Bezostyšná propaganda v deníku Právo
Miloš Zeman jako evropský politický gigant
Toto napsal kandidát ČSSD do Rady ČT, "novinář" Práva Josef Petrů. Vyšlo v Právu v pondělí 30. 10. 2000.
(TP)
Dvě významné evropské země navštívil během 14 dnů šéf české vlády. Miloše Zemana bylo vidět koncem první dekády října na jedné z nejlepších adres světa, londýnské Downing Street 10 a minulý týden v římském Palazzo Chigi.
Řeč je o Zemanových setkáních s premiéry Tonym Blairem a Giulianem Amatem. Z Velké Británie a Itálie se šéf kabinetu vrátil především s masivní podporou naší touhy vstoupit brzy do EU.
Přítomnost českého premiéra v klíčových evropských metropolích lze nahlížet i s ohledem na osobu samotného Miloše Zemana. V jakém smyslu? V pohledu na šéfa kabinetu - politika doma - a předsedu vlády reprezentujícího naší zemi navenek. Tento pohled se totiž diametrálně liší.
Obecně odmítavý je postoj k Zemanovým leckdy drsným slovům o "idiotech, hlupácích či podvraťácích", které směřují zejména vůči novinářské obci. Česká veřejnost by patrně zůstala překvapena vyměněným Zemanem v zahraničí. Svůj smysl i pro sarkastický humor ovšem ani tam neopouští. Jenže. Bonmotický Zeman svou vlastnost, která mu doma i škodí, převádí za hranicemi v klad a vytváří si osobní sympatie.
Hrstka českých novinářů možná vzpomene na moment, kdy Tony Blair v jednom ze salónků Downing Street při Zemanově humorné vložce týkající se česko-britských vztahů hleděl na vyššího českého premiéra, jako by se ptal: Odkdy se za bývalou železnou oponou rodí tací politici, kteří vzbuzují emoce u jinak důsledně distingovaných Britů?
Londýn ovšem nebyl nic proti Milánu. V Institutu mezinárodní politiky, kde Zemanovu přednášku o Česku a Evropské unii poslouchalo několik desítek lidí, nasadil premiér, s ohledem na větší temperament italského publika, nejen vysoce odborné expozé v dokonalé angličtině zpaměti, avšak užil i příměru, že dobrý voják Švejk nebyl jen "obyčejný idiot", ale může charakterizovat i naši flexibilní pracovní sílu.
Na konci všeho byl výrazný potlesk a pramálo vadilo, že český premiér naslouchal otázkám z publika třeba s cigaretou a při značně ležérní poloze v křesle.
Zeman ovšem nechce jen bavit. Svými jistě inteligentními výstupy opepřenými humorem se v evropských kruzích především výrazně zviditelňuje.
Upřímně řečeno, jen málo to jde dohromady s jeho slovy Právu: "Vím, že za dva roky po mně ani pes neštěkne a já si budu spokojeně žít na Vysočině." Možná chvíli, dodejme. Do jisté míry programové Zemanovo zviditelňování vlastní osoby na dobrých evropských adresách vybízí k jiné možnosti: poté, co dosáhl takřka všeho ve vlastních luzích a hájích a po nezbytném odpočinku na chalupě vyrazí v časech našeho vstupu do EU na Štrasburk či Brusel.
Zemanovo postavení v rámci sociálnědemokratických evropských stran je vcelku dobré. Dnešní premiér je i ambiciózní, byť hraje, "plebejský part". A navíc. Zeman je patrně nejvýraznějším sociálnědemokraticky orientovaným politikem střední Evropy. Shrnuto a podtrženo. Náš politický dvorek mu prostě začíná být malý. Možná to jednou spraví významný post v rámci soc. dem. frakce Evropského parlamentu.
Josef Petrů
Poznámka JČ: Nevěřím nejméně tvrzení, že Zeman v zahraničí hovořil "dokonalou angličtinou" - žádný český politik nemluví "dokonalou angličtinou". Jinak, co se týče gigantického dojmu, který podle Josefa Petrů učinil Miloš Zeman na Tonyho Blaira, pokud vím, tak britské sdělovací prostředky Zemanovu návštěvu v Londýně vůbec nezaznamenaly.