Slabí muži? Žádné takové nevidím
Tak reagovala na vystoupení Doris Lessingové komentátorka edinburského deníku The Scotsman. Shrnujeme.
Doris Lessingová nám tento týden tvrdě přednášela. Argumentuje, že prý "nejpitomější, nejnevzdělanější a nejhnusnější ženy klidně ponižují ty nejsympatičtější, nejlaskavější a nejinteligentnější muže".
V tirádě, která pozoruhodně připomněla obdobné vystoupení někdejší feministky Fay Weldonové před dvěma lety, konstatovala Lessingová v Edinburku, že je "stále více šokovaná nemyslivým a automatickým ponižováním mužů, které je nyní v naší kultuře tak zažité... Muži jsou tak zdecimovaní, že se neodváží proti tomu postavit," tvrdí Lessingová.
No, upřímně řečeno, bych chtěla poznat nějaké ty absolutně zdecimované muže, kteří, tak jako, nějací "chlapečci" při vyučování, při němž byla přítomna jsou "zničení a omlouvají se za to, že existují".
Lessingová se narodila a vyrostla v Zimbabwe, tehdy se ta země jmenovala Rhodésie, je to země, která je nyní na hranici anarchie a posledních několik bělošských farmářů se tam bojí o život. Je prezident Zimbabwe Robert Mugabe jedním z oněch ubohých, zdecimovaných mužů, kteří se nedokáží postavit na svou obranu? Paní Lessingová se k tomu nevyjádřila.
Když provedla Fay Weldonová svůj postfeministický obrat o sto osmdesát stupňů a rozhodla se, že nyní mají navrch ženy a že muže je nutno jen litovat a starat se o ně, v důsledku jejich přirozených handicapů, přiznala alespoň, že dospěla k tomuto názoru na základě pozorování svých vlastních synů, pro které bylo nesmírně obtížné udržet ve škole krok s inteligentními dívkami. Dívky daleko lehčeji získávají zaměstnání a lehce dělají obrovskou kariéru ve srovnání s obrovským úsilím ubohých, špatně na život připravených mužů, zuřila Weldonová.
Bezpochyby měla na mysli ony nervózní, diskriminované mladé muže, kteří řídí světové finanční burzy, kde je jich desetkrát více než žen. Měla jistě na mysli lidi, jako je syn Jeffreyho Archera [bývalého místopředsedy britské Konzervativní strany a úspěšného autora lidových románů, který byl nedávno odsouzen pro pomluvu na čtyři roky do vězení, pozn. JČ] William a jeho společníci, tzv "Flaming Ferrari". Jsou to skutečně chudinkové.
Možná však nejvíc jde Weldonové a Lessingové na nervy nespravedlnost ve sdělovacích prostředcích. Bezpochyby by s nimi souhlasil lord Taylor of Warwick. Včera se vyjádřil, že BBC je "plná mladých dívek, vypadajících, jako že je někdo naklonoval, které ho přivádějí k šílenství. Zejména mu vadí Carol Smilie.
Že by byla Carol Smilie generální ředitelkou BBC? Nebo šéfkou Channel Four, Nebo ředitelkou oddělení zábavných pořadů? V žádném případě. To jsou všechno funkce, které dosud zastávají chvějící se muži. Lord Taylow má jistě na mysli moderátorku Carol Smilie, jejíž příjemný vzhled a jejíž energické vystupování bylo odměněno vysoce placenou kariérou před kamerami. Je to zaměstnání, které, jak všichni víme, si i ona jistě udrží až do věku padesáti let, stejně jako muži - moderátoři Jonathan Dimbleby a Jeremy Paxman. Konec konců, v televizi je přece bezpočet moderátorek, jimž je nad padesát let, že?
Tak je spočítejme.
Dlouho to netrvalo. Nebo ano?
"Máme všude vynikající, chytré, vlivné ženy, ale proč to muselo být na úkor mužů?" ptala se Lessingová edinburského publika. Možná by mně dovolila, abych jí to vysvětlila. Muselo to být "na úkor mužů", protože právě muži měli všechny ty příjemné hračky a velké platy a vlivná zaměstnání a jaksi se nechtěli s nikými o ně podělit.
A tak je tomu podle mého názoru dosud. Až na to, že jim zákony už nedovolují shrábnout všechno pro sebe, a tak k hospodářskému osvobození žen došlo nutně "na úkor mužů". Jinak to nešlo. Když dojde k přesunu moci, vždycky na tom někdo vydělá a někdo prohraje. O tom se snad Lessingová mohla poučit ze svého dětství v Africe.
Ale budu dál hledat tohoto nového, zdeprimovaného, třesoucího se, zničeného muže. Budu ho hledat u soudů, v multinacionálních společnostech, v bankách, v divadlech. A až ho najdu, protože jsem brutální ženská, zastřelím ho a nechám si vycpat jeho hlavu a umístit ji na leštěný mahagonový podklad. Pak ji zavěsím mezi své ostatní lovecké trofeje z Velké války pohlaví ve dvacátém století.