Spojené státy vyjadřují znepokojení nad vražděním v Čečensku
Americký prezident Bill Clinton vyjádřil včera při setkání s ruským premiérem Vladimírem Putinem své znepokojení nad rostoucím množstvím civilních obětí v důsledku ruské ofenzívy proti Čečensku. Vládnou obavy, že v důsledku stále většího množství civilních čečenských obětí klesají už velmi špatné rusko-americké vztahy do nejhorší situace od roku 1991. Clinton ujistil sice Putina, že Spojené státy uznávají nedotknutelnost ruského území a právo bojovat na svém území proti terorismu, Clinto zároveň Rusko varoval, aby nezasahovalo do záležitostí jiných nezávislých kavkazských republik, které jsou pětitýdenní ofenzívou proti Čečensku destabilizovány.
Někteří ruští politikové argumentují, že by mělo Rusko zaujmout tvrdý postoj vůči celému Kavkazu, jemuž za sovětské éry Moskva vládla tvrdou rukou. Rostoucí nacionalistická rétorika v Moskvě začíná znepokojovat nezávislé kavkazské státy, včetně Gruzie, která získala nezávislost na Sovětském svazu v roce 1991, ale na jejímž území jsou stále ještě ruské vojenské základny.
Gruzínský prezident Eduard Ševarnadze uvedl, že by chtěl, aby byla Gruzie přijata do NATO, pokud vyhraje volby, které se konaly o minulém víkendu. Američtí činitelé ve Washingtonu začínají být znepokojeni situací na Kavkaze, vzhledem k tomu, že někteří vysocí činitelé ruské armády by přivítali příležitost včlenit Gruzii a další státy zpět do ruské sféry vlivu.
Američtí činitelé poslední dobou otevřeněji kritizují hrubý ruský přístup vůči Čečensku. Avšak právě tento přístup je v Rusku touto dobou velmi populární a očekává se, že povede k výraznému růstu popularity premiéra Putina, kterého už jmenoval Boris Jelcin jako svého případného nástupce.
Náměstek americké ministryně zahraničních věcí Strobe Talbott uvedl minulý měsíc ve svědectví v americkém Kongresu: "Jestliže se situace s Čečenskem nebude vyvíjet přijatelným a příznivým způsobem, ohrozí to všechno ostatní, o čemž hovoříme v souvislosti s pozitivním charakterem dnešního Ruska, včetně vývoje Ruska jako občanské společnosti."
Americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová vyjádřila minulý týden "hluboké znepokojení" ohledně Čečenska Vladimíru Rušailovi, ruskému ministru vnitra. Američané zejména kritizují rostoucí počty civilních mrtvých v důsledku ruských leteckých úderů, perzekuci menšinových národností v Rusku, útěk téměř 200 000 uprchlíků ze této severokavkazské republiky a zjevnou neochotu Moskvy řešit celou záležitost politicky.
Rusové reagují na americkou kritiku bombardování Čečenska poukazem na to, že Američané zase bombardovali Srbsko. Američané ovšem odpovídají, že západní bombardování Srbska způsobilo jen minimální počet civilních obětí. Bombardování proti Srbsku mělo jasný cíl, avšak při ruském bombardování Čečenska žádný jasný cíl definován není.