Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Upozornění: v archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Co je nového v České republice
Česká vláda rozhodla zdražit elektřinu o 24 procent, plyn a činže o 27 procent. V Praze lidi budou platit za byt o 1000 korun měsíčně víc než dosud. Takovéto zdražování prý bude nutné ještě několikrát. Ceny se prý musejí zvednout až o 70 procent, mají-li být realistické. Chtělo by to, aby sdělovací prostředky k těmto navrhovaným dramatickým zvyšováním cen přinesly spolehlivé analýzy z nezávislých zdrojů. Je to skutečně pravda, že je nutno ceny energie takto zvyšovat? - Ač bez mandátu, Tošovského vláda si neustále hraje na politiku a dělá zásadní, kontroverzní rozhodnutí, která by se asi měla ponechat až na vládu po volbách. Proč bylo nutno rozhodovat o zvyšování těchto cen najednou, teď? Takto ho stejně bude realizovat až nová vláda. Jde o rozhodnutí, která by měla být součástí volebního programu stran. Jako součást volebního programu stran by se jistě tato problematika stala před volbami námětem veřejné diskuse. Zrušení složitého a zmateného systému dotací je asi nutné, ale je rozumné, aby bylo obyvatelstvo vystavováno takto náhlému cenovému šoku? - Pro srovnání: v Británii nyní uvažuje Blairova vláda o zvýšení daní na benzín asi o šest procent nad inflaci, aby přiměla lidi jezdit víc veřejnými dopravními prostředky. Vyvolává to ostré protesty, že to prý těžce postihne chudé lidi na venkově, kteří musejí jezdit autem v oblastech, kde není veřejná doprava. Okamžité zvýšení nákladů na elektřinu o 24 procent na plyn a činži o 27 procent je obrovskou finanční zátěží pro obyvatelstvo.
Od prvního července se zvýší starobní důchody o 7,25 procent , v průměru to bude činit 400 korun. Inflace v ČR však za posledních dvanáct měsíců vzrostla o 13,4 procenta. Znamená to tedy, že se vláda rozhodla důchodcům snížit důchody o více než šest procent a pod tímto titulkem to také měly přinést české noviny. Argumentace, že zvýšení důchodů uleví důchodcům při zvyšování cen energie a činží, je zjevný nesmysl, vzhledem k tomu, že jsou starobní důchody snižovány. Vláda i nadále trestá za neúspěšnou ekonomickou politiku nejslabší členy české společnosti.
Průměrná mzda v ČR vzrostla loni na 10 695 korun, tedy o 11,9 procenta. Ceny za rok 1997 vzrostly o 10 procent, platy tedy mírně předehnaly inflaci. V posledním čtvrtletí roku 1997 se však už růst platů zpomalil, zejména v nepodnikatelských institucích, v podnikatelské sféře naopak stouply platy až o 13,6 procent. Učitelům, policistům, lékařům a jiným pracovníkům veřejného sektoru stouply mzdy za rok 1997 o 5,8 procent. Kolega působí na filozofické fakultě Karlovy univerzity, je mu pětačtyřicet let, je světovým odborníkem, má dvě děti a hrubý plat 8000 Kč měsíčně. Opusťme tedy univerzitní stolice a chirurgické operační sály, zapomeňme na potírání zločinnosti a dejme se v ČR do prodeje koberců či jiného spotřebního zboží, vyráběného na Západě, to přece nese daleko víc a zajistí nám to budoucnost lépe!
Příspěvek na výživu dítěte v pěstounské péči by se měl zvýšit na dvojnásobek životního minima a kontroverzní ustanovení, podle kterého nemá rodina nárok na žádné sociální dávky, pokud adoptovala nebo si vzala do pěstounské péče dítě s cizí státní příslušností bez trvalého pobytu v naší republice (v říjnu loňského roku na ně upozornily Britské listy) by mělo být zrušeno. Je to obsaženo v návrhu novely zákona o sociální podpoře poslankyně ČSSD Hany Ogorníkové, kterou doporučil ke schválení poslanecké sněmovně sněmovní výbor pro sociální politiku a zdravotnictví.
V Británii není na návštěvě pouze Miloš Zeman, ale také Václav Klaus. Ve středu večer v 23.30 středoevropského času vystoupil v politickém pořadu televize BBC Newsnight. Třičtvrtěhodinový pořad byl výjimečně věnován jedinému tématu, a to rozšiřování Evropské unie, a to v předvečer mezinárodní konference v Londýně o rozšiřování EU, které se účastní i zástupci zemí ze střední a východní Evropy. Obávám se, že tam vystupují především jako cvičené opice, aby dokázali západoevropskému publiku, že tyto země existují, že jejich obyvatelé nepatří mezi lidožrouty a nekoušou. - Televizní debata šesti účastníků v pořadu Newsnight byla uvozena dvěma tematickými reportážemi z Paříže a z Berlína, poukazujícími na problémy rozšiřování EU. Mezi účastníky byl britský ministr zahraničních věcí Robin Cook, jakási německá politička, nezávislá britská analytička politiky Evropské unie, velmi inteligentně a věcně hovoří estonský ministr zahraničních věcí a bývalý český premiér Václav Klaus. Debata nebyla příliš významná. Klaus konstatoval, že ČR si nepřeje vznik federální Evropy, ale je pro Evropskou unii jednotlivých národních států. Na přímý dotaz britského moderátora Jeremy Paxmana, zda bude ČR ochotna vzdát se samostatného rozhodování o obraně, vzdát se samostatné ekonomické politiky a české měny, uvedl Klaus po určitém okecávání, že ano: ČR je zcela ochotna po vstupu do NATO podřídit se kolektivní bezpečnostní politice. Likvidace české měny a samostatné české ekonomické politiky bude jistě trvat dlouho, řekl Klaus, ale v principu je ochotna ČR připojit se k jednotné evropské měně. Ví, že jako malá země se musí v EU Česká republika podřídit kolektivnímu rozhodování. (Jedna dívka z Prahy, která se na tento televizní pořad se mnou dívala, poznamenala, jak je překvapivé, jak vypadá Klaus v mezinárodním kontextu malý, jak špatná je jeho angličtina [jde hlavně o přízvuk a výslovnost]. Zdálo se, že se nemůže diskuse řádně účastnit, protože se neumí v angličtině pořádně vyjadřovat. (To snad ale není možné? JČ) "To by si člověk neuvědomil, kdyby z té České republiky na pár měsíců neodjel a nezačal vnímat věci v trochu širším kontextu," konstatovala tato dívka.) - (Jinak byl ten pořad o Evropské unii a jejím rozšiřování velmi nudný. Zejména německá zástupkyně tam rozkládala dlouze, nesrozumitelně, rozvláčně. Ostatní neřekli vůbec nic nového. Zdá se, že čeho se dotkne svou rukou Brusel, byrokratickým způsobem to zmrtví. Doufejme, že nemám pravdu.)
Upozornění. Jak si jistě mnozí čtenáři Britských listů povšimli, Česká televize vysílala v pondělí v pořadu NADORAZ reportáž o tom, jak byla vytunelována Mladá fronta. V příštím pořadu NADORAZ se bude vysílat desetiminutová reportáž o tom, jak bylo ukradeno Rudé právo. Podrobnosti k této problematice jsou tyto:
článek Jiřího Vančury z dvojměsíčníku Listy, materiál na české stránce Jana Čulíka na Glasgow University a transkript pořadu Netopýr České televize (Co není v novinách), který se vysílal v ČT 2 dne 9.září 1997.
Zde je k této problematice poznámka Tomáše Peciny, převzatá na jeho doporučení z Fóra Neviditelného psa: