demonstranti. Když míjejí několik posedávajících punkerů, začnou pokřikovat něco jako "Máte ještě nějaké kamení?" Pak jdou dál k policejní zátarase. "Co je to za šílence?" říkáme si s kolegou, ovšem když tito "demonstranti" přijdou k policistům, ti se rozestoupí a bez problémů je pustí na náměstí... Tajní? Provokatéři? O několik ulic dál pak o chvíli později o policistovi převlečeného za demonstranta, kterého kdosi poznal, referuje mobilem i jeden z členů Občanské právní hlídky (OPH), které zde celý den nezávisle monitorují a mapují situaci. Jiný říká, že během zásahu viděl scény, kdy jeden maskovaný "demonstrant" vedl v želízkách jiného.
Totální rabování a ničení? Absolutní blud
Po nějaké době je Václavské náměstí "vyčištěné" a opět průchodné. Konečně se můžeme přesvědčit, co se tam vlastně stalo. Po zemi se povalují rozbité smaltované koše a květináče. Zničeny jsou především výlohy a provozovny nadnárodních společností jako Mc Donald, KFC, či některé automobilové prodejny a banky. V televizi se pak celé dny hovoří také o rabování a ničení všeho, co demonstrantům přišlo pod ruce, což ovšem není pravda. Přímo vedle totálně zničené restaurace Mc Donald´s v horní části náměstí například stojí celoskleněná miniprodejna suvenýrů se jménem české majitelky. Není na ní ani škrábnutí. Opouštíme Václavské náměstí a přemýšlíme o tom, že tyto demonstrace dopadly tak, jak neměly, ovšem jak si jistě určitá místa v duchu přála. V očích obyčejných lidí jsou nyní odpůrci globalizace jen stádo ničících hovad.
Záběry, kde poklidní lidé sedí a hrají na bubínky, jiní tančí, před Státní operou vyhrává italská pouliční kapela revoluční songy a holky na Nuselském mostě s úsměvy motají kolem řady těžkooděnců barevné provázky se ve zpravodajství nikde nikdy neobjeví. Stejně jako zprávy o tom, že se celých akcí zúčastnili také stovky lidí středního i vyššího věku, kteří se z celého světa sjeli jen pro to, aby v poklidných průvodech vyjádřili svůj názor.
Jistě, Praha 26. září to byly také stovky mnohdy nesmyslně ničících a útočících radikálů. Ti také coby senzace zaplnili celé zpravodajství a utvořili tak ne zcela pravdivý obraz celé akce. Informace a svědectví o některých podivných "demonstrantech" nyní sbírají a chtějí použít lidé z OPH a INPEGu. Už nyní existuje několik očitých svědectví o podivných "demonstrantech" jež se podíleli na ničení výloh a pak bez problémů opuštěli Václavské náměstí přes policejní linie.