Ke ctvrtecni Arene na CT1: Vaclav Klaus se po necelem roce opet objevil v
Arene . Jeho teze znela asi takto: "CSSD tuto zemi kriminalizuje", u divaku
vyhral cca 5000:2500. Pozoruhodna je jak vysoka vyhra Vaclava Klause, tak
nizka ucast divaku (byvaly doby, kdy do Areny volalo na patnact tisic
divaku). Napadaji mne tri mozne duvody:
Hlasovaci zarizeni opet nebylo v poradku. Pripomenme, ze loni v dubnu,
kdy VK VYHRAL podobnym skore, bylo zarizeni zahlceno telefonaty PROTI
Vaclavu Klausovi (http://www.trafika.cz/rp/1998/980410/rp020308.html).
Ceske televizi i Vaclavu Klausovi se omlouvam predem za nepresnou citaci,
Arenu sleduji opravdu jen perifernim videnim.
F.
Proč nikdo nekonfrontoval Klause s argumenty Františka Nepila?
Není účelem této poznámky podrobněji referovat o vystoupení Václava Klause, hlavního protagonisty čtvrteční arény na ČT 1, ani jeho oponentů, ani ho komentovat. Chtěl bych jen v této souvislosti připomenout několik myšlenek českého ekonoma
působícího v Británii, pana Františka Nepila. Byly publikovány v rámci širší diskuse v Britskych listech v roce 1997 ( BL 22.9.1997 ). Autor i čtenáři mi snad prominou jen krátké střihy z původního textu. Zájemce o celý text jej nalezne v archivu BL.
( František Nepil, Londýn, 4. září 1997 )
V privatizaci došlo a stále ještě dochází k převodu majetku, ktery by se na normálním kapitálovém trhu prodával za více než pět tisíc miliard korun v dnešních penězích. Pokud vláda ( vláda V.Klause ) nezaručila způsob, jak tento majetek prodat za pět tisíc miliard korun, muselo zákonitě dojít k prodeji kapitálu pod cenou.
Ti ,kteří měli včas připravenou dostatečnou hotovost, přístup k bankovním úvěrům, nebo k jinym zdrojů ma metodám, jak si zajistit podíl na tomto majetku, dostali český kapitál převážně za méně než desetinu jeho skutečné ceny. Všichni ostatní občané ztratili. Aniž si to uvědomují, ztratil každý z nich v průměru přes půl milionu korun..
(...)
Česká zkušenost z kuponové privatizace je varující.. Je varující před privatizací - faktickým vyvlastněním. Současná agónie byla do značné míry způsobena vládou, která se rozhodla nestíhat téměř nic...... Způsobila tak dlouhodobý krach cen kapitálu a jeho rozprodej za malyýzlomek jeho skutečné hodnoty.
(...)
A doporučení pro české občany? Zrušte zákonodárství, které toto vyvlastnění ( nebo spíše vykradení ) umožnilo. Stíhejte krádež a zpronevěry, ať se staly před týdnem, nebo před deseti lety jakýmkoliv způsobem. Nedovolte, aby lidem, kteří vás obrali, majetek zůstal. Zaveďte zákonodárství, které neumožňuje krádež jakýmkoliv způsobem. Zaveďte systém, kde má každý, co skutečně vytvoří, a může to svobodně směňovat na otevřeném, nemanipulovaném a svobodném trhu. Jen tak dostanete na správná místa chytré, pracovité a čestné lidi.
Pokud to neučiníte, budete mít vlády stran financovaných lidmi, kteří vás vyvlastnili, budete mít média, vlastněná lidmi, kteří na vyvlastnění zbohatli, a tak vás budou krmit lží, aby jim majetek zůstal, budete odvádět desátky do zahraničí, budete chudší a chudší, nesvobodnější a nesvobodnější, zaostalejší a zaostalejší.
Myšlenky pana Františka Nepila lze akceptovat i kritizovat. Jako námět na zamyšlení, nebo snad i na diskusi jsou však bohužel stále aktuální. Čtvrteční aréna přesvědčila o opaku asi jen málokoho. Skutečně objektivní a reprezentativní analýza současnému stavu u nás, jeho příčin a kořenů by asi také zdaleka nedopadla tak neuvěřitelně ve prospěch muže v křesle poslední arény jako by se mohlo zdát podle výsledků souběžných telefonovacích aktivit, prezentovaných v tomto velmi sledovaném pořadu i přes snadnou zpochybnitelnost stále jako objektivní anketu.