Ó jaká překrásná válka o nejvyšší sledovanost reportáží z Iráku!!
Guardian, 19. února 1998
Pro americké televizní stanice už válka - o nejvyšší sledovanost reportáží z Blízkého východu - už začala. "CNN má hrstku opravdu dobrých reportérů, ale NBC má celou stáj," chlubil se Chris Hampson, hlavní produkční okruhu MSNBC, který vysílá zprávy čtyřiadvacet hodin denně a který - pokud dojde k leteckým útokům proti Iráku - bude během vojenských akcí konkurovat stanici CNN.
Bude to válka o sledovanost televizních okruhů. Bojovet se bude satelitními telefony a prostřednictvím internetu. Během poslední války v Perském záliv vyhrála na celé čáře Turnerova CNN. Udělala hvězdy z Petera Arnetta, Johna Ho llimana, Bernarda Shawa a CHristiane Amanpourové, kteří reportovali z Baghdádu, když tam začaly dopadat první bomby.
Tentokrát jsou televize ABC, NBC a satelitní okruh BBC News24 rozhodnuty poskytnout k CNN alternativu.
6. ledna 1991 se Američané dozvěděli, že je jejich země ve válečném stavu s Irákem z televize CNN. Oficiální potvrzení přišlo z Bílého domu až o třicet minut později.
Nová technologie a internet znamenají, že televizní společnosti provozují obrovské internetové stránky k této tematice.
CNN má v Baghdádu 20 lidi a odhaduje, že ji to bude stát navíc 1 milión liber (55 miliónů Kč) týdně, aby mohl její tým z Baghdádu řádně reportovat. Co to bude stát MSNBC? "Hodně," pravil Hampson. "Ale jsme připraveni."
V roce 1991 rozzuřily Spojené státy a Velká Británie reportéry tím, že dovolily jen méně než 500 reportérům hovořit s půl miliónem amerických vojáků. Systém zabránil reportérům, aby si nezávisle ověřovali informace a také došlo k příliš nekritickému zdůrazňování přesnosti zásahů tzv. "inteligentních" bomb. Tentokráte reportéři předem debatují o tom, jak se vyhnout těmto omezením.
Irák si velmi dobře uvědomuje, jak užitečné je vpustit do země cizí novináře. Během poslední války v Perském zálivu zaútočili američtí politikové na Petera Arnetta, že vysílal z vybombardované továrny, o níž Irák tvrdil, že je to továrna na dětské sušené mléko, kdežto americké zdroje trvaly na tom, že je to zbrojovka.
Arthur Kent, který byl ve válce v Perském zálivu reportérem pro NBC, uvedl, že ho šokovalo, jak televize proměňovala válku v showbyznys. Stěžoval, si, že NBC usilovala učinit z něho hvězdu, namísto solidního novináře, a že dávala při reportážní práci přednost senzacionalismu.
Když tato obvinění zveřejnil, televize NBC ho vyhodila ze zaměstnání. Obvinila ho, že je zbabělý a nechce jít jako reportér do Bosny. Kent se s NBC soudil, soudní proces vyhrál, ale z televize stejně odešel.