The weekly English-language electronic NEW PRESENCE, edited by Andrew Stroehlein, is here.
Zde je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co nového v České republice
Tržby českého průmyslu v srpnu proti stejnému měsíci
loňského roku poklesly o 3,2 procenta ve stálých cenách. V srpnu stoupla produktivita
práce o 5,8 % a průměrná reálná mzda (po odečtení vlivu
inflace) o 1,3 % na 11 356 korun. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o
1,1 %. Ekonomové
považují vývoj za zklamání. Český průmysl se dostává do potíží. Záporně působí silný kurs koruny, rostoucí finanční potíže podniků a ochabující zahraniční
poptávka po jejich výrobcích. Velmi pomalu roste zpracovatelský průmysl (o 1,1 %). Výrazný pokles asi o
14 % u výroby kovů a kovodělných výrobků, odpovídá mizící poptávce Stavební výroba podle Českého statistického úřadu v srpnu
meziročně klesla o 5,2 procenta, ale její pád se proti červenci
trochu zpomalil.
Na pražském Fóru 2000 se hovořilo o globalizaci a o násilí ve světě a v Kosovu. Prezident Václav Havel navrhl, aby měla Evropská unie stálého zístupce v Radě bezpečnosti OSN. Je ovšem známo, že nynější členové Rady bezpečnosti OSN se nechtějí vzdát svého vlivu a pokud možno blokují veškeré návrhy na reformu. Struktura Rady bezpečnosti OSN je totiž v dnešní době naprosto zastaralá a patří do už dost dávno minulé éry.
Automaty McDonald's jako "symbol globalizace" v diskusi na Fóru 2000? Konečně i do Prahy, prostřednictvím Fóra 2000, jak se zdá výrazněji pronikl koncept odumírání národního státu (jímž se Britské listy poprvé podrobněji zabývaly v listopadu 1996, druhá část je zde.). Ovšem, jak napsala agentura ČTK, "jako viditelný symbol
propojujících se ekonomik se přitom v projevech delegátů často objevoval odkaz na mezinárodní síť jídelen McDonald's". To se tedy zdá poněkud trapně triviální, ne? Na to se snad do Prahy nemusely sjíždět světové celebrity? - Daleko důležitějším tématem, které ovšem bude těžko zajímat mezinárodní delegáty Fóra 2000, je, jak si v sílících globalizačních trendech bude počínat česká společnost a co to pro ni bude znamenat. Uspěje česká společnost, nebo se uzavře do parochialismu - dostane se hospodářsky kupředu anebo bude hospodářsky zotročena? To jsou velmi vážné věci. (Právě těmito tématy se - bohužel bez úspěchu - pokusila letos na jaře mimo jiné důležité věci v dlouhodobější perspektivě zabývat Kytkova reforma zpravodajství ČT. Bylo to pro lidi v ČT příliš náročné. Třeba nastane příhodnější doba a k těmto závažným tématům se někdo v budoucnosti v českých televizích inteligentně vrátí.)
Václav Havel odletěl na vrcholnou schůzku prezidentů středoevropských zemí ve Vídni. Bude tam jednat o evropské integraci.
Jakub Puchalský po půl roce ve funkci chválí své reformy v ČT. V rozhovoru pro dnešní deník Slovo uvedl, že od 1. ledna 1999 se ČT chystá "více kultivovat zábavu" a vysílat od 16 do 18 hodin pořady pro děti a mládež. Puchalský chce posílat zaměstnance ČT do doškolovacích kursu. Varuje, že v důsledku nedostatku financí bude z ČT propuštěno nejméně 200 lidí. Na námitku deníku Slovo, že se za půl roku změnily v ČT jen některé znělky a že se trochu šachovalo s některými moderátory, odpověděl Puchalský: "Řada změn je pro diváka zatím neviditelná, ale vytvářejí dohromady pozitivní atmosféru, která by se do celkové nálady vysílání měla následovně promítnout" (sic). - Podle informací Britských listů je naopak situace na některých pracovištích ČT, zejména ve zpravodajství, velmi nepříjemná.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.