Nečekané setkání
O pondělním setkání našeho premiéra s Ronaldem Luderem zatím víme málo a pouze z vyprávění našeho premiéra. Americký podnikatel se prý dostavil na recepci, ačkoli nebyl pozván, rozhovor prý byl krátký a pokud se Lauder neomluví za své kroky proti České republice, premiér prý odmítá pokračovat s ním v jakémkoli kontaktu.
Dělat tímto způsobem zahraniční politiku je samozřejmě možné, ale existuje i jiná možnost: Kdyby byl na recepci Ronald Lauder v předstihu zdvořile zván, pravděpodobně by nevyšly v americkém tisku smrtící inzeráty odrazující od investic v České republice.
Kdyby pak náš premiér s Ronaldem Lauderem hovořil dlouze a vzal si k tomu tlumočníka, třeba by se dověděl něco zajímavého o tom, jak přemýšlí muž, na jehož obrazovce strávil dlouhé hodiny. Když už premiér sám předem nepřišel na to, že je chytré oslovit člověka, který by nám mohl způsobit škodu, měl nečekanou šanci s ním vstoupit do kontaktu po té, co ji Lauder způsobil. Jednoduše pro to, aby nezpůsobil škody ještě větší.
Před touto jemnou zahraniční diplomacií dal náš premiér přednost gestu, které jistě ocení diváci pořadu Volejte řediteli. Sbírat v zahraničí body do žebříčku domácí popularity je ovšem trochu luxus. Lze je dobře získat i doma a přijde to nesrovnatelně levněji.
Občané by například premiérovi jistě zatleskali, kdyby navštívil presidenta s návrhem na odvolání desíti ministrů s vysvětlením, že bohužel nesplnili jeho vysoké nároky.
Slyšeli jsme našeho premiéra, jak americkému prezidentovi skromně oznamuje, že po chybách minulosti přicházejí hospodářské úspěchy. Nic nového: Na stejné téma už v Americe přednášel premiér minulý. Spíše bychom potřebovali, aby o nás pěkně pohovořil nějaký americký podnikatel a těch úspěchů abychom si povšimli my.
Vysílá se ve středu 10. listopadu 1999.
Poznámka JČ: Aniž bych chtěl hájit chování podniku CME, který v minulosti - v blažené součinnosti s Vladimírem Železným - hnal věci v ČR vždy až na hranu zákona, reakce Miloše Zemana na nečekaný příchod Ronalda Laudera mi připomíná útoky některých českých občanů na Čechy, žijící v Americe a dožadující se restitucí, často i důrazným způsobem. Lidé v ČR si mnohdy stěžují na důraznost těchto protestů. Že protestujícím občanům komunisté ukradli majetek a český stát jim ho nechce vrátit? Tak ať! K "nepřátelským akcím" proti České republice je to neopravňuje. Že Lauderovi kdosi ukradl televizi a nechce mu ji vrátit? Tak ať, praví premiér Zeman: k "nepřátelským akcícm" proti České republice ho to neopravňuje, ať se omluví! Že vás ve třídě zbili násilnící? To nás nezajímá, byli to naši násilníci, patříte-li mezi nás, měli jste mlčet - je skutečně sprosté, že jste si stěžovali řediteli školy a informovali jste o incidentu i lidi mimo školu!