Povede případ Moniky Lewinské k bombardování Iráku?
"Nejsem schopen brát případ Moniky Lewinské vážně," napsal ve středu v deníku Times Simon Jenkins. "Sednu si, rozložím noviny, začnu se mračit a vypuknu ve smích. Tohle je prosím nejmocnější národ světa. Odstoupení? Odvolání prezidenta?"
Jenkins hovoří o ctižádostivé dívce, která kdesi náhodou potkala prezidenta, pak potkala právníka, hodně chtivého peněz, prodalo se to sdělovacím prostředkům a vznikla hysterie. Celé americké televizní sítě úplně ignorovaly papeže na Kubě, krizi na Dálném Východě a vraždění v Alžírsku. Seriózní analytikové analyzují seriózní ústavní otázky a sexuální gymnastiku.
Jenkins ale, velmi vážně, dodává: "Minulou sobotu jsem měl dosti děsivý zážitek. Díval jsem se na video nového amerického filmu Wag the Dog. Film pojednává a skupině propagandistů amerického prezidenta, kteří ho dostanou ze sexuálního skandálu v Bílém domě tím, že prohlásí, že jeden vzdálený diktátor je hrozbou světovému miru. Film je podle Jenkinse satirou na cynismus washingtonské politiky a na naivitu amerických médií.
A pak Jenkins pokračuje: "Ve 22 hodin jsem z videa přepnul na CNN. Tam seděla v reálu obdobná skupina expertů a hovořila o tom, jestli se Clintonovi podaří uniknout ze skandálu ohledně Lewinské bombardováním Iráku. Zděšen jsem přepnul zpět na video. Tam mluvily postavy filmu o tomtéž. Přepínal jsem kanály tam a zpátky a ztratil jsem kontakt se skutečností. "
Jenkins konstatuje, že aféra s Lewinskou dosud není ani sexuální skandál: že je to trivialita nad trivialitu. Varuje, že Clinton už bombardoval Irák v roce 1996, aby posílil své americké volební vyhlídky. Lidé při tom přišli o život - nevíme, kolik lidí - a byly zničeny budovy. Vojenský účel nesplnilo bombardování žádný. Byly to jen projevy čistého vojenského násilí.
Jenkins označuje získávání volební popularity vojenskými zásahy v zahraničí za nejcyničtější a nejobscénnější politické jednání. Bylo by tragédií, kdyby bylo americké armády zneužito k tomu, aby byl Clinton osvobozen od nynějšího absurdního sexuálního "neskandálu" a bylo by odporné, kdyby v tom měla Američanům Británie pomáhat.
Americké sdělovací prostředky přiznávají, že v hysterii vysílaly nepodložené zprávy
Jde především o zprávu, že prý na jaře 1996 byli přistiženi Clinton a Lewinská v Bílém domě in flagranti. Zprávu odvysílala v neděli ABC News a pak ji převzaly deníky Daily News, New York Post a další. Jeden z Clintonových právníků vydal prohlášení, že je tato zpráva naprosto lživá a že jejím zdrojem musela být politická zaujatost.