Ústí a Dvořák (skvělé zprávy)
Úřad pro dohled nad družstevními záložnami by možná měl být přejmenován na úřad pro uvalování nucených správ na družstevní záložny po té, co včera tímto způsobem odřízl od úspor další tisíce střadatelů hned ve dvou ústavech na jednou.
O špatné zprávy tohoto typu není nouze a na jejich pozadí začínají působit jako blesky z čistého nebe zprávy dobré.
Včera se takto na lepší časy zablýsklo hned dvakrát. Evropská unie udělila vyznamenání městu, které úctyhodně zlepšilo kvalitu ovzduší snížením emisí znečišťujících látek ze třiceti tisíc tun na dvanáct.
Je příjemné, že tím městem, ke kterému Evropská unie shlíží s úctou a respektem, je Ústí nad Labem, tedy město o kterém se v Evropě hodně ví ve zcela jiné souvislosti.
Neméně radostná je i další zpráva, která naznačuje, že šance důstojně se vyrovnat s minulostí nemusí pocházet pouze z říše snů.
Bez jednoho roku sedm desetiletí usiluje Společnost Antonína Dvořáka o to, aby byla v Praze vztyčena socha tohoto hudebního velikána. Nepředstavitelné by se mělo stát skutkem dvanáctého května.
Před zahájením hudebního festivalu Pražské jaro by se měl Antonín Dvořák objevit na schodech Rudolfina na náměstí Jana Palacha. Z tohoto místa to pak má již jenom několik kroků do středu zmíněného náměstí, kam ho ovšem před několika lety předešlo vyústění vzduchotechniky z podzemního parkoviště.
Protože za přemístění ventilace chce vlastník garáží šestnáct milionů, a město je nemá, bude Antonín Dvořák na pražskou definitivu ještě několik let čekat.
Pro nesmrtelného autora to pravda nepředstavuje problém, má ostatně sochu na skvělém místě v New Yorku. A pokud jde o nás, smrtelníky? Buďme rádi, že k vyústění klimatizace nepovažovali stavitelé podzemní garáže za vhodné použít Rudolfinum.
Vysílá se ve čtvrtek 13. ledna ráno.
Poznámka JČ: Podzemní garáže na Palachově náměstí v Praze jsou vydřidušské i jinak. Účtují parkujícím automobilům naprosto horentní částky, a proto v nich většinou parkují jen zahraniční podnikatelé. - V Británii bývá zvykem v obdobných podzemních garážích uprostřed velkých měst, že se parkovací taxa na dobu přes noc snižuje na symbolickou částku. Ne tak ve vydřidušských podzemních parkovacích prostorech pod Palachovým náměstím: tam i za noční parkování zaplatíte plnou lichvářskou taxu několika stovek korun. Je to hanba: domníval jsem se, že obdobná zařízení mají sloužit občanům k veřejnému užitku za poctivou cenu, že nemají být pouze jednotlivci prostředkem k nehoráznému vydírání druhých.