Hořlavá past českých paneláků
K článku, zveřejněnému v Britských listech 10.6., přišla tato reakce, viz níže.
České noviny by z toho měly ještě udělat velké předvolební téma. Vyvolat kampaní, trvající několik dní, skutečnou veřejnou diskusi o těchto závažných otázkách a donutit politické strany, aby uvažování o nápravě těchto hrůzných skutečností včlenily do svých volebních programů. Nebo vám lidi nevadí, že mnozí z vás žijí v potenciálně smrtícím ohnivém hrobě? JČ
K problematice bytových jader v panelových domech
"Usporna" reseni nasich panelaku jiz vedla k rade tragedii. V minulem rezimu vsak byly udaje zverejnovany jen v odbornem tisku a odbornici, kteri usilovali o napravu byli obcas i zastrasovani.
(Zajimave by bylo zverejneni vsech okolnosti kolaudace trasy "B" prazskeho metra).
V bytovych jadrech jsou obvykle vedeny rozvody plynu, byvaji tam umisteny plynomery a soubezne vedou odsavaci potrubi od kuchynskych sporaku, nevykazujici zadnou pozarni odolnost (v rade pripadu dokonce z horlavych plastu) v nichz se po leta usazuji vrstvy mastnoty.
Staci, kdyz hospodynce vzplane napr. tuk na panvi a plamen proslehne do odsavaciho potrubi. Kominovy efekt (podporovany ventilatorem) zpusobi propaleni potrubi a velmi rychlou destrukci plynomeru.
Pozar ziveny plynem se behem nekolika minut rozsiri do vsech vyssich pater.
Tlak horkeho vzduchu vyrazi okna v obvodovych stenach a plameny proslehuji horizontalne od jadra do oken.
Ve vyskovych objektech, kde jsou fasady tvoreny zavesenymi tzv. Boletickymi panely (sklo a cedicova vata) zacnou tyto panely behem nekolika minut odpadavat.
Vetsina plastu, pouzivanych v bytovych interierech produkuje pri horeni prudce toxicke latky. Napr. pri horeni molitanu se uvolnuje velke mnozstvi fosgenu, znameho jako bojovy plyn.
Jiste zmirneni rizika katastrofy lze dosahnout horizontalnim prezdenim sachty, prochazejici bytovymi jadry na urovni vsech podlazi a pozarne odolnym oblozenim odsavacich potrubi od kuchynskych digestori.
Tyto upravy byly nekde provadeny ale pokud je mi znamo, riziko ve vetsine vyskovych objektu trva.
Pro radu vyskovych objektu byly na zaklade politickych tlaku udeleny vyjimky z pozarnich norem (CSN 730802 a dalsi).
Jako priklad muze poslouzit Ustredni telekomunikacni budova v Olsanske ulici v Praze.
Fundovane informace by mely poskytnout soucasne organy statniho pozarniho dozoru pri ministerstvu vnitra (pokud ovsem nejde o lidi, kteri maji z minulych dob maslo na hlave).