Klášter Teplá: Internet inspirací nejen pro proticlintonovské šílence, ale i pro rakouskou televizi
V říjnu 1995 jsem se účastnil pravidelného scheinfeldského výročního setkání českých intelektuálů, které se tehdy konalo v západočeském klášteře Teplá. (Přednesl jsem tam - dosti banální - projev, vzniklý na základě diskusí s pražskými kolegy a přáteli, o chabé úrovni českého novinářství a školství. Projev vyvolal vlnu odporu a pak velezajímavou diskusi mezi Čechy z domova i ze zahraničí. Vyšla v časopise Listy č. 8 /1995, pod názvem Dluhy českých vzdělanců, a pak v následujících číslech, anglické shrnutí je zde. V diskusi se proslavil zejména pan profesor Zdeněk Pinc, který mě, poté, co přednesl vysoce intelektuální přednášku o potřebě tolerance a vlídnosti k hosti, zatratil a srovnal s Hitlerem.)
Klášter Teplá je nádherné, vynikající místo. Je to rozsáhlý areál většinou barokních a starších staveb. Klášter má osm set let starou historii. Byl raným střediskem vzdělanosti. Založil ho v roce 1193 západočeský vévoda Hroznata jako nadaci pro řád premonstrátů. Až do dvacátého století byl rozsáhlý klášter významným náboženským a kulturním centrem celých západních Čech.
Po Únoru 1948 však komunistická vláda klášter uzavřela, náklaďáky rozvezla většinu rozsáhlé knihovny kdovíkam. Mnozí mniši byli uvězněni v pracovních táborech.
V letech 1950 - 1980 bylo kláštera Teplá užíváno jako vojenských kasáren. Například v barokní koncertní síni jsou ještě na stěnách a na stropě stopy po špinavém míči vojáků. Posléze byl klášter ponechán napospas živlům.
Po pádu komunismu byl klášter vrácen roku 1991 premonstrátům. Ti jsou v naprosto zoufalé situaci.
I když se jim ze zahraničních peněz podařilo malou část kláštera opravit, značná část této vynikající kulturní památky zůstává v dezolátním stavu. Ani na řádné zastřešení jejich budov se nenašly finanční prostředky a hrozí nebezpečí, že tento významný památník nenávratně zmizí v propadlišti času.
Umístil jsem na své glasgowské stránce výzvu s prosbou o pomoc v této věci, s několika fotografiemi z Teplé. Nedávno na stránku zabrousila Dr. Christina Kronausová z rakouské televize. Natáčela pro rakouskou televizi film o České republice a do internetového vyhledávání zadala heslo: "Czech culture". Objevila se jí internetová stránka o klášteře Teplá.
Film - i o klášteře - je natočen a bude se vysílat tuším 8. února 1998. Rakouská televize ho také nabídne České televizi.
Dr. Kronausová se ptala, proč Češi nechávají takovýto vynikající architektonický klenot propadat zkáze? Nechápala.
Snažil jsem se vysvětlovat něco o tom, že je ČR chudá, že v Praze dosud vládla údajně thatcherovsky orientovaná vláda Václava Klause, která zastávala názor, že do kultury budeme moci investovat, až si na to budeme moci vydělat, vydával jsem jakási slova o kontroverzním postavení katolické církve, která se za Rakouska ztotožňovala s Habsburky a dnes se na ní ateistický národ, vychovaný komunismem, jehož příslušníci občas neznají slova jako "Hospodin" nebo nevědí, co to byla Potopa, co to je zahrada Getsemanská, nebo kdo to byl Pilát, dívá se značnou nedůvěrou.
"Ale udělali by s tím klášterem Češi něco, kdyby se zdůraznilo, že je to přece jejich velmi významné kulturní dědictví," dotazovala se dr. Kronausová.
JČ