úterý 8. prosince

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv z ČR Odkazy:
 • Přehled nejzajímavějších článků z poslední doby Volby v Jaroměři:
 • Je to dobře nebo špatně? ODS a US zvolily v Jaroměři zástupcem starosty člena KSČM Roger Scruton:
 • Ve východní Evropě věhlasný "pravicový" filozof je většinou považován v Británii za bigotní nežádoucí osobu . Ač provokatér, je podle listu Sunday Times autorem zajímavých myšlenek Debata o jaderné energii:
 • Kanada: Ekologické problémy na začátku výrobního procesu (Aleš Zeman)
 • Jak byte chtěl vyrábět elektřinu vy, pane Saxonbergu? (Petr Vařeka) Jak Amerika bojuje proti korupci:
 • Espyho úplatkářský případ před porotou Reakce:
 • K britské televizní diskusi o Pinochetovi (čtenář)
 • Čeští politikové vůči projevům rasismu nemlčí - poděkování (Jan Mezdříč)
 • "Život, který si lidé v ČR nevybrali...?" (Josef Schrabal)
 • Dopis pana Pavlíka do BL (Sepp)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
 • Tady je minulé vydání Britských listů.
 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
 • Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
 • Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
 • Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.

  Co je nového v České republice

 • Hrozí České republice hospodářský rozvrat? Už minulý týden ve čtvrtek jsme psali o tom, že český parlament se rozhodl udělat neodpovědně velkou díru do státního rozpočtu. Poslanci minulý týden odmítli novelu zákona o spotřební dani, jímž se měla společně s celoevropskými trendy zvýšit daň na tabákové výrobky a pohonné hmoty. Naproti tomu poslanci schválili novelu zákona, snižující daně (zkracující odpisové sazby majetku) a  vytvořili tak schodek ve státním rozpočtu. To je dost dramatická zpráva, ukazující na dost podstatné diletantství parlamentu. Pozoruhodné na tom je, že si tohoto tureckého hospodaření nikdo moc nevšiml. Noviny jásaly, že se nezvýší daně za benzín a cigarety. Málokdo se zamyslel varovně nad tím, že tím vznikl obrovský rozpočtový schodek ve výši více než 6 miliard korun. V dané situaci měla sociálně demokratická vláda okamžitě rezignovat. Jak je možné, že se nad vážnou situací vůbec nezamyslely sdělovací prostředky? - Možná že si všichni myslí, jak už to v ČR bývá zvykem, že se problém vyřeší někde kamarádšoftsky, soukromě, u piva? - "Český stát je zničený," sdělil nám včera jeden čelný pražský komentátor. Sociálně demokratická vláda se prý chová nemožně a brzo dá příležitost Klausovi navrátit se k moci, takže se bude dál rozkrádat. Nedaří se v ČR zbavit se diletantismu. "Schopní lidé možná v ČR někde jsou, ale mechanismy, jak by se dostaly na vedoucí místa, nefungují. Státní služba je rozložená."

 • Chystá se odstranění Jakuba Puchalského z funkce generálního ředitele České televize? Britské listy se dověděly z dvou nezávislých a důvěryhodných zdrojů, že se prý Václav Klaus a Miloš Zeman dohodli, že je nutno odstranit generálního ředitele Jakuba Puchalského, protože jejich politické strany údajně nedostávají dostatečné množství prostoru v České televizi. Britské listy doufají, že tato informace se neprokáže jako pravdivá, a zveřejňují ji proto, aby k vývoji, jehož se obávají, nedošlo. Je sice pravda, že Jakub Puchalský se nepočíná ve funkci generálního ředitele České televize dobře (velmi špatně se řídí instituce, která je rozpadlá, a kde jsou neformální přátelské vazby silnější než oficiální struktury, bylo by však velmi vážné, kdyby začali čeští politikové prosazovat v České televizi svůj naprosto otevřený politický vliv, i když je ovšem ČT vystavována silným politickým tlakům už nyní.) - Nechť mediální komise českého parlamentu dokáže, že nehodlá působit na ČT nepřípustnými politickými tlaky, a nechť to dokáže vytvořením jasného a efektivního řádu, zajišťujícího nezávislost, samostatnost a vysokou kvalitu zpravodajství a publicistiky České televize. Vzorem by k tomu jasně mohly být existující předpisy britské komerční i veřejnoprávní televize, protože se systém britské duální televize obecně považuje za jeden z nejlepších v Evropě, ne-li na světě. Pojetí o nutnosti dodržování kvality televizního zpravodajství je nezbytně zapotřebí v ČR prosadit. Přitom prý málokdo už nezávislé, objektivní standarty kvality českého televizního vysílání vůbec zkoumá: mnozí mediální odborníci v ČR se prý zabývají už jen sledovaností jednotlivých sdělovacích prostředků pro účely reklamy.

 • Podle zpráv, které obdržely Britské listy, má ve čtvrtek mediální komise českého parlamentu už podruhé neschválit zprávu Rady České televize o činnosti ČT za rok 1997 (kdy Puchalský ve funkci generálního ředitele ČT ještě vůbec nebyl). Jenže neschválení této zprávy se asi stane záminkou k odvolání nynější Rady České televize, a to pak důvodem ke jmenování nové Rady ČT, která by jmenovala nového ředitele České televize. Je tragédie, že za více než devět let existence svobodného politického systému v  Československu a v České republice nebyli schopni ani Klaus ani Zeman vytvořit objektivně strukturovaný systém, který by dokázal nezávisle, věcně, profesionálně a podrobně zhodnotit zpravodajství a publicistiku České televize, třeba například pořad Nadoraz, který je v současnosti zdrojem tak obrovské kontroverze. (Jestliže tvrdí Obec spisovatelů a "Výbor na obranu svobody slova", že prý byl pořad Nadoraz vnímán "širokou veřejností jako příklad nezávislé, kritické pátrací žurnalistiky", museli se tito lidé zbláznit. Takovými výroky na podporu vysoce trapného pořadu, který byl ostudou České televize, se jen Obec spisovatelů o "Výbor na obranu svobody slova" diskreditují.) - Říkat mlhavě jen, že je zpravodajství a publicistika ČT špatná nestačí. Časopis Týden nyní přinesl delší analýzu situace v České televizi, ale je ještě slabší než to, co vyšlo před nedávnem v Reflexu. Bylo by velmi špatné, pokud se signatáři "opoziční smlouvy" Klaus a Zeman případně sejdou někde v hospodě a po straně se kamarádšoftsky dohodnou, (je-li to pravda), že ten Puchalský "nám dává v televizi příliš málo prostoru, tak ho musíme odstranit". Klaus a Zeman nesou obrovskou odpovědnost, že nevytvořili za tolik let objektivní, nezávislé A MOCNÉ inspekční struktury pro sdělovací prostředky - odpovědnost nejen vůči nynějším českým občanům, ale i vůči jejich dětem. - Prosím sledujte, zda skutečně k výše nastíněnému vývoji v následujících dnech či týdnech dojde - Britské listy doufají, že snad zveřejněním těchto informací by se tomu dalo trochu zabránit. Je ovšem pravda, že Česká televize ani Rada ČT už nyní naprosto nejsou politicky nezávislé - odstranění Puchalského a návrat ke starším poměrům by to jen potvrdilo.

 • Česká televize s platností k 31. březnu 1999 ruší svou londýnskou kancelář. Namísto toho otevírá washingtonskou kancelář, odkud bude posílat zpravodajství asi reportérka Flanderková . Ivan Kytka přestane působit jako londýnský zpravodaj ČT. Kytka se vrací do Prahy, na dotaz Britských listů, co bude dělat, konstatoval, že má několik nabídek, dosud se však konkrétně pro žádnou nerozhodl.

 • Ještě k petici za Jana Šterna a pořad Nadoraz, který podle českých sdělovacích prostředků vydala na jeho podporu Obec spisovatelů a Výbor na obranu svobody slova. Proč že byli v Obci spisovatelů tak slepí, že podepsat formulace jako že byl pořad Nadoraz vnímán "širokou veřejností jako příklad nezávislé, kritické pátrací žurnalistiky"? Je to zdá, se poněkud jednoduché. Významnou činitelkou Obce spisovatelů a donedávna její předsedkyní byla spisovatelka Eva Kantůrková. Jan Štern, vyhozený z České televize, je její syn. - Na telefonický dotaz, jak se mohla Obec spisovatelů v takovém případě prohlášením na podporu Jana Šterna angažovat, bylo Britským listům řečeno, že Eva Kantůrková už nyní není členkou Rady Obce spisovatelů a petici za svého syna sama nepodepsala. (Že by v Obci už neměla vůbec žádný vliv? Vypadá to trochu divně.) Kromě toho, petice prý nevznikla v Obci spisovatelů, přišla z časopisu Prostor. Členové Rady Obce spisovatelů ji schválili a podepsali. Myslím, že se Obec spisovatelů měla v této věci držet stranou, je-li mezi její bývalou vysokou činitelkou Evou Kantůrkovou a vyhozeným Janem Šternem tak přímý příbuzenský vztah.

 • Rada Českého rozhlasu zřejmě nevypíše konkurs na nového generálního ředitele této instituce, i když podle zákona má tento konkurs vypisovat každých šest let. Podle interních informací z Českého rozhlasu oznámil generální ředitel ČRo Ježek Radě ČRo, že pokud Rada vypíše konkurs, on se do něho nepřihlásí. Rada se tedy zalekla a konkurs nevypsala. Ještě prý existuje v Radě ČRo menšina, která se proti takovému vydírání brání, ale je prý nepravděpodobné, že by se její vůle prosadila.

 • O novém obsazení meziresortní komise pro otázky romské komunity jednali včera romští představitelé se současnými členy komise. V komisi má být tolik Romů, jako je v ní státních úředníků.
 • Austerlitz 2005.Vazeny pane Culiku, zdravim z Brna a posilam Vam link na nas novy server, ktery se tyka znameho regionu okolo Slavkova. Prosim, zda by se dala udelat pozvanka na tuto zajimavou akci a zaroven o Vas nazor na uroven serveru. Anglicke i ceske materialy budeme stale doplnovat. http://www.austerlitz-region.cz/austerlitz2005/programe.htm. Miroslav Jandora.

 • Dobré články o školství. Ondřej Hausenblas doporučuje dobré články o školství na adrese http://it.pedf.cuni.cz/~uclisty/

 • Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.

 • Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".

  Výběr textů z posledních dní:


  Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|