Britské listy


úterý 31. července

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv Odkazy:
 • Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby Rasistická selekce cestujících do Británie:
 • Pouze pro bílé (Raekha Prasad, The Guardian)
 • Imigrační kontroly jsou nezákonné (souhrn textů z minulého týdne)
 • Českým Romům je upíráno právo cestovat do Británie (Amnesty International)
 • Máme žádat o zavedení víz? (Ondřej Hausenblas) Ohlédnutí za Janovem:
 • Pomyslel jsem si: Panebože, to je konec, oni mě zabijí!
 • Pravicoví násilníci v italské policii dostali volnou ruku
 • Italská strategie vyvolávání napětí
 • Janovské protesty jsou nepřijatelné Reakce:
 • V Chebu se prodávají cédéčka propagující fašismus (Petr Jánský)
 • Rákoska: šetřit jí či nešetřit? (Jan Hurych)
 • Chorvati nadržují Němcům (Antonín Marek)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.

 • Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.

 • Stanovy občanského sdružení jsou zde.

 • Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.

 • Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.

 • Tady je minulé vydání Britských listů.

 • Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na  jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.

  Co je nového v České republice

 • Jan Čulík je do 5. srpna mimo internet, BL rediguje Tomáš Pecina, příspěvky posílejte na  adresu redakce.

 • Jako první text dnešního vydání přinášíme překlad článku, který o "Ruzyněgate" otiskl pondělní Guardian. Povšimněme si, jak sžíravě kriticky se autorka staví ke své vládě: na rozdíl od Pavla Boudy ví, že jejím úkolem je činnost vlády hodnotit a kontrolovat, nikoli interpretovat, obhajovat a propagovat. (TP)

 • Jako druhý článek zveřejňujeme souhrn materiálů, které Britské listy věnovaly právním aspektům protiromských kontrol na Ruzyni. Publikované dokumenty ukazují, že dohoda o umístění imigračních úředníků odporuje zákonu, je protiústavní a co je na celé věci nejtragičtější, Kavanovo ministerstvo si bylo od počátku vědomo, že postupuje v rozporu s mezinárodními úmluvami o lidských právech. Přesto vláda s Brity tajně jednala a vyslovila souhlas s uspořádáním, které je pro Českou republiku potupné a její obyvatele rozlišuje (diskriminuje) na základě etnické příslušnosti. (TP)

 • Třetím článkem tohoto vydání je nečekaně ostré stanovisko britské pobočky Amnesty International k selekci Romů na letišti v Praze. (TP)

 • Příjemně překvapil Václav Klaus, který na rozdíl od "hardliners" své strany Macka a Zahradila zaujal k diskriminaci Romů na letišti velmi korektní stanovisko a kritizoval jak zásah do státní suverenity České republiky, tak diskriminační princip výběru přípustných cestujících. (TP)

 • Fiasko. Víc štěstí než rozumu měli reportéři České televize Richard Samko a Nora Nováková, když v minulém týdnu Davida Brouchera a Jana Kavana "nachytali na švestkách". Jak vyplynulo z pořadu Fakta, srovnávací experiment připravili značně nekorektním, ba amatérským způsobem: zatímco N. Nováková mluvila s imigračními úředníky anglicky a vystupovala jako sekratářka firmy zabývající se zahraničním obchodem, R. Samko "hrál" číšníka a příležitostného překladatele a nebyl schopen reagovat pohotově ani na otázky kladené českou tlumočnicí. Rozdíl v sociálním postavení obou žadatelů byl evidentní a nebýt těžko pochopitelného tvrzení pracovníků ambasády, že Samko lhal a že udal neexistující londýnskou adresu, byla by reportáž naprosto neprůkazná.

  Správně sestavený experiment by musel buď prezentovat oba žadatele jako zcela ekvivalentní, nebo by Rom musel mít pro cestu lepší kvalifikaci než bílý Čech. Takto se prokázalo nejvýš to, že Britové brání v cestě do země osobám, které vykazují známky nižšího sociálního statusu. (TP)

 • K tomu napsal Petr Souček:

  Tak jsem právě shlédnul "Fakta" o nevpuštění p. Samka do UK, a musím říct, že jsem byl poněkud v Jiříkově vidění - to že měl být onen důkaz, že oba reportéři říkali totéž?

  Nora Nováková - zaměstnaná u mezinárodní firmy, odpovídá zcela suverénně,

  Richard Samko - na volné noze, neumí anglicky a ani vyplnit dotazník, na otázku, na jak dlouho do Británie jede odpoví "Na týden, DVA, no letenku mám na týden", rychle si nebyl schopen vzpomenout na jméno přítele (z hospody), kterého má navštívit, atd.

  (Tak mě napadlo - jak se v té hospodě mohli skamarádit, když zjevně neměli společnou řeč?) Po opětovném shlédnutí celého rozhovoru by se podobných nesrovnalostí dalo najít mnohem víc, a na to jsou právě imigrační úředníci cvičeni.

  A navrch podivné nesmyslné komentáře Fedora Gála o tom, že když je člověk černý, tak se do Británie nedostane.

  Myslím, že reportéři při přípravě reportáže zkazili, co mohli. Nápad to byl dobrý, ale realizace nestále za nic.

  Pokud totiž chtěli reportéři prokázat (byť v jednotlivém případě) rasismus, tedy že se úředníci rozhodují skutečně pouze na základě barvy pleti, tak měli o cestu do Británie požádat dva zhruba stejně staří muži s velmi podobným zaměstnáním i zázemím a stejně (ne)jistým vystupováním, a aby byl případný rasismus alespoň trochu průkazný, tak ten "bílý" by na tom měl být hůř - třeba měl být více nejistý, mít horší zaměstnání atd.

  Je tedy asi zřejmé, že tato reportáž neobjasnila nic ohledně rasismu.

  Možná ale těm přemýšlivějším divákům došlo, že podobným otázkám, i  ponižujícím, stejně jako Richard Samko, je vystaveno mnoho cestujících do Velké Británie i do USA, bez ohledu na stát původu, národnost nebo barvu pleti. Imigrační úředník může skutečně na  základě velmi krátkého pohovoru odepřít vstup do země, a nemusí nikomu nic vysvětlovat a dokazovat. A je určitě lepší se vrátit z  Ruzyně než z Heathrow nebo Doveru. A osobně bych přivítal i to, aby podobnou předsunutou kontrolu měly i Spojené státy, i tady je lepší se vracet z Ruzyně než z New Yorku.

  Jiná věc ovšem je to, jak moc správným opatřením vůbec takovéto kontroly jsou, bez ohledu na jejich umístění. To je ale věc každé země, jaké zavede procedury pro povolení vstupu do země.

  Postranní efekt reportáže byl v tom, že se opět neukázal v nejlepším světle ministr Kavan - u něho to ale není nic nového a objevného.

  Takže celkové vyznění celé reporáže - nafouknutá bublina o rasismu na  základě společenské objednávky. Naprostá neprofesionalita.

  Poznámka TP: Buďme spravedliví - reportáž obvinění z rasismu nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Pro to, že Romové jsou na letišti skutečně diskriminováni, svědčí bez ohledu na fiasko srovnávacího experimentu čísla o počtu odmítnutých Romů v porovnání s počtem odmítnutých Neromů.

 • Velmi závažný text poslal Martin Šorm:

  Pane Pecina - věřím, že sledujete zprávy.

  Zdá se, že Britové se snaží zachránit si pověst tím, že náhodně vylosují z bílých pár lidí, aby mohli ukázat že neodmítají pouze Romy. Je to vaše vina - to vy a vám podobní, kteří rozpoutali tuto pseudohumanistickou hysterii, jste tomu na vině - protože skutečný problém je jedině v tom, že Británie nemá jasný a transparentní seznam parametrů, jehož splnění by jakéhokoliv žadatele bez ohledu na barvu pleti kvalifikovalo ke vstupu do země. Jestli Romy vyselektují pomocí víz nebo HMIS (mimochodem - držitel víza prochází stejnou immigrační kontrolou, a úředník mu opět může odpřít vstup i bez udání důvodu), jestli v Praze nebo v Heathrow - to je uplně fuk. Ale že je moc immigračního úředníka bezbřehá (na bílé i barevné) a nepodléhá žádné demokratické kontrole, naopak on má explicitní právo nepovolit vstup i bez udání důvodu. (viz moje dva komentáře na BListech).

  Tak se ptám: není toho pseudohumanistického pokrytectví už dost? Co takhle uspořádat nějakou demonstraci? Transparenty, novináři, apel na politiky....... Půjdete do toho? Ty dvě studentky jsou nevinné oběti britského rasismu. Zastanete se jich stejně intenzívně?

  Soudím, že je velmi dobře, když Britové - zjevně pouze pro vylepšení statistiky - odmítli vpustit do UK dvě Češky (a naopak v pátek jednu Romku propustili). Bílá většina si snad konečně uvědomí, co to znamená, že svoboda je nedělitelná. Mohu-li parafrázovat: "Když nepustili do letadla Roma, mlčel jsem, protože nejsem Rom..."

  Samozřejmě mi velmi vadí, jestliže se do letadla nedostala dívka, která chtěla jet na jazykový kurs, a to jen z toho důvodu, aby britské úřady narušily nepříznivé statistiky: je to stejně nespravedlivé jako odmítání Romů jen na základě jejich etnické příslušnosti; ani národnost si nikdo nevybírá - chcete-li, i oni si kdysi vytáhli "bílou kuličku", když se narodili jako příslušníci nerovnoprávné národnostní menšiny.

  Osobně se velmi divím Romům, že si takové zacházení dají líbit a už dávno nezorganizovali před Černínským palácem demonstraci, požadující demisi Kavana, který nestvůrný plán schválil, a Palouše, který ho jménem ministerstva s použitím nelidských rasistických argumentů hájí v médiích.

  Pokud jde o možnost odvolání, M. Šorm se mýlí: opravný prostředek proti zamítnutí azylu uplatnit lze a nejméně ve dvou případech hlavních žadatelů romského původu byl úspěšný - podmínkou ovšem je, aby úředníci žadateli vůbec dovolili o azyl požádat - v tom je právě trik předsunutých kontrol na letišti. Pro doplnění je třeba říci, že řada dalších Romů zůstala ve Velké Británii na základě povolení jiného pobytového režimu a ti nejsou do statistiky azylantů zahrnuti. (TP)

 • Policejní brutalita v Janově. Postupně vyšlo najevo, že se italská policie chovala nesmírně brutálně a násilně vůči pokojným demonstrantům na nedávném summitu G8 v Janově - zejména kontroverzní byl její brutální noční útok na jednu školu, v níž spali organizátoři demonstrací. V dnešních BL k tomuto tématu přinášíme několik textů - paralela s policejní brutalitou v ČR loni v září je docela zjevná. Zajímavé také je, že ač nikdo nemůže tvrdit, že by v Itálii existovala dokonalá demokracie, informace o policejní brutalitě vycházejí okamžitě najevo a politikové i právníci v Itálii proti protizákonnému chování policie okamžitě protestují. V Itálii se nepodařilo celou záležitost zamést pod koberec a na jejím zametení po dobu půl roku se nepodílely, tak jako v ČR, sdělovací prostředky. Stále ještě vzpomínám na to, jak se prezident Václav Havel od dopisů demonstrantů, postižených policejní brutalitou, distancoval, a jak například Ondřej Neff napsal, že tím, že Občanské právní hlídky sestavením nesmírně profesionálním dokumentu o policejní brutalitě vůči demonstrantům, který pochválily mezinárodní lidskoprávní organizace včetně OSN, "napomáhaly krýt následky hromadně a organizovaně páchané trestné činnosti při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze" (Neviditelný pes, 19. 4. 2001). Občanské právní hlídky by za to měly Neffa žalovat. (JČ)

 • "Zvířátka" už i v Právu. Obdiv - nikoli nezištný - redaktorky Práva Jany Perglerové k TV Nova i k jejímu generálnímu řediteli je věcí všeobecně známou. Přesto však Perglerová dokáže překvapit, jako se stalo včera v článku, zařazeném jakýmsi nedopatřením do rubriky domácího zpravodajství:

  Železnému pogratuloval k vyhrané sázce čuník

  Sedmitýdenní selátko jménem Babe vážící přes osm kilo přišlo před víkendem pogratulovat řediteli televize Nova Vladimíru Železnému k vyhrané sázce. Šéf Novy se totiž vsadil o láhev dobrého šampaňského s ředitelkou programové skladby televize Jaroslavou Vokurkovou, že australská komedie Babe - galantní prasátko je megafilmem a bude mít vysokou sledovanost v hlavním večerním čase. Sledovanost si pojistil speciálně vyrobenými upoutávkami lákajícími diváky, kdy jen to šlo. "Vím, že to není tak docela fér, ale já jsem tady šéf," řekl před týdnem Železný ve Volejte řediteli. Stalo se, po čem toužil: 47 procent diváků z těch, kteří měli ve středu 25. července večer zapnutý televizor, se dívalo na roztomilé kousky malého čuníka. A protože pracovníci Novy ctili sázku, dostal Železný kromě šampáňa do ruky i postroje se selátkem. To poznalo, co to je mít se jako prase v žitě. Celý den bylo totiž hlazeno, obdivováno a hýčkáno pamlsky od zaměstnanců Novy. Za to jim málem zrylo trávník před budovou televize na Barrandově. Dnes už je Babe z výletu do Novy spořádaně zpět mezi selátčími sourozenci na soukromé farmě Kohout a synové poblíž Mělníka. (jp)

  Na takový článek jistě padly nejméně tři celostránkové inzeráty... (TP)

 • Zveřejnili jsme tři dosud nepřístupné dokumenty týkající se prodeje IPB: smlouvu o prodeji, státní zárukudohodu o kompenzaci záruky. (TP)

 • Pouhé dva týdny po Britských listech se rozhodla zveřejnit dokumenty o prodeji IPB i česká vláda. Věc ale nabírá zpoždění, prý na ministerstvu financí... (TP)

  Galerie Britských listů

 • Do fotogalerií jsme doplnili mnoho nových fotografií, mj. snímky, které Štěpán Kotrba pořídil ve spolupráci s Českým rozhlasem a které dokumentují jeho akci Africká odysea, narozeniny nosorožce v králodvorské ZOO, letecké záběry z východních Čech a nejnověji fotografie parních lokomotiv, které nasnímal Tomáš Pecina v Lužné u Rakovníka. (TP)


  Hlavně nenápadně!

 • Zpřístupnili jsme galerii portrétů 42 "podivných postav", které za poslední rok doprovázejí různé pražské demonstrace.

 • Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. To je k dispozici zatím pouze pro prohlížeč Internet Explorer a pro Mozillu, na netscapové verzi se intenzivně pracuje. (TP)

 • Pořádkovou pokutu 10 000 korun uložila policie reportérovi BL Tomáši Pecinovi za to, že neusposlechl výzvy a nedostavil se na policii, aby vysvětlil své kritické články v Britských listech. Publikovali jsme působivý dokument, jímž to policie zdůvodňuje. (TP) - V reakci na tento dokument poslal Tomáš Pecina policii tuto Stížnost, v níž mimo jiné praví: (JČ)

  Je neslučitelné s ústavním pořádkem zaručenou svobodou projevu, aby Policie ČR poža­­dovala od novinářů vysvětlení jejich článků. Ústavní princip svobody projevu je intrin­sicky nadřazen dílčím ustanovením zákona o Policii ČR (č. 283/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů) i trest­ního řádu a policejní orgány si nikdy nesmějí počínat tak, aby tím omezovaly individuální ústavně zaručené svobody občanů. Nejsem ocho­ten poskytnout poli­cii k textu svých článků v případu Ladronka žádné vysvětlení a to, že jsem se nedo­sta­vil na výzvu, je pouze procesním vyjádřením mé vůle využít základních občan­ských práv, nikoli delikt­ním jednáním, jež by opravňovalo policejní orgán k uložení pořád­kové pokuty.

  Shrnutí případu pro časopis Central Europe Review a pro mezinárodní organizace zabývající se obranou lidských práv, je zde, v angličtině zde.

 • Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:

  Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s.
  Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)

  Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).

  Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
     Brno, Jánská 1/3
     České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
     Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
     Olomouc, K. Světlé 2
     Ostrava, Dlouhá 3
     Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
     Plzeň, Šafaříkovy sady 5
     Praha, Václavské nám. 43
     Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23

  (Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese http://www.britskelisty.cz/xz/.

 • Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a  Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zdezde.

 • Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz /prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britské listy.

 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a  hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).

 • Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.

 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.


  Výběr textů z posledních dní:

 • Britské listy

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|