Vedoucí armádní představitelé z války v Perském zálivu doporučují vyhnout se zbrklosti
Jak uvedl ve čtvrtek 19. února deník Times, vojenští velitelé z války v Perském zálivu z roku 1991 a čelní politikové otevřeně vyjadřují pochybnosti, ohledně toho, čeho dosáhnou v Iráku další letecké útoky.
Někteří čelní vedoucí vojenští představitelé, včetně generála Normana Schwarzkopfa, který velel spojeneckým armádám v roce 1991, se obávají, že letecké útoky nijak neovlivní schopnost Saddáma Husajna vyrábět chemické a biologické zbraně a možná rozštěpí mezinárodní koalici.
Velitel Merrill McPeak, který ve válce v Perském zálivu velel letectvu, konstatoval, že pochybuje, že by nejmodernější a nejpřesnější letecké zařízení mohlo zničit Saddámovy schopnosti vyrábět chemické a biologické zbraně. "Dojde k civilním obětem, a to jsou velmi nešťastné vyhlídky," konstatoval. "Asi přijdeme o několik amerických pilotů. A existuje riziko, že nezasáhneme cíle na 100 procent. Možná je zasáhneme na 50 procent, na 30, nebo 20 procent. Je to obtížné předem určit."
Admirál Sir James Eberle, bývalý velitel NATO (Commander-in-Chief Channel) z let 1979-1981, uvedl: "Dostali jsme se do pěkné šlamastyky. Riziko toho, že nesplníme účel operace, je značné a cena selhání bude opravdu vysoká. Je to celé velmi riskantní podnik. Mám velké obavy, že podle mezinárodního práva nejde o oprávněnou akci. Američané jak se zdá říkají, že i kdyby byl generální tajemník OSN spokojen s dohodou z Baghdádu, Spojené státy by stejně užily leteckých útoků. Američané praktikují ďábelskou politiku. Je velmi pochybné, jestli se nám podaří zlikvidovat všechno, co má Saddám Husajn, a co mu zabrání, aby si ty zásoby po útocích nevybudoval znovu? Vojáci a politikové tvrdí, že nemohou Saddáma odstranit, tak bychom se ho asi měli snažit přesvědčit, aby jednal jinak, měli bychom vyjednávat a ne vyhrožovat."
Generál Sir Peter de la Billiere, který velel v roce 1991 v Perském zálivu britským vojskům, uvedl: "Je velmi nepravděpodobné, že by samotné letecké útoky dokázaly porazit takového rozhodného a energického nepřítele jako je Saddám Husajn. Pokud nedojde k rozsáhlé pozemní invazi do Iráku, veškeré jiné vojenské akce zřejmě v arabském světě posílí prestiž Saddáma Husajna na úkor britských a amerických jednotek."
Generál Schwarzkopf uvedl, že Spojené státy riskují zatažení do nového Vietnamu. Swarzkopf také uvedl, že bombové útoky zřejmě nepřimějí Saddáma Husajna k tomu, aby do svých paláců vpustil inspektory OSN. Naopak povedou k tomu, že se rozpadne protisaddámovská koalice.
"Saddám Husajn usiluje o zrušení sankcí. Jestli se rozpadne protisaddámovská koalice, je velmi pravděpodobné, že sankce budou zrušeny. Proto asi Saddámu Husajnovi pár leteckých útoků nebude vadit, naopak."
Letec John Nichol, jehož letadlo typu Tornado bylo v první den války v Perském zálivu sestřeleno a který byl během 42 dnů zajetí v Iráku mučen, má také pochybnosti o tom, čeho mohou letecké útoky dosáhnout. "Budeme bombardovat mešity a paláce v civilních oblastech, kde si téměř jistě Saddám Husajn ukryl své zásoby biologických zbraní? Bude to mít velkou protizápadní odezvu."