Odpovídám Janu Hoškovi
Tomáš Pecina
Vážený pane,
děkuji, to jsou zcela správné otázky.
1. Imigrační politika USA není v zásadě méně odporná a restriktivní než britská, i když se neprojevila takto otevřeně rasistickým způsobem. Na jakém základě a jak dlouho existují americké kontroly na zahraničních letištích, bohužel nevím.
2. Předsunutá kontrola zajisté může být pro cestujícího užitečná, argument pana Šorma je v tomto směru správný. Žádost o azyl je institutem, který nelze uplatnit jinak než na území státu, v němž se o azyl žádá. Velvyslanectví zpravidla nemohou azyl udělit, protože nedokážou zajistit, aby se žadatel dostal ven z příslušné země. Vzpomeňte si, že komunistická ČSSR měla na svém území ambasády všech velkých západních zemí, a k udělení azylu také nestačilo přijít tam a podat žádost. Argumentace H. Marvanové je scestná a irelevantní je i Vaše otázka ohledně peněz.
3. Nevím, podle jakých kritérií si Romové vybírají zemi azylu, určitě v tom hraje role šance na jeho získání i zacházení s žadatelem v době posuzování žádosti. Termín "azylová turistika" je paušalizující a nemyslím, že máme právo ho používat.
4. Nemůžete zabránit českým občanům, aby žádali o azyl, a nemůžete zabránit cizí vládě, aby zavedla vízovou povinnost, nicméně migraci by snížily sociální programy, přístup ke vzdělání, důraz na korektní a nerasistické jednání ze strany policie, méně benevolence k rasově motivovaným zločinům.
5. Podle statistiky patrně 8-20 %. Kolik přesně, nedokážu odhadnout. Na sledování individuálních případů bohužel nemáme prostředky a statistiky také neexistují; Romové se snaží údaje o vlastní migraci - z logických důvodů - tajit.
S pozdravem,
T.P.