Britské listy


pátek 10. srpna

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv Odkazy:
 • Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby Policejní brutalita:
 • Roste rozhořčení ohledně zmlácených studentů v Janově (International Herald Tribune) Vraždy ve věci "rodinné cti":
 • Znectila jsi rodinu, že chodíš s nějakým chlapcem? Tak tě zabijeme Ochrana soukromí:
 • Američtí soudci rebelovali proti internetovému dohledu Bulvár kontra seriózní informace:
 • Jak včera psaly o lidském klonování Lidové noviny a jak Financial Times Leninské cui bono: Martin Palouš "Pecinovi odpovídat nebudu, protože to zneužije ke kritice"
 • Filozofický dialog Martina Palouše: ptejte se mě na cokoliv, stejně neodpovím (Tomáš Pecina) Reakce: ke kontroverzi na ruzyňském letišti:
 • Oblíbený sport BL: dávat otázky, na něž znají odpovědi jen Čulík a Pecina (Jan Hošek)
 • Odpovídám Janu Hoškovi (Tomáš Pecina)
 • Mají západní demokracie skutečně povinnost pomáhat všem mučeným a pronásledováným lidem na světě? (Martin Šorm) Zaslouží si to?
 • Čestné občanství pro Schrodera a Zemana (Petr Jánský)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.

 • Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.

 • Stanovy občanského sdružení jsou zde.

 • Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.

 • Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.

 • Tady je minulé vydání Britských listů.

 • Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na  jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.

  Co je nového v České republice

 • Naše osobní zkušenost se segregačními rasistickými kontrolami na ruzyňském letišti byla typicky česká. Dorazil jsem včera, ve čtvrtek 9.8. s dvěma (téměř dospělými) dětmi (každá dcera měla vlastní pas) kolem sedmé hodiny ráno na letiště v Ruzyni k cestě do Británie. Přestože bylo oznámeno, že se 9.8. rasistické britské imigrační kontroly ruší, povšiml jsem si, že monitory na letišti i nadále informovaly, že se osoby, jejichž cílovou zemí je Velká Briánie, mají stále dostavit k předodbavení k britské imigrační kontrole (kontrola měla být zrušena až od půlnoci 9.8.). Vzhledem k tomu, že šlo o opatření zcela protizákonné (britští imigrační úředníci nemohou z právního hlediska zabraňovat žádné osobě v letecké přepravě do Británie, mohou jen v této věci vydírat leteckou společnost, vyhrožovat jí, že dopraveného cestujícího nevpustí do země a že ho bude muset odvézt zpět. To ovšem neplatí u mě a příslušníků mé rodiny, kteří máme britské pasy a imigrační úředníci nás do Británie tedy nemohou nevpustit - absolutně nemají na cizím území jakékoliv právo kontrolovat britské pasy), z těchto důvodů jsem britskou imigrační kontrolu v Ruzyni ignoroval a do jejích prostor jsem nezašel. Odebral jsem se s dětmi, jako obvykle, rovnou k odbavovací přepážce letecké společnosti, kde jsem předložil se zavazadly naše britské pasy a letenky. A nikdo od nás žádné potvrzení britského předodbavení nikdy po celou dobu odjezdu z Ruzyně nechtěl. I bez něho jsme byli odbaveni bez problémů. Nikdo se o předodbavení nezmínil. - Že by lidi bývali měli být méně bojácnější a měli se - tak jako já - prostě odmítnout nechat v Ruzyni Brity kontrolovat, s tím, že to nemá právní podklad?

  O několik hodin později odlétala z Prahy do Británie moje britská manželka, a ta se ze zvědavosti rozhodla britským imigračním kontrolám podrobit. "Vy mi snad chcete tvrdit, že tyto vaše kontroly platí i pro Brity?" ptala se anglicky u vchodu do kontrolní místnosti a jakási úřednice jí odpověděla lživě: "Ano."

  Mé ženě vydali britští imigrační úředníci papírek s razítkem, který reprodukujeme níže. Jsou na něm šokující dvě skutečnosti. Formulace Předložte participující letecké společnosti (For presentation to participating airline) dokazuje, že "předodbavovací kontroly skutečně nemají absolutně žádné právní zázemí. Rádi bychom věděli, na čem vybrané "letecké společnosti" podle tohoto papírku participují? Na spiknutí nedopravovat do Británie Romy? Jaký to má právní podklad? Budeme v tomto smyslu klást velmi závažné otázky britským autoritám, začneme stížností příslušnému poslanci britské Dolní sněmovny. Druhá šokující skutečnost na papírku? Poznámka Only valid if accompanied by passport (Platí jen v součinnosti s cestovním pasem) velmi nepříjemně připomíná komunistickou praxi výjezdních doložek - které však prý podle Martina Palouše české a britské úřady nebudou zavádět - no tak už tady v podstatě už zavedeny byly. - Ani od mé manželky nikdo papírek už pak po britském "předodbavení" nepožadoval. (Jenom ještě manželka poznamenává, že to, že se mezi sebou v přítomnosti odbavovaných cizinců baví úřednice u přepážek (o nich) česky, je absolutně neprofesionální a urážející - jakási paní, Američanka, se ptala anglicky, kde najde záchod, dívky u přepážek si začaly povídat česky: "Prosím tě, vona chce jít na záchod, teď...!" Atd.) (JČ)

 • Patří lobbistické články na komentářové stránky novin? Bezesporu patří, řekla si Mladá fronta Dnes a aby nemohla být obviněna z manipulace, opatřila článek Tomáše Marka popiskou (deskriptorem) "Autor pracuje ve vlivové agentuře Christian V. I. P." Jak výhodné: autor určitě netrval na honoráři a čtenářům se dostalo zasvěceného výkladu, proč by se měly sportovní přenosy z olympiád a světových šampionátů vysílat na placených kanálech. (TP)

 • Agresivnímu, téměř krutému interview podrobily redaktorky Lidových novin Jana Ciglerová a Silvie Blechová odcházejícího velvyslance v USA Alexandra Vondru. Druhá jmenovaná k němu ještě přičinila Vondrův medailon v kvalitě, nad níž bledne závistí nejeden nekrolog. Jen tak dál, dámy, takhle to možná dotáhnete i na metál od prezdenta, největší metu každého konformního novináře. (TP)

  Rozhovor jsem četl v letadle, kde Lidovky rozdávali zadarmo, je absolutně nudný a neobjevný, nepřinesl novou myšlenku. Ale oslavný medailon Saši Vondry z pera Silvie Blechové, to je tedy skutečně trefa! Je to jeden z oněch mnoha typických textů, kdy povyšují české sdělovací prostředky normálního, obyčejného člověka v geniální celebritu :). Citujeme:

  Významná postava českého disentu, diplomat a vládní zmocněnec pro summit NATO 2002 Alexandr (Saša) Vondra oslaví příští týden čtyřicet let. V listopadu 1989 stál Vondra u všeho důležitého. Napsal o něm Frankfurter Allgemeine Zeitung, že je jedním z mála lidí, kteří disponují současně analytickou prozíravostí, politickou nezávislostí a nenapadnutelnou minulostí".:) O pár měsíců dostal nabídku, která se zdánlivě neodmítá. Měl se stát novým českým ministrem zahraničí. Vondra odmítl a zůstal v Americe - chtěl pomoci Česku do NATO... Je to muž, který byl u všech důležitých momentů ve (sic!) česko-amerických vztazích... Atd.

  Holt holky z Lidových novin, které si říkají reportérky, si už nepamatují, neboť to nezažily, jak to bylo. Saša Vondra byl absolutně normálním, běžným absolventem studia zeměpisu na přírodovědecké fakultě. Zajímal se o underground a na rozdíl od svých konformních spoluobčanů se nebál stýkat se s disidenty a vystupovat jako beatnik. (O vánocích roku 1988 mi přinesl do pražského bytu Janem Kavanem do Čech pro mě propašovanou jednu knížku, má žena ho tehdy charakterizovala jako "wondervogel" [dlouhé vlasy, ruksak na zádech].) Teprve na konci osmdesátých let začal aktivněji vystupovat v Chartě 77. Jeho odvaha za komunismu se mu vyplatila a vlastně i zhodnotila - jako nekontroverzní osoba s disidentským zázemím se mohl velmi rychle přizpůsobit novému porevolučnímu establishmentu, stal se pro politiky přijatelným, a skončil jako velvyslanec v Americe. - Jeho proměna z nekonformního beatnického disidenta v absolutně establishmentového diplomata, který se plně a úspěšně identifikoval s českým byrokratickým prostředím a začal jednat přesně jako ono, byla pro některé pozorovatele poněkud šokující. Je ale velký intelektuální rozdíl mezi velvyslancem, jako je třeba Jiří Gruša, a na druhé straně Saša Vondra a dámy z Lidových novin by to snad měly být schopné rozlišit. Ne každý, kdo skončí jako velvyslanec, je celebrita - ovšem v zemi, kde je za celebritu považován každý tiskový mluvčí, je jistě těžké někoho přesvědčovat o opaku... Novináři by neměli k "hvězdám" dolézat, ale snažit se o nich psát s kritickým odstupem. - Jinak mě v rozhovoru mj, fascinovalo Vondrovo lavírování ohledně problému Vladimír Železný, které reportérky z LN přijaly pasivně. Renomé Ronalda Laudera "není zcela bez poskvrny", argumentuje v rozhovoru Vondra - implikuje tím snad, že to, že "náš" Železný si ukradl televizi od člověka s renomé, které "není bez poskvrny", je tedy v pořádku? V rozhovoru by se dala najít celá řada myšlenkových pohodlností a nepořádností, svědčících o tom, že Vondra není zrovna osoba, která by na člověka dělala velký dojem. (JČ)

  Galerie Britských listů

 • Do fotogalerií jsme doplnili mnoho nových fotografií, mj. snímky, které Štěpán Kotrba pořídil ve spolupráci s Českým rozhlasem a které dokumentují jeho akci Africká odysea, narozeniny nosorožce v králodvorské ZOO, letecké záběry z východních Čech a fotografie parních lokomotiv, které nasnímal Tomáš Pecina v Lužné u Rakovníka. (TP)


  Hlavně nenápadně!

 • Zpřístupnili jsme galerii portrétů 42 "podivných postav", které za poslední rok doprovázejí různé pražské demonstrace.

 • Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. To je k dispozici zatím pouze pro prohlížeč Internet Explorer a pro Mozillu, na netscapové verzi se intenzivně pracuje. (TP)

 • Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:

  Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s.
  Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)

  Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).

  Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
     Brno, Jánská 1/3
     České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
     Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
     Olomouc, K. Světlé 2
     Ostrava, Dlouhá 3
     Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
     Plzeň, Šafaříkovy sady 5
     Praha, Václavské nám. 43
     Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23

  (Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese http://www.britskelisty.cz/xz/.

 • Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a  Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zdezde.

 • Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz /prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britské listy.

 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a  hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).

 • Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.

 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.


  Výběr textů z posledních dní:

 • Britské listy

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|