Spojené státy odmítly podepsat globální smlouvu o geneticky modifikovaných potravinách
Smlouvu, která měla zavázat 170 zemí světa k bezpečnému obchodu s geneticky modifikovanými organismy, se rozhodly sabotovat Spojené státy, které dospěly k závěru, že jsou tím ohroženy jejich podnikatelské zájmy.
Spojené státy odmítly připustit, aby se obchodní artikly jako sojové boby a obiloviny, které tvoří 90 procent geneticky modifikovaných plodin na světě, staly součástí vyjednávání.
Kdyby se tyto plodiny staly součástí smlouvy, musely by být při mezinárodním obchodě jasně označeny jako geneticky modifikované. To Američané odmítají, protože se obávají, že by to mohlo vést k bojkotu jejich plodin.
Americké rozhodnutí v této věci přišlo 24 hodin před ukončením lhůty, do níž měla být v věstě Cartagena v Kolumbii dokončena jednání o biologické bezpečnosti. Spojené státy se odmítly podrobit tlaku většiny zemí, které požadovaly opatrný přístup.
V nynější verzi dá smlouva zřejmě přednost volným obchodním zájmům a bude přímo vyhovovat obřím americkým biotechnologickým podnikům, jako je Monsanto a Dow.
"Spojené státy jsou ochotny ohrožovat biodiverzitu kvůli krátkodobým ziskům," konstatovala politická poradkyně organizace Greepneace Louise Galová.
Spojené státy nemají v Cartageně formální delegaci, ale vyslaly tam mocnou lobystickou skupinu zástupců biotechnologických společností. Ti se spojili s několika málo jinými zeměmi a odmítli přístup Evropské unie a zemí třetího světa, které se obávají, že se stanou testovací laboratoří pro biotechnologii.
Pokud se většina zemí na konferenci na poslední chvíli nevzchopí, právo odmítnout dovoz geneticky modifikovaných potravin nebude včleněno do globální smlouvy, kromě v případě semen. Dovoz geneticky pozměněných potravin budou muset blokovat jednotlivé státy a jejich rozhodnutí bude zkoumáno ve Světové organizaci pro obchod.
Zároveň se smlouva vyhýbá požadavku, podle něhož by měly jednotlivé země mít právo trvat na tom, aby byly geneticky pozměněné obiloviny odděleny od přirozených obilovin a aby byly jasně označeny.
Právě tou dobou přivezla do Kolumbie americká loď Abydos 17 000 tun kukuřice, která i podle přítomných zástupců biotechnologických společností pravděpodobně obsahuje alespoň 3500 geneticky modifikovaných plodin. Kolumbijský zákon se geneticky modifikovanými potravinami nijak nezabývá, a tak Kolumbie přijala americkou dodávku zcela automaticky, bez jakéhokoliv práva na konzultace.