V zemích Evropské unie bují černá ekonomika
Vysoká míra zdanění a houština byrokratických předpisů v členských zemích Evropské unie způsobuje, že v EU vznikla obrovská černá ekonomika, jejíž hodnota dosahuje asi 44 000 miliard korun, což se mj. rovná celému ročnímu hrubému národnímu produktu Velké Británie. Černá ekonomika zaměstnává 28 miliónů lidí.
Tato alternativní ekonomika zkresluje daňové poměry, systémy finančnictví a sociálního zabezpečení a uměle zvyšuje statistiky nezaměstnanosti, uvedla Komise pro Evropu.
Až celá třetina hospodářství Řecka a asi čtvrtina italského a španělského hospodářství je založena na platbách v hotovosti, které nikdo neregistruje a nikdo z nich neplatí daně. Odhaduje se, že v Británii probíhá asi 10 procent hospodářské činnosti mimo státní registraci. To je průměr členských zemí Evropské unie.
Důsledky existence černé ekonomiky jsou významné, neboť téměř polovina příspěvků jednotlivých členských zemí EU do rozpočtu EU je založena na velikosti hrubého národního produktu jednotlivých zemí.
Řecko, Španělsko a Itálie platí do rozpočtu EU téměř o 550 miliard korun ročně moně, než by měly. Také dostávají více finančních dotací, protože tyto dotace jsou částečně vypočítávány na základě místní nezaměstnanosti v jednotlivých regionech.
Komise pro Evropu konstatuje, že důvodem ke vzniku černé ekonomiky jsou "vysoké daně, příliš vysoké sociální dávky, příliš byrokratické předpisy, příliš těžké břemeno administrativy, nevhodné pracovní zákonodárství a kultura tolerance vůči černé ekonomice".
Nejsilnější je černá ekonomika ve stavebnictví a v zábavním průmyslu. Podílejí se na ní důchodci, ilegální přistěhovalci, studenti a občané, kteří oficiálně předstírají, že jsou to invalidé nebo nezaměstnaní.
Komise pro Evropu konstatuje, že šířením černé ekonomiky v první řadě trpí nejvíce její pracovníci. Nemají totiž formální pracovní smlouvu, nemají nárok na doškolování, na postupný rozvoj své kariéry, na zvyšování platu. Tajně prováděná a placená práce ochromuje financování sociální bezpečnostní sítě a ohrožuje veřejné služby, zdůrazňuje Komise pro Evropu.
Podle odhadů je úroveň černé ekonomiky v jednotlivých zemí EU takováto:
Belgie: 12 - 21 procent
Dánsko: 3 - 7 procent
Německo: 3 - 14 procent
Řecko: 29 - 35 procent
Španělsko: 10 - 23 procent
Francie: 4 - 14 procent
Irsko: 5 - 10 procent
Itálie: 20 - 26 procent
Holandsko: 5 - 14 procent
Rakousko: 4 - 7 procent
Finsko: 2- 4 procenta
Švédsko: 4 - 7 procent
Velká Británie: 7 - 13 procent
Odhady pro Lucembursko a Portugalsko nejsou k dispozici.