Slabé Euro
Když průběžně nasloucháme analytikům, jak hodnotí pohyby české měny, bývají znepokojeni buďto tím, že koruna padá, což je špatná správa pro spotřebitele, anebo jsou znepokojeni tím že roste, což pro změnu ohrožuje český export.
Když ale nyní sledujeme propad Eura vůči dolaru, slyšíme analytiky konstatovat, že Euro sehrává v absenci podpory Evropské banky proti rostoucí americké ekonomice ztracenou bitvu. A z Ameriky nepřicházejí žádné zvěsti o pokusech oslabit dolar v zájmu amerického exportu.
Při pohledu na kurs čtyřicet korun a sedmdesát pět haléřů za jeden americký dolar, analytici nejásají - hovoří o naději, že se americká ekonomika přehřeje a následkem toho snad dolar zeslábne. Z druhé strany ovšem silný dolar nevyvolává paniku, neboť ceny dovážených surovin poklesly a podle České národní banky značně eliminují efekt sílícího dolaru.
Zjistit z těchto zpráv, čeho jsou kurzy důsledkem a co z nich vyplývá, není snadné, a zřejmě ani příliš důležité, pokud je nesleduje občan plánující dovolenou ve Spojených státech.
Koruna vůči dolaru slábne společně s Eurem, a proti Euru se koruna chová klidně. Pokud kurzy nejsou důsledkem měnových spekulací a reálně odrážejí ekonomickou situaci různých kontinentů, pak zřejmě společně s Evropou vykazujeme horší ekonomické výsledky než Severní Amerika.
To ale nemusí být argument proti jednotné Evropské měně. Nebýt Eura, třeba by jednotlivé evropské měny dnes byly vůči dolaru ještě slabší. Takto přemýšlí laik, který v našem případě má sklon věřit v týmovou spolupráci. Průběh hokejového šampionátu ukazuje, že nejde o to, kolik individualit je v tom kterém dresu, ale jaký vztah k dresu mají ti, kdo v něm hrají. Pak je dokonce zdá se jedno, zda jich je na ledě šest, anebo čtyři.
4. května 2000
Poznámka JČ: Včera varoval v deníku Guardian komentátor Hugo Young, že existuje "konspirace mlčení nad příliš nadhodnocenou librou". Proč o tom skoro vůbec britští vrcholní politikové nehovoří, ptá se Young? Příliš nadhodnocená libra je dosti podstatnou částí důvodu, proč zkrachovala automobilka Rover, a podle Younga povede i k pravděpodobné likvidaci automobilky Ford v Dagenhamu. Podniky utíkají z Británie, protože je libra nadhodnocena asi o 30 procent. Ovšem snižovat hodnotu měny je nesmírně riskantní: mohlo by to ohrozit inflační stabilitu. Je však pozoruhodné, že na vládní nečinnost nepoukazuje konzervativní opozice - konzervativci propadli infantilní falešné představě, že je slabé euro jaksi důkazem britské mužnosti. William Hague je posedlý "falešnými" žadateli o asyl, jejichž údajná přílivová vlna je jen potůčkem, a ignoruje obrovský proud, který zklikviduje obrovské množství pracovních příležitostí po celé Británii.