Nablízku je lék proti tloušťce
Stephen O'Rahily, profesor metabolického lékařství na Cambridge University poprvé dokázal, že nedávno objevená bílkovina zvaná leptin - kterou vylučují tlusté tkáně - je odpovědná za to, jak jsme tlustí. Když dosáhneme určité váhy, objem leptinu v krvi dosáhne určité koncentrace a singalizuje našemu tělu, aby přestalo tloustnout. "Je vědecky dokázáno," konstatoval O'Rahily, že má leptin na obezitu výrazný vliv.
O'Rahilly právě dokončil studii devítileté holčičky, která měla vrozenou vadu a měla trvale hlad, s důsledkem, že nakonec vážila 100 kg. Zjistil, že nemá v krvi žádný leptin a když jí začal dávat pravidelné leptinové injekce, za rok podstatně zhubla. O'Reilly je přesvědčen, že z leptinu vznikne první skutečně bezpečný lék, který bude schopen ovládat tělesnou váhu lidí. "Jsem si jist, že do deseti let bude existovat účinný a bezpečný lék proti obezitě," uvedl O' Rahilly.
Dosavadní léky, které snižovaly váhu, byly založeny na amfetamínech. Většinou se ukázalo, že mají nebezpečné vedlejší účinky, a tak byly zrušeny. Nyní závodí farmaceutické společnosti o vytvoření první protiobezitní pilulky.
V některých zemích je nyní obezita vážný problém: v Německu, v Británii, a jak ukazuje níže uvedená tabulka, převzatá ze stránek International Obesity Task Force i v České republice: 16,3 procent mužů a 20,2 procent žen je v ČR obézních.
Prevalence of obesity (BMI >
30) in a selection of European countries