Politické procesy
Občas je dobré si ujasnit pojmy.
Co je to politický proces?
Někteří politici se snaží veřejnosti nenápadně podsunout interpretaci, že je to proces s politikem. Připadá jim, že zatímco s podezřelým občanem je veden obyčejný proces, s politikem je veden proces politický. A protože u politického procesu běží o politiku, jaksi se již nehovoří o podezření z trestného činu.
Nenechejme se ovšem zmást. U politického procesu jde sice o politiku, ale může být veden proti občanovi, který politikem není.
A podezřelým v normálním, nepolitickém procesu může být i politik.
A především: Jestliže soudce soudí politika, vůbec to neznamená, že dělá politiku. Pouze posuzuje, zda podezřelý zasluhuje trest.
Není důvod si myslet, že Vladimír Mečiar či Libor Novák jsou občany nějaké zvláštní nedotknutelné kategorie jenom proto, že se věnují politice.
Jsou-li proti nim shromážděna vážná podezření, neznamená to ještě, že jsou zločinci.
Mají pochopitelně právo na soud, který je buďto odsoudí, anebo osvobodí. Oba dva zmínění to velice dobře vědí.
Jako právníci z vysoké školy vědí, že soudce či vyšetřovatel zkoumají, zda porušili zákon, nikoli jejich kariéru či politickou příslušnost.
Otázkou je, zda je to stejně jasné těm politikům, kteří mají vzdělání například ekonomické.
Jestliže slyšíme vysokého ústavního činitele jak se pozastavuje nad tím kdo je souzen, anebo kdo byl předveden, přičemž přehlíží proč probíhá soud a proč došlo k předvedení, lze tyto falešné akcenty vysvětlit právě právní nevzdělaností.
Jinak bychom si totiž museli myslet, že jsme svědky pokusu manipulovat veřejnost a ovlivňovat soudce v zájmu toho, kdo je souzen, či předváděn k výslechu. Pokus politicky ovlivnit nezávislý soud má ovšem vlastnost bumerangu. Kdo tak činí, sám se stává podezřelým.
Vysílá se v pátek 21. dubna ráno.