'Sametová spravedlnost' pro zrádce, kteří rozdrtili Pražské jaro z roku 1968
Čelní českoslovenští komunisté, kteří tajně povolali ruská vojska, aby zlikvidovala remormní hnutí Pražské jaro v roce 1968, téměř stoprocentně uniknou stíhání, přiznali činitelé minulý týden, v předvečer třicátého výročí invaze, napsal v neděli týdeník Sunday Telegraph.
Navzdory vyšetřování, trvajícímu osm let, které odhalilo přesvědčivé důkazy, identifikující muže, kteří svou zemi prodali Moskvě, dosud nebyl ani jeden z nich odsouzen. Nyní vyšetřovatelé přiznávají, že viníci téměř určitě dožijí svůj život v klidu.
Tomáš Hornof z Komise pro vyšetřování zločinů komunismu konstatoval: "Nemyslím, že někdo bude něco dělat. Soudy nemají odvahu k tomu, aby dospěly k jakémukoliv rozhodnutí."
České soudy, u mnohých z nichž dosud pracují soudci z komunistické éry, vrátily případy zpět prokurátorům, odvolávajíce se na promlčenost nebo na údajné procedurální chyby. Hornof konstatoval, že se očekává, že tento kafkovský proces bude pokračovat, dokud všichni obvinění nezemřou.
To znamená, že se Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu nepodaří uvěznit 11 čelných komunistů, kteří jsou obviňováni, že pomáhali nepřátelům bývalého Československa. Vyšetřování se soustředilo na dogmatiky a tajné policisty, kteří pomohli invazi a byli odměněni čelnými funkcemi v režimu po roce 1968.
Mezi nimi jsou Karel Hoffman, bývalý šéf komunistických odborů, a Miloš Jakeš, bývalý generální tajemník komunistické strany. Vyšetřovatelé se také zaměřili na bývalého šéfa ÚV KSČ Jozefa Lenárta a generála Karla Rusova, bývalého velitele armády, který nařídil československým jednotkám, aby během invaze zůstaly v kasárnách.
Dvě další osoby, které hrály významnou roli při pádu Alexandra Dubčeka a jeho "socialismu s lidskou tváří" už zemřely. Alois Indra zemřel pár měsíců po revoluci v roce 1989, jeho kolega Antonín Kapek spáchal sebevraždu brzo poté.
Mezi jinými je například jednaosmdesátiletý bývalý krejčí a hlavní ideolog Vasil Bilak. Žije na Slovensku, kde proruská vláda poskytuje útočiště pro politické párie.
Žaloba proti 11 mužům - kteří nyní žijí na odpočinku v luxusních státních vilách v českých a slovenských městech - je založena na jejich činnosti v posledních týdnech Pražského jara, v červenci a v srpnu 1968. Jak se Moskva zatvrdila proti Československu, prosovětští Čechoslováýci začali připravovat půdo púro invazi do jejich vlastní země.
To vyvrcholilo v nechvalné známém "zvacím dopise" Brežněnovi, žádajícím sovětského vedoucího představitele aby potlačil takzvaný kontrarevoluční puč "všemi prostředky, jaké máte k dispozici". Rusko nakonec předalo dva takovéto dopisy do Československa v roce 1992 a další jsou prý skryty v ruských archívech.
Předání těchto dokumentů odhalilo vedoucí představitele Československa po roce 1968 jako lháře a zrádce. Vždycky popírali, že ty dopisy existují. Ještě minulý týden tvrdil znovu Hoffman, že jsou prý falešné.
Jeden dopis začíná "Drahý Leonide Iljiči," a končí prosbou, aby Brežněv jejich zradu nezveřejňoval. Dopis byl předán sovětskému šéfovi 3. srpna 1968, pouhých čtrnáct dní před tím, než do Československa 20. srpna 1968 vtrhlo 100 000 vojáků Varšavské smlouvy.
V těžkých dnech, které následovaly, poté, co byli Dubček a jeho spojenci uneseni do Moskvy, dogmatikům se nepodařilo utvořit revoluční vládu, ale podařilo se jim ochromit armádu a reformní vedení. Konzervativní vrchní velitel nařídil československým jednotkám, aby zůstali v kasárnách a tajní policisté působili pro zahraniční jednotky jako tlumočníci.
Mnoho Čechů projevuje vůči roku 1968 nezájem a mnoho mladých lidí ho vidí jen jako hádku mezi komunisty. Proto nevyvolává nestíhání zrádců z roku 1968 skoro žádné veřejné reakce.