Mysli, Ameriko, než budeš jednat
Zuřivě chtějí pomstu a otázky si nepřipouštějí
Tento text vyšel včera v australském deníku Sydney Morning Herald zde
Od amerického prezidenta až dolů si celý národ přeje pomstu. Avšak nikdo se nezamýšlí nad tím, zda rozsáhlý útok v zahraničí zastaví terorismus, píše Gay Alcorn.
Američané tvrdí, že jsou ve válečném stavu, a myslí to vážně. Senátor John McCain, celostátní hrdina, protože strávil řadu let jako válečný zajatec ve vietnamském zajateckém táboře, charaterizoval náladu amerického národa jako "zuřivost, kterou zvládáme sebeovládáním".
"Američané nyní vědí, že jsme ve válečném stavu, a učiní potřebné oběti a projeví rozhodnost, které je zapotřebí, abychom zvítězili," uvedl.
"Říkám našim nepřátelům: 'Už na vás jdeme. Nechť je vám Bůh milostiv, protože my milostivi nebudeme'".
Donald Rumsfeld, válečník z období studené války, je nyní šéfem amerického ministerstva obrany. Promluvil, jak má ve zvyku, zcela otevřeně:
"Jsem prostě staromódní. Myslím si, že je rovnou nejlepší zasáhnout."
Existuje v těchto dnech obrovského šoku a smutku jen málo komentátorů, kteří by nenaléhali, aby se Amerika rychle a drtivě pomstila, i kdyby to mělo znamenat náhodné násilí vůči civilistům.
Chabý návrh, že snad by měli být pachatelé pohnáni před soud, je odmítán jako naivní. Přesto však ještě před několika lety byly na pořadu dne procesy s teroristy. "Nejsme národem, který by se mstil jen pro mstu," řekla bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v roce 1998 poté, co byla bombovými atentáty napadena americká velvyslanectví v Africe.
"Amerika nezapomíná na svůj vlastní právní systém, když hledá ty, kdo nám uškodili."
Rozdíl mezi tehdejší dobou a nynějším teroristickým útokem proti Světovému obchodnímu středisku a Pentagonu spočívá v tom, že tyto útoky nejsou považovány za strašlivé zločiny, jimiž by se mělo zabývat soudnictví, ale jako "válečné činy", jak to charakterizoval prezident Bush.
Jen si poslechněte Williama Benneta, respektovaného zastánce konzervativních a rodinných hodnot, který hovořil ve čtvrtek v CNN o tom, co by se mělo udělat s fundamentalistickými islámskými teroristy, o nichž se všeobecně předpokládá, že nesou vinu za zvěrstva, spáchaná v New Yorku a ve Washingtonu.
"Není to otázka soudního případu, nejsme u soudu," řekl. "President Roosevelt neřekl Japonsku, že ho požene před soud, řekl, že ho donutí kleknout."
Pro Bennetta nastal nyní "okamžik morální čistoty" a "Spojené státy by se měly chovat jako ve válce".
Je to ocelový postoj, který podporuje rostoucí volání po pomstě od téměř všech Američanů. Během devadesátých let byli Američané samolibí a bohatí a zaměřili se na sebe - chtěli se vyhýbat vojenským ztrátám. To se změnilo, alespoň teď. Průzkumy veřejného mínění zjistily, že 90 procent dotazovaných chtějí pomstu, i kdyby to mělo znamenat válku. Téměř šest z 10 Američanů je přesvědčeno, že dojde k válce.
Američané přišli o nevinnost už před mnoha lety, ale tohle je jiné.
Více než polovina Američanů zastává názor, že úterní atentáty jsou začátkem systematických teroristických útoků proti Spojeným státům.
Podporován takovýmito názory, zdá se, že se prezident Bush připravuje na válku a na riziko velkého množství obětí. Jeho vláda trvá na tom, že dosud nebylo učiněno žádné rozhodnutí ohledně toho, jakou formu bude mít odveta a kdy k ní dojde.
Oficiálně nechce americká vláda ani potvrdit, že je saúdský uprchlík Osama bin Laden považován za podezřelého, ale neoficiálně je přesvědčena, že existuje rostoucí množství důkazům, že za útoky nesou odpovědnost skupiny spojené s tímto údajným teroristou.
Ministr zahraničních věcí Colin Powell přislíbil, že bude pronásledovat nejen pachatele zločinů, ale i ty, kdo je skrývají - "kořeny terorismu". Jsou prý už připraveny plány na raketové útoky proti Afghánistánu, kde se prý bin Laden skrývá, a dokonce na vyslání tisíců vojáků, pokud to bude nutné.
V Americe zavládly dny plné emocí, a existuje obrovská podpora pro vážný útok proti terorismu.
Někteří analytikové, ale je jich jen několik argumentují, že by se mělo Talibanu v Afghánistánu dál alespoň na vědomí, že jestliže jeho členové nepředají bin Ladena k soudu, stanou se terčem útoků.
Avšak kdyby Spojené státy skutečně podnikly intenzivní útok jako odplatu, byly by v důsledku takovéto odplaty bezpečnější a byl by bezpečnější svět?
Autor Robert Wright napsal v internetovém časopise Slate, že zbrklá akce by mohla přivodit obrovskou eskalaci terorismu, nikoliv jeho zánik.
"To, jakým způsobem potrestáme bin Ladena (je-li to skutečně jeho dílo) dramatickým způsobem ovlivní bezpečnost Američanů na mnoho dalších desetiletí dopředu.
Jestliže je smrt ve svaté válce lístkem do nejvyšších pater nebes, pak se ti lidé, které usmrtíme stanou nejen pouhými mučedníky, ale i vzory k následování."
Nikdo si nemyslí, že by organizátoři úterního teroru neměli být chyceni a potrestáni, možná i usmrceni.
Jenže nyní existuje jen velmi málo Robertů Wrightů, kteří jsou ochotni varovat: "Mysli, Ameriko, než budeš jednat."