Guatemalská armáda prováděla genocidu, zjišťuje oficiální zpráva
Tato nedávná zpráva amerického deníku ukazuje, že ne vždycky je zahraniční politika Spojených států motivována úsilím ochraňovat lidská práva. JČ
New York Times, 26. února 1999
Zpráva nezávislé komise pro zjišťování pravdy dospěla k závěru, že Spojené státy poskytovaly finance a výcvik guatemalské armádě, která páchala "genocidu" proti národu Májů, během šestatřiceti let nejbrutálnějšího vojenského konfliktu v Latinské Americe, během občanské války v Guatemale.
Zpráva nezávislé Komise pro objasnění historických událostí, která byla zveřejněna ve čtvrtek 25. února, protiřečí dlouhým létům oficiálních dementi ohledně toho, že docházelo k mučení, únosům a popravám tisíců občanů ve válce, v níž podle odhadů komise zahynulo více než 200 000 Guatemálců.
I když bylo obecně známo, že Spojené státy podporují vojenský režim v Guatemale, devítisvazková zpráva potvrzuje, že CIA poskytovala guatemalské armádě podporu.
Komise uvádí, že americký výcvik guatemalských armádních důstojníků v technikách protipartizánského boje byl klíčovým faktorem, který "během ozbrojeného konfliktu významně ovlivnil porušování lidských práv".
Komise, která byla vytvořena po ukončení války v roce 1996 jako součást mírově dohody, na níž dohlíží Organizace spojených národů, dospěla k závěru, že vinu za více než 90 procent ze 42 000 případů porušování lidských práv nesou vládní nebo spojenecké vojenské jednotky. Ve 29 000 těchto případech došlo k úmrtí či ke zmizení oběti. Tato zpráva připisuje o něco vyšší počet usmrcených osob vládě a jejím spojencům, než loňská zpráva katolické církve, která zkoumala otázky porušování lidských práv v Guatemale.
Komise konkrétně jmenovala vojenskou rozvědku jako organizátora nezákonného zatýkání, mučení, nucených zmizení osob a poprav a konstatovala, že mnoho masakrů bylo přímým důsledkem vládní politiky. Nejmenovala však jednotlivé konkrétní osoby, odpovědné za masakry.