Dárek evropské komisařce i občanům
České republiky
Emise dioxinů přístupné na internetu
Praktické uplatnění práva na informace o životním prostředí a podílu na rozhodování o životním prostředí symbolizuje dárek, který dnes dostane od Dětí Země evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová. Je jím databáze emisí toxických látek ze spaloven odpadů a energobloků v České republice. Na počest Margot Wallströmové, jež se dnes sejde se zástupci nevládních organizací, ji na internetové adrese http://www.ecn.cz/dioxin/spal_map.htm veřejnosti zpřístupnily Děti Země.
Databáze zahrnuje především emise dioxinů a těžkých kovů a je praktickou ukázkou, jak by mohly fungovat veřejně přístupné registry znečišťujících látek. Veřejnost si v databázi může mimo jiné ověřit, zda spalovna odpadů v jejich sousedství vypouští do ovzduší množství dioxinů, jež přesahuje anebo splňuje emisní limit stanovený od 1. května novou vyhláškou a platný od 1. 5. 2003 (=0,1 ngTEQ/m3).
"Symbol práva na informace a účasti veřejnosti na rozhodování o životním prostředí jsme si nevybrali náhodou. Chceme tím upozornit, že obojí se snaží někteří poslanci Parlamentu České republiky,například čerstvý Ropák roku 1999 ing. Jiří Drda omezovat a vrátit tak naši legislativu před rok 1989," řekl ke zvolenému daru Dr. Jindřich Petrlík, předseda Dětí Země. Účast veřejnosti na rozhodování o životním prostředí je přitom jedním z pilířů ekologické politiky Evropské unie.
Jiří Drda, předseda akciové společnosti Termizo provozující libereckou spalovnu, je v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zpravodajem zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a snaží se ho společně s některými poslanci oslabit.
Část poslanců Parlamentu ČR se pokouší rovněž zmařit ratifikaci Espoo konvence o posuzování přeshraničních vlivů na životní prostředí vzniklé na půdě Evropské hospodářské komise. Podle této konvence by měly čeští občané právo se posoudit například to, jak jejich prostředí zasáhne spalování odpadů v cementárně Horné Srnie na Slovensku. Naopak občané Německa by se mohli vyjádřit k tomu, jak jejich prostředí ohrozí liberecká spalovna vybudovaná s horší technologií nežli by prošla v jejich zemi. Databáze emisí produkovaných spalovnami odpadů Dětmi Země je na internetové adrese http://www.ecn.cz/dioxin/spal_men.htm přístupná i jeho anglicky hovořícím uživatelům. Ti se tak mohou podívat i na hodnoty emisí dioxinů právě z liberecké spalovny odpadů.
Projekt Dětí Země “Zveřejnění úniků vybraných škodlivých látek do životního prostředí” finančně podpořili: Nadace Partnerství - program “Právo na informace”, Center for Health, Environment and Justice (USA), Open Society Fund - Praha a Regional Environmental Center - Szentendre.