Belgický král v Ostravě, Pavel Bouda v Praze
Česká televize neumí informovat ani o státní návštěvě, ani o UMTS
Belgický král Albert II. přijel do Prahy. Bruselský zpravodaj ČT Pavel Bouda přijel bohužel s ním a včera vyprodukoval reportáž pro Události. Byla strašná. Bouda sice referoval o králově rodokmenu, ale zapomněl na současnost. Vůbec neinformoval o ekonomickém aspektu cesty krále, který ještě coby korunní princ působil ve funkci prezidenta Belgického úřadu pro zahraniční obchod, a na vlastní žádost se chce setkat s ministrem financí Pavlem Mertlíkem. Očekávají se nějaké výsledky? A ví to vůbec Bouda? Asi ne. A zřejmě ani neví, že Albert II. pojede na Ostravsko, protože ani o tom tento pracovník sdělovacího prostředku nic nesdělil. Diváky z tohoto kraje by možná zajímalo, co jim návštěva krále přinese, když se na ní tolik těší (viz LN z 24.10.2000, str. 6). Nic takového. Ve zpravodajském šotu jim místo toho Václav Havel vysvětlil, že král Albert II. přijíždí do Prahy na oplátku za Havlovu návštěvu v Belgii. No to je bomba. Skvělé! Tak pro tohle si lidé z Ostravska platí veřejnoprávní televizi.
Boudovo zpravodajství z Bruselu je mezi zahraničními zpravodaji absolutně nejhorší v České televizi. Zprávy podává tak, jako by sám nevěděl, o čem mluví. Mluví rychle, často nesrozumitelně a problémy neumí vysvětlit. Své příspěvky vycpává mnoha klišé. Nechápu, co tam ještě dělá. Zahraniční oddělení má dost schopnějších redaktorů, kterými by mohlo Boudu nahradit.
A ještě jedna stížnost na včerejší zprávy. V Česku se teď hodně debatuje o prodeji licencí pro třetí generaci mobilních telefonů (UMTS). Spor je o to, zda dát do aukce všechny čtyři licence, nebo jen jednu a zbytek rozdat stávajícím GSM operátorům. V pondělí zkrachovala aukce v Itálii a hádejte, co nám o tom sdělila Česká televize? Nic. Takhle se zajímá veřejnoprávní (sic!) televize o události, z nichž bychom se mohli v Česku poučit! Existuje-li nějaká přímá úměrnost mezi kvalitou ekonomického zpravodajství veřejnoprávní televize a kvalitou ekonomiky dané země, pak se nesmíme divit, že česká ekonomika je v obtížné situaci.
Přijde mi směšné, když někteří levicoví novináři (naposledy tento týden Jindřich Šídlo z časopisu Respekt) křičí na politiky "Ruce pryč od televize!". Podle mého názoru je naopak čas jednat. V zájmu zkvalitnění zpravodajství. Za Českou televizi nese odpovědnost Parlament. Když je televize tak špatná a nemá kredit (špatným zpravodajstvím si ho nezíská), nelze se divit, že si někteří poslanci (naposledy tento týden v časopisu Respekt Ivan Langer z ODS) dovolují navrhovat privatizaci jejích frekvencí.