BBC likviduje své vysílání na Slovensko a do Německa
BBC je nuceno po šedesáti letech zlikvidovat zahraniční vysílání v němčině. Ušetří se tím 1,1 miliónu liber ročně, tedy cca 50 miliónů korun. Plán zlikvidovat vysílání BBC do německy mluvících oblastí Evropy je součástí škrtů v celkové finanční hodnotě 20 miliónů liber (1 miliardy Kč), které vnutilo zahraničnímu vysílání BBC britské ministerstvo zahraničních věcí. To totiž zahraniční vysílání BBC financuje. Německé vysílání BBC je poslední rozhlasovou stanicí BBC v Evropě a sleduje ho 2,1 miliónů posluchačů týdně. Loni více než zdvojnásobilo svou poslechovost mezi vlivnými Berlíňany. Během druhé světové války přiznal Josef Goebbels, Hitlerův šéf propagandy, že BBC zvítězilo v "intelektuální invazi do Evropy".
Je pozoruhodné, že BBC také zruší vysílání ve slovenštině, v maďarštině, do Nepálu a do portugalsky mluvící Afriky. Ani prý protesty veřejnosti nezabrání nutnosti zlikvidovat alespoň některé ze 45 jazykových sekcí zahraničního rozhlasu BBC.
Pozorovatelé usuzují, že je zahraniční vysílání BBC (BBC World Service) ve vážné krizi. V pátek na toto téma otiskl v deníku Guardian rozhněvaný článek John Tusa, generální ředitel BBC World Service v letech 1986 - 1992, který je českého původu.
Tusa ostře kritizoval skutečnost, že minulý týden byl náhle donucen k odchodu nynější ředitel BBC World Service Sam Younger. Nebylo zveřejněno žádné vysvětlení, proč musel odejít. Na jeho místo byl jmenován Mark Byford, dosavadní ředitel regionálního domácího britského vysílání BBC, který, na dotaz novináře na tiskové konferenci, jak hodlá řídit více než 40 cizojazyčných redakcí zahraničního vysílání BBC reagoval slovy: "Jaká cizojazyčná vysílání?" a přiznal, že se "bude muset v nové funkci hodně naučit".
John Tusa v Guardianu konstatoval, že je velmi znepokojující, že do funkce ředitele zahraničního vysílání BBC, "do nejvýznamnější funkce instituce, která zosobňuje hlas Británie šířící se do světa, byl jmenován člověk z domácího vysílání BBC, který nemá naprosto žádné znalosti ohledně zahraničního vysílání, nechápe jeho složitost, nechápe, proč ho lidé po celém světě poslouchají, nemá žádné zkušenosti z mezinárodní novinářské práce ani z praktického rozhlasového vysílání v Británii či v zahraničí."
Tusa se zamýšlí nad tím, jaká by asi byla reakce britské veřejnosti, kdyby do funkce britského ministra zahraničních věcí byl jmenován politik, jehož jedinou zkušeností byla práce v oddělení regionální politiky na ministerstvu obchodu a průmyslu. "Léta jsem já i mí předchůdci ve funkci ředitele zahraničního vysílání BBC tvrdě vyjednávali s ministerstvem zahraničních věcí ohledně redakční nezávislosti a ohledně financování. Přece by jistě mělo ministerstvo zahraničních věcí nyní vyjádřit své znepokojení BBC, do jaké míry domácí politické priority zcela potlačují potřeby zahraničního vysílání BBC."
Jenže, poznamenává trpce John Tusa, ministerstvo zahraničních věcí nehne ani prstem, jako neučinilo nic před dvěma lety, když byla zlikvidována redakční nezávislost zahraničního vysílání BBC a bylo včleněno do celkové struktury domácího vysílání BBC. Jde o postupnou erozi nezávislosti zahraničního vysílání BBC. "Znalosti dnes v BBC neznamenají nic," poznamenal jeden vysoký představitel zahraničního vysílání BBC.