Hněvivá kontroverze kolem oslavy pádu berlínské zdi
Bývalí východoněmečtí disidenti a aktivisté za lidská práva zuří ohledně rozhodnutí nedovolit jim promluvit v německém parlamentě během mimořádného zasedání příští týden k desátému výročí pádu berlínské zdi, napsal včera deník Guardian.
Vláda kancléře Gerharda Schroedera pozvala do německého parlamentu na úterý bývalého amerického prezidenta Bushe a bývalého sovětského vedoucího představitele Michaila Gorbačova.
Avšak čelní východní Němci, kteří před deseti lety zahájili celostátní demonstrace, v jejichž důsledku padl komunistický režim, vyjádřili tento týden hněv a překvapení, že nikdo z nich nebyl pozván promluvit v německém parlamentě.
"Seznam mluvčím projevuje naprostý nedostatek taktu a pozoruhodnou absenci historického povědomí," uvedl Wolfgang Ullmann, poslanec za německou stranu Zelených a bývalý východoněmecký aktivista za lidská práva. "Ti, kteří byli vězněni za zdí a pak ji pomohli rozbourat, by neměli být zapomenuti."
Jiný čelný východoněmecký kritik komunismu, sociálnědemokratický politik Richard Schroeder uvedl: "Všechnu základní práci udělali aktivisté za lidská práva, kteří dali východním Němcům odvahu rozbít tu zeď. Někdy se mi zdá, že západní Němci tento historický fakt schválně ignorují, protože si ho nemohou přičíst jako vlastní zásluhu."
Mluvčí pro mimořádné zasedání parlamentu 9. listopadu vybrala všestranická skupina německých poslanců. Po Bushovi a Gorbačovovi má mluvit kancléř Schroeder a bývalý německý kancléř Helmut Kohl.
Jediným východním Němcem, který má v parlamentě ten den také promluvit, je sociálně demokratický parlamentní prezident Wolfgang Thierse, který nepůsobil jako bojovník za lidská práva za komunismu.
Ke kontroverzi se také přidala bývalá východoněmecká komunistická strana, nyní Strana demokratického socialismu. Požaduje, aby v Bundestagu směl promluvit také poslední východoněmecký premiér Hans Modrow. Východoněmecký poslanec za stranu Zelených Werner Schulz se vyjádřil, že je to "absurdní".