(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Britské listy položily několik otázek řediteli Inspekce ministra vnitra (IMV) dr. Mikuláši Tominovi. Dozvěděli jsme se, že IMV obdržela 13 stížností občanů, z toho 8 od cizinců. Šetří mimo jiné trestní oznámení na brutalitu policie na služebnách v Lupáčově a v Ocelářské ulici a týdeníkem Týden medializovanou kauzu násilníka-policisty v civilu, který bil dřevěnou tyčí demonstranty (a mimo jiné způsobil poranění hlavy anarchistovi Slavomíru Tesárkovi). Odpověď na otázku, jakou hodnost násilník zastává (tedy jedná-li se o řadového policistu nebo o vysokého policejního důstojníka, jak uvádějí některé zdroje), nám Inspekce ministra vnitra zatím dluží; požádali jsme proto znovu o doplňující informaci. --- Z odpovědí vyplývá zřetelný nepoměr mezi celkovým počtem 320 stížností na policii a velmi malým počtem podání, jimiž se zabývá Inspekce. Všechny ostatní stížnosti tedy vyřizuje sama Policie ČR a šance na jejich objektivní posouzení a vyšetření je tudíž mizivá. (TP)
V Kocourkově mají volby 2. Jak Britské listy informovaly včera, volební server Českého statistického úřadu (ČSÚ) www.volby.cz neobsahuje informace, kdo kandiduje v krajských a senátních volbách, protože prý jde o citlivá osobní data (!) kandidátů. Zajímali jsme se, kdo je původcem této převratné a v normálním světě těžko představitelné myšlenky. Jak se ukázalo, i mezi úředníky platí, že úspěch má mnoho otců, neúspěch je sirotek.
ČSÚ tvrdí, že jde o rozhodnutí civilně-správního úseku ministerstva vnitra, avšak příslušné stanovisko nám jeho zaměstnanec Pavel Kuklík přes opakované žádosti neposkytl. Důvod? Hádáte správně: je prý tajné (zákonem o svobodném přístupu k informacím se v ČSÚ evidentně netrápí).
Ministerstvo vnitra pro změnu trvá na tom, že žádné stanovisko nevydalo, ale o problému teprve jedná s Neuwirthovým Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten rovněž připouští, že jednání probíhají, nicméně k autorství senzačního nápadu se nikdo z jeho zaměstnanců nehlásí.
A tak se zdá, že dojdeme ke stejnému výsledku, jako když jsme minulý týden pátrali po autorovi senzačního pestrobarevného e-mailu Čtyřkoalice: dokument patrně vznikl kdesi v počítači zcela samovolně... (TP)
Senátor Petr Pithart, kandidát čtyřkoalice, před senátními volbami stále vede ve volebním obvodu Chrudim. Pitharta by volilo podle agentury STEM 36 procent voličů, kteří chtějí k volbám přijít. Kandidát ODS Petr Štěpánek, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (jak může kandidovat ve volbách člen státního orgánu!!) má 27 procent hlasů, protože mu dělá reklamu ve vysílání televize Nova, jejíž zájmy Štěpánek v RRTV zastupuje. Třetí je s 12 procenty sociální demokrat Miroslav Šlouf.
Nové vydání Louče Milana Šmída je na známé adrese: http://tucnak.fsv.cuni.cz/~smid/louc.html.
Obchodní dům Kotva a nebezpečné hračky. Informuje Miroslav Šuta:
Naléhavě vás prosím o pomoc ve věci nebezpečných hraček z PVC. Obchodní dům Kotva v Praze totiž doposud nesplnil svůj slib, že stáhne z prodeje hračky z měkčeného PVC, obsahujícího toxické ftaláty. Tyto hračky ohrožují zdraví dětí a v řadě zemí světa je jejich prodej zakázán. Prosím, obraťte se telefonicky, faxem nebo e-mailem na ředitelství Kotvy s žádostí o ukončení prodeje nebezpečných hraček z PVC.
Zavolejte, prosím, generálnímu řediteli
KOTVY, ing. HARAZIMOVI !
Ve dnech 6.-7. listopadu volejte mezi 8-16
hodinou na tel. číslo: 02-2480 1230. Nebo
faxujte na tel. 02 - 2480 1401.
Můžete též poslat e-mail na adresu:
info@kotva.cz.
Další kontakty: ústředna 02 - 24801111,
informace - 02 - 24801438 .
Česká police má zajímavé kategorie obžalovaných. Jak je vidno z dokumentu na adrese http://www.pecina.cz/files/mmf/prot1.gif, výchovné prostředí jednoho ze zadržených maďarských občanů, obviněných českou policií z údajného napadení veřejného činitele při antiglobalizačních demonstracích, bylo policejním vyšetřovatelem na příslušném formuláři charakterizováno jako "prostředí pracující inteligence". Asi moc nepřeháníme, když budeme konstatovat, že z takovéto terminologie české policie je vlastně docela lehké usoudit, co je to za organizaci: žargón se moc nezměnil, jenom znaménka. Nálepku "příslušník pracující inteligence" (jsou za každého režimu nespolehliví!!) je jistě možno použít v každém případě. (JČ)
Od hysterie k vystřízlivění. O tom, jak český tisk postupně ustupuje od nekritického obdivu vůči české policii během antiglobalizačních demonstrací a zajímá se nyní více o vyšetřování policejní brutality, spáchané po těchto demonstracích, avšak také o některých drastických případech soudního stíhání demonstrantů a o pozoruhodném vysvětlení občanského aktivismu od sexuologa Radima Uzla, kandidujícího do Senátu, píše v angličtině v aktuálním čísle týdeníku Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
Recenze nové knihy Městopis od Michaely Černé (padesát autorů, povídek a měst) je na tomto místě.
Senátor Zeman a cizí peří. Vladimír Zeman, senátor za Unii svobody, má své voliče rád (zejména nyní, když jsou volby přede dveřmi). Proto jim do schránky nechal doručit leták nadepsaný: Nákladem S. O. S. 2000 a senátora Vladimíra Zemana, spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím (zde). V něm se občanovi poněkud polopatistickým jazykem vysvětluje, jak zmíněný zákon používat a k čemu všemu je mu dobrý. Celé to má háček: předkladateli a hlavními autory zákona byli Oldřich Kužílek a Michael Žantovský (ODA) a jak Britským listům potvrdil první z nich, V. Zeman se na přípravě zákona nijak autorsky nepodílel. Inu, normální je nelhat, že, pane senátore? --- Podařilo se nám spojit i s Vladimírem Zemanem. Ten se výrokem O. Kužílka cítil dotčen: považuje se prý za spoluautora zákona, protože se, jak pan senátor vysvětlil, iniciativně účastnil jeho prosazování. Na dotaz, zda se V. Zeman nějak podílel i na textu zákona, nám bylo řečeno, že o něm se svými kolegy často diskutoval. (TP)
Jaroslav Hutka má stránky se svými texty a informacemi o CD se svými písněmi na této adrese.
Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor
důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá,
že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se
přímo podílel na správním řízení v rámci
udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra
Železného), je v Britských listech na tomto
místě.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)