Stav demokracie v zemích českých
V souvislosti s událostmi v ČT se někteří lidé pozastavují nad tím, jak je možné v demokratické zemi ignorovat zákony a právo a postupovat nedemokraticky, vzbouřenecky. Dokonce se mluví o nové revoluci.
Pokud si demokracii definujeme jako svobodnou soutěž politických stran, pak je vše v pořádku, demokracii máme. Lidé přišli k volbám a mnozí uvěřili mobilizačnímu heslu S Klausem a nebo doleva. Odevzdali svůj hlas a vzápětí byli podvedeni, zrazeni. Opoziční smlouva, která nemá v demokratickém světě obdoby, je zavedla S Klausem doleva. ODS odkryla karty, odhalila svou podstatu: žádné programy, žádná odpovědnost voličům. Jde nám o podíl na moci, o funkce, o majetky. Přestaňme mluvit o tom, co nás rozděluje (zásadně jiné vidění světa), mluvme o tom, co nás spojuje (touha vládnout). ODS neunesla tíhu porážky, odložila čest a stud a rozhodla se k prostituci s ČSSD.
Výsledky zhoubného spojení na sebe nenechaly dlouho čekat. Od obsazení rozhodujících postů až po hladké schválení schodkového rozpočtu. Čisté ruce se vytratily ze scény, zbyly jen ruce špinavé. Senátní volby však naznačily, že lidi si přece jen na sobě nenechají dříví štípat. Když Klaus zjistil, že strany oposmlouvy ztratily většinu v Senátě, praštil mobilem a boj o příští volby začal.
V těžkých dobách se nejlítější bitvy odehrávaly o ovládnutí Rozhlasu. Nikoho proto nepřekvapilo, že se zájem ODS soustředil na ČT. Prostřednictvím primitivního Langerova modelu delegování pravomocí - divák (volič) - poslanec - sněmovna - mediální komise - rada - ředitel - nebylo těžké vybrat toho správného. Stačilo využít oposmlouvy a najmenovat do rady loajální většinu. Rada nezklamala, přes díry v zákoně bleskově jmenovala ředitelem bývalého kandidáta na funkci tiskového mluvčího ODS. Ten neváhal a do funkce ředitelky zpravodajství ustavil bývalou poradkyni Klause.
Je tu ještě někdo, kdo by nechápal, oč tu běží? Je tu ještě někdo, kdo by se divil “vzbouřencům”. Ano, je tu pan Železný, který poskytl panu Hodačovi radu, jak likvidovat vzpouru a který je za 16.- Kč příplatku ochoten ČT převzít do Novákovic království. Je tu pan Čulík, podle kterého jsou stávkující neprofesionálové, škodí společnosti a musejí odejít. Je tu mnoho dalších, kteří nepochopili, jak se demokracie pokradmu proměňuje v totalitu. Pro ty mám poslední argument:
Klaus a posléze L. Jakl apelovali na vládu, aby v televizi zajistila pořádek a dodržování zákonů. Ústava ČR přísně odděluje moc zákonodárnou od moci výkonné a soudní. Pakliže se předseda Poslanecké sněmovny v přímé výzvě obrátil na vládu, je to totéž, jakoby apeloval na Vrchní soud. Prorůstání moci je neklamnou známkou totality.