Zpráva z Británie pro Mike O'Briena:
Černošský motorista, jehož zastavila a kontrolovala za poslední dva roky policie 34 krát, podal na policii žalobu pro rasové pronásledování.
Motto: "My v Británii takové rasové problémy jako v ČR nemáme." Mike O'Brien, činitel britské vlády v pořadu Jednadvacítka České televize
Černošský motorista, kterého kontrolovala na ulici v autě za poslední dva roky britská policie 34 krát, žaluje policii za nepřípustné pronásledování v důsledku rasové zaujatosti. Usuzuje se, že je to první takový soudní případ v Británii.
Carl Joseph, sedmadvacetiletý řezník má čistý trestní rejstřík a čistý řidičský průkaz bez jediného přestupku. Tvrdí, že mu policie pohrozila, že umístí do jeho auta narkotika, poté, co si stěžoval, že ho tak často policisté kontrolují na ulici.
Jeden policista mu údajně řekl: "Vy jste všichni zatraceně stejní."
Okresní soud v Birminghamu vyslechl v pondělí svědectví, podle něhož žije Carl Joseph "ve strachu z pronásledování policií". Byl nucen prodat své charakteristicky vyhlížející červené auto značky Metro, s kouřovými skly a s asi dvaceticentimetrovým duhovým nápisem "One Love" na jedněch dveřích. Do práce nyní jezdí městským autobusem a u psychiatra se léčí kvůli stresu.
Carl Joseph žaluje policejního prezidenta policie hrabství West Midlands pro neoprávněné věznění, nezákonné zatýkání a rasové pronásledování.
Joseph řekl před porotou, že se na něho policisté v Birminghamu zaměřili nejen proto, že je černoch, ale zejména protože si stěžoval a jeho případ se dostal do sdělovacích prostředků.
Soud se dověděl, že potíže Carla Josepha vznikly v roce 1992, kdy byl zatčen za volantem nákladního automobilu kvůli podezření, že mu byl odňat řidičský průkaz a že řídí vozidlo bez povolení. Byl zadržován půldruhé hodiny v cele a pak byl propuštěn. Policisté přiznali, že si ho spletli s někým jiným stejného jména.
Když si stěžoval, policie mu poslala šek na 250 liber, aniž by přiznala odpovědnost za omyl. Od té doby se jeho potíže začaly výrazně zhoršovat, konstatoval u soudu Carl Joseph.
Začal si shromažďovat fotokopie dokumentů, pokaždé, když ho policie na ulici zastavila. V lednu 1995 si písemně stěžoval vysokému policejnímu důstojníku a požádal ho, aby bylo vyšetřeno, proč ho policie pronásleduje. Učinil to poté, co byl v automobilu policií v jednom dni zastaven dvakrát.
"Carl Joseph konstatoval, že chování policie bylo velmi nevhodné. Jeden policista poznamenal, 'Vy jste zastraceně všichni stejní'," uvedl u soudu Josephův právní zástupce a dodal: "Řekl bych, že se to týkalo jeho rasového původu," dodal právník.
Navzdory dopisu policie Josepha pronásledovala i nadále, a v zoufalství se obrátil o pomoc na místní sdělovací prostředky. Jenže ani to policii neodradilo. Od té doby policisté schválně na ulici zastavovali Josepha ještě častěji, protože "měl tu drzost, že si šel stěžovat médiím".
V listopadu 1996 byl Joseph zatčen pro podezření z nezákonného vlastnictví narkotik.
"Tou dobou se začala policie vůči Carlu Josephovi chovat už výhrůžně," řekl jeho právní zástupce u soudu. "Začali mu vyhrožovat, že jestli si nepřestane stěžovat, příště se mu v autě objeví drogy a nebudou jeho."
Případ pokračuje.