Sesame Street učí na Blízkém východě snášenlivosti
Kdo je Arab? Kdo je Žid? Poté, co sledovaly na Blízkém východě tamější děti po dobu čtyř měsíců společnou dvojjazyčnou izraelsko-palestinskou koprodukci amerického vzdělávacího zábavného pořadu pro děti Sesame Street, reagují dvakrát tak pozitivně na tyto otázky než předtím, zjistila vědecká studie, píše deník Guardian.
Na symposiu v Jeruzalémě citovali tvůrci tohoto televizního seriálu odpovědi, jaké dostávaly od dětí ve věku čtyři až pět let před vysíláním jejich verze Sesame Street.
Jedno židovské dítě odpovědělo: "Arab je člověk, který chce dělat Židům co největší bolest." Arabské dítě řeklo: "Žid je ten, který střílí na děti a hází na ně kamení."
Čtyři měsíce po sledování pořadu, který se jmenuje hebrejsky Rechov Sumsum a arabsky Shara'a Simsim vzrostl počet pozitivních reakcí na příslušníky opačné rasy mezi dětmi z 21 procent na 42 procent, konstatoval Nathan Fox, vědec z University of Maryland, který studoval reakce 600 dětí.
"Existuje literatura o rasových předsudcích mezi Araby a Izraelci u starších dětí, ale data nebyla nikdy shromažďována u takto malých dětí," řekl Fox. "Byli jsme překvapeni, jak silná je u těchto malých dětí rasová zášť."
Sledování místní verze Sesame Street je jako "velmi včasné očkování proti tomuto rasismu", uvedl Fox. Po pravidelném sledování tohoto pořadu řekl podstatný počet dětí, že by si chtěly pozvat domů na hraní kamaráda z druhé kultury. Předtím si děti vybíraly kamarády jen ze své vlastní kultury.
Seriál vyrábí Israel Educational Television a Institut moderních médií na Al-Quds Universit za pomoci Childrens' Television Workshop ve Spojených státech. Nápad udělat společnou bilingvní izraelsko-palestinskou verzi Sesame Street vznikl v důsledku mírových dohod v Oslu.
V pořadu žijí sice hebrejsky a arabsky mluvící loutky v různých "ulicích", ale navštěvují se v nich navzájem a navzájem si pomáhají, učí se jazyk druhé kultury a seznamují se s kulturními, náboženskými a národními symboly druhé komunity. Ve skutečném životě se to děje jen málokdy.
Když se pořad začal vysílat, vyskytly se obavy, že bude prezentovat příliš idealizovaný dojem koexistence obou kultur, který nebude mít nic společného s tvrdou realitou izraelsko-palestinského konfliktu.
Ale vědci zjistili, že už ve věku čtyř let mají děti velmi silně zakořeněné předsudky o tom, jak je strašná druhá strana a že televizní seriál o toleranci pomáhá vytvořit alternativní obraz o tom, jaké by mohly být vztahy mezi oběma společenstvími v budoucnosti.
Firmy, registrující sledovanost televizních pořadů, zjistily, že se rodiče na Sesame Street dívají s dětmi, takže má ještě větší dopad. "Naše generace potřebuje tuto Sesame Street stejně tak silně, jako děti," uvedl Yuli Tamir, izraelský ministr pro absorpci přistěhovalců.