Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Žije Jindřich Marek z Úřadu vlády na jiné planetě? Ve včerejších Britských listech jsme zveřejnili nehorázně nezdvořilou odpověď Jindřicha Marka z Úřadu vlády ČR na oprávněný a legitimní dotaz Michala Škopa, zda ministr Karel Březina vykonal svou povinnou vojenskou službu. Jindřich Marek se za své nehorázné vystupování, které se pokusil alibisticky zakrýt absurdním tvrzením, že jeho odpověď na dotaz člena veřejnosti z oficiální adresy Úřadu vlády byla prý soukromá (!!) nejenže neomluvil, ale na dotaz Britských listů vůbec neodpověděl. Namísto toho, pozoruhodně, soptí dál. Viz blok věnovaný Jindřichu Markovi v tomto čísle BL. Za způsob jednání tohoto pracovníka Úřadu vlády jsou ovšem odpovědní jeho nejvyšší činitelé. Doufáme, že se k věci přesvědčivě vyjádří mluvčí Libor Rouček, který nedávno kritizoval Českou televizi.
Neefektivita a arogance české státní správy je vážnou věcí, která ochromuje život v České republice a zbytečně znepříjemňuje lidem život. Proč například znemožnilo Kavanovo ministerstvo zahraničních věcí postgraduálnímu studentu z Číny, aby pokračoval ve své vědecké práci v pražském Geofyzikálním ústavu AV ČR? Jeho pracovníci už dlouhé týdny bezvýsledně usilují o to, aby se jejich vysoce ceněný student mohl do ústavu vrátit. České úřady už jim neodpovídají, poté, co pracovníci ústavu vznesli otázku, kdo bude platit studentovu letenku,která propadla v důsledku nesmyslných, jistě právně přesvědčivě zdůvodnitelných byrokratických odkladů. Jan Kavan má na ministerstvu zahraničních věcí takový zmatek, že faxy, adresované konkrétním ministerským činitelům, se ztrácejí. To jsou závažnější a pro českou ekonomiku i školství důležitější věci než nedokozatelná obvinění o údajné Kavanově spolupráci s Stb před třiceti lety. Viz blíže o tom na tomto místě v Britských listech.
Na policistu zřejmě v ČR podat žalobu nesmíte. Účastnice Global Street Party neuspěla s žalobou.
Městský soud v Praze zamítl žalobu na ochranu osobnosti účastnice předloňské Global Street Party Markéty Polanské, která ji podala proti ministerstvu vnitra. Spor se týkal policejního zásahu ve Vodičkově ulici, při němž jeden z policistů údajně žalobkyni napadl a obuškem jí rozbil hlavu. Polanská se domáhala veřejné omluvy a finančního odškodnění ve výši 100.000 korun za nemajetkovou újmu.
Město Ústí nad Labem nemá podle konzultanta Rady Evropy Robina Oakleyho žádnou zvláštní historii špatných vztahů mezi Romy a ostatními občany. Oakley to uvádí ve zprávě o situaci zhruba 15 000 Romů ve stotisícovém městě Ústí nad Labem, kterou vypracoval pro Radu Evropy, českou vládu a město Ústí nad Labem. Romové jsou podle této zprávy kvůli předsudkům a nedostatku vzdělání nejvíce ohroženi nezaměstnaností. "Jak naznačila epizoda v Matiční ulici, existuje vážné nebezpečí, že situace Romů ve městě se zhorší spolu s etnickými vztahy všeobecně, což je tendence evidentní i v jiných oblastech České republiky," uvedl Oakley.
Hodinovým zpravodajským blokem pořadem zahájí ve čtvrtek 25. května v 19:00 vysílání televizní stanice TV 3. Nová televizní stanice chce dávat důraz na tzv. "infotainment", což je hrůzný vynález ze Spojených států: znamená to, že zpravodajství je plně podřízeno tržnímu principu a jeho účelem není informovat, ale televizního diváka bavit! Zpravodajství na stanici TV 3 má být ještě "rychlejší" než na ostatní televizních stanicích - to si už nedovedu představit. Televizí stanice TV 3 bude intenzivně využívat zpravodajské sítě deníku Mladá fronta dnes a společnosti Mafra, dá se tedy asi očekávat, že bude v České republice šířit konvenční, polobulvární, nestimulující informace. Pozitivem u nové stanice může být její důraz na lokální zpravodajství (o to lidé mají zájem) a snad i to, že by mohla narušit komerční víceméně monopol Novy. To je však velká otázka: má-li totiž se televizní stanice výrazn prosadit na národním trhu, potřebuje velmi podstatné financování (musí mít možnost kupovat ze zahraničí dobré pořady a vyrábět dobré domácí pořady, a to stojí mnoho peněz) a zároveň přístup k divákům. Jenže TV 3 bude moci sledovat jen asi 30 procent českého obyvatelstva. Financování pokud víme je zajištěno sotva na jediný rok.
Poslanci schválili zákon o elektronickém podpisu.
Sněmovna schválila poslanecký návrh zákona o elektronickém podpisu, který by měl občanům umožnit, aby například daňová přiznání podávali prostřednictvím Internetu.
Nedělní noviny se neprodávají a vyhodily šéfredaktora Jana Šmída, bývalého reportéra ČRo v USA i šéfa politického oddělení listu Jakuba Puchalského, který teprve nedávno nastoupil.
Účast ve švýcarském referendu byla jiná. Napsal Jan Berdník:
Vasemu dodavateli I.Hoffmannovi unikla v Radiojournalu chybicka: Ucast
na nasem referendu o minulem vikendu byla 49% a ne 67, jak on onde uvadi. I tak byla nadprumerna. Svycarska referenda jsou platna pri
jakekoliv ucasti, zazil jsem i 12%. Zavedenim hlasovaciho prava zen se
snizila prumerna ucast na referendech z ca. 60% na ca. 35%.
Tech ca. 67% souhlasu bylo z platnych hlasu.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, obálka je tady.
Evropské ceny za internetovou novinářskou práci. Zbývají už jen tři týdny pro nominace na European Online
Journalism Awards. Loni dostávali ceny jen britští novináři, letos se mohou účastnit novináři z celé Evropy a soudci jsou vybráni z čelných sdělovacích prostředků po celém kontinentě. Podrobnosti jsou na adrese:
http://www.net-media.co.uk/eolja/form.html
O novém tažení proti Janu Kavanovi v souvislosti s blížícími se senátními volbami a o knize Přemysla Vachalovského a Johna Boka "KATO: Příběh opravdového člověka", jejíž manipulaci někteří Češi kupodivu přijímají zcela nekriticky, píše v angličtině Jan Čulík v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review na tomto místě.
Profesionalita a nezávislost nové Rady České televize se už projevuje? Napsal Tomáš Pecina, který požádal nového člena Rady České televize Františka Mikše o rozhovor pro Britské listy:
Právě jsem mluvil s Františkem Mikšem. Řekl mi (téměř doslova) toto:
"Voláte pozdě. Já jsem si mezitím stačil ty vaše Britské listy přečíst a řeknu Vám, že něco tak špatně napsaného, neobjektivního a zaujatého si nedokážu představit. A jestli si myslíte, že s vámi budu ztrácet čas, tak jste na omylu!"
Prosím, publikujte, to má stejnou cenu jako celostránkový rozhovor. (T.P.)
Zveme vás na literární Luhačovice - setkání mladých a zavedených autorů, pod záštitou Klubu českých spisovatelů v Praze. Informace, podrobný program a přihlášky (nutno odeslat do 30. května) viz na této adrese.
Časopis Integrace, ktery je prvnim ceskym
mediem venujicim se kriticky problematice evropske integrace, je na adrese http://www.integrace.cz.
Čtěte revui Souvislosti. Píše Jakub Krč:
Posílám vám odkaz na nové číslo revue Souvislosti (vycházíme od r. 1990, na internetu 3 roky). Ač jsme zaměřeni filosoficko-teologicko-literárně, máme v posledním čísle dva příspěvky, které možná mají aktuálnost i publicističnost v sobě. Je to jednak úplný soubor dokumentů ke kauze Pražská katolická teologická fakulta (Wolf, Štampach, Halík a spol.), jednak edice e-mailů jihoslovanských intelektuálů z doby bombardování NATO. Jelikož "žijeme" pouze z dotací a nevyděláváme (spíš naopak), neberte prosím můj dopis jako nevyžádanou reklamu, prostě jen jako tip, možná nejen pro vás...
Pěkné čtení a pěkné léto!
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|