Televizní film o partyzánském hnutí "na Vysočině"
Vyprávěli jsme jen tři rozporuplné příběhy
Vážený pane Rudolfe Hegenbarte,
děkujeme za Vaši reflexi k našemu dokumentu - Skal a stepí Vysočinou. Tak jako Vy jste ve svém dopise naznačil, že není možné nahlížet na minulost černobíle, tak jsme se i my snažili náš film vystavět.
Tento film neměl mapovat ani hodnotit partyzánské hnutí jako fenomén. Ať už na Vysočině, Beskydách, či Javornicku. Proto byl v jeho počátku uveden komentář, který pojmenovával základní pozitiva, které s sebou partyzánské hnutí přinášelo. A následovalo sdělení, ve kterém jsme přesně vymezili předmět naší výpovědi - tři příběhy, které se odehrály jinak, než je prezentovala komunistická historie. V celém filmu jsme se striktně věnovali pouze těmto třem příběhům.
Věříme, že v obci Cikháj, o které jste se zmínil ve svém dopise, bylo partyzánské hnutí onou přínosnou pomocí v boji proti okupantům. Nikterak o tom nemáme důvod pochybovat. A ani v našem filmu jsme tuto skutečnost nezpochybnili.
Co se týče výčtu partyzánských aktivit na Vysočině, jsou zdroje, ze kterých v současné době vycházejí různé historické studie, a ty nejsou vždy objektivní. Toto nám potvrdili ještě žijící účastníci partyzánského hnutí. Proto, a omlouváme se za tuto mírnou nedůvěru, nevíme přesně, z jakého zdroje jste čerpal své informace.
Pakliže se v názvu našeho filmu objevilo slovo Vysočina, nebylo tomu z důvodu obsahového přesahu na oblast celé Českomoravské vysočiny, nýbrž proto, že jsme tak chtěli, trochu v nadsázce, parafrázovat partyzánskou hymnu. To proto, že podle svědectví bývalých partyzánů, byli právě muži z bývalého SSSR často rozvraceči českého odboje.
Ruský partyzán Šustov se skutečně rozešel se svou mateřskou partyzánskou skupinou a založil si svůj podivný oddíl. Ale to bylo v našem filmu řečeno. Důvodem, proč jsme vybrali právě jeho příběh, byla skutečnost, že kvůli němu přišlo o život 40 členů odboje a dva nevinní civilisté. Navíc si jeho smrt vzali partyzáni hodiny dvanácté za záminku, aby tyto civilisty mohli postřílet. I to, že skuteční partyzáni neloupili, jsme v našem filmu uvedli jako jeden z argumentů svědčícím proti Šustovovi. Konkrétně jsme citovali leták, který čeští partyzáni vyvěšovali po obcích a městech.
Naše vybrané příběhy neměly hodnotit partyzánské hnutí ani jeho jednotlivé aktivisty - bez rozdílu politického smýšlení, či národní příslušnosti - globálně. Měly pouze dovyprávět tři rozporuplné příběhy. A naznačit, v duchu, kterým Vy otevíráte svůj dopis, že naše minulost nebyla černobílá. Tedy, že i mezi hrdiny partyzánského hnutí se našly podivné osobnosti.
Jan Novák, scénárista a režisér pořadu
Marie Kučerová,
producentka pořadu