Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Kdy se začnou činitelé české státní správy chovat slušně? Odpoví Libor Rouček na dotaz Britských listů, jak je možné, že Úřad vlády (a) není schopen po dlouhé týdny odpovědět na jednoduchý dotaz, zda ministr Karel Březina byl či nebyl na vojně, a pokud ne proč nebyl a (b) jak to, že zaměstnanec Úřadu vlády Jindřich Marek šokujícím nezdvořilým způsobem reagoval na dotaz veřejnosti, namísto aby se omluvil za dlouhé mlčení svého úřadu. Zatím všichni mlčí, jen Jindřich Marek dále nadává. Jak je možné, že Markovi stále ještě nedošlo, jaké nehoráznosti se dopustil a že se v žádném případě nemůže činitel státní správy takto chovat - ještě včera poslal Michalu Škopovi další urážlivý dopis. Bude česká státní správa tento pozoruhodný incident dál přehlížet? Myslím, že by to čtenáři neměli nechat bez povšimnutí. Prosím, požadujte vysvětlení a omluvu od Libora Roučka, fax má číslo (02)2313693.
I ministerstvo zahraničních věcí se staví do pozice mrtvého brouka, ve věci skandálního znemožnění studia čínskému postgraduálnímu studentovi. Odpovědnost na chaos na svém ministerstvu v této věci nese ministr Jan Kavan.
Bylo by rozumné užít pro slušné jednání úřadů s veřejností americké vzory? Poznamenává Juliana: Pred casem byl v Lidovkach rozhovor s jednou Češkou (bohuzel vypadavam a
nemuzu clanek najit), ktera pracovala v administrative nekolika americkych
presidentu - krome jineho odpovidala zdvorile na dopisy
verejnosti. V tom rozhovoru pusobila jako skutecna dama. Nechapu, proc ji
ceske urady nepozadaji o pomoc, aby jim trochu pomohla zvysit kulturu jednani.
Televize jinde ve světě. Konstatuje Tomáš Pecina:
Na BBC World právě běžel spot o stavu českého vězeňství, o přeplněných věznicích, o odsouzených, kteří čekají na svobodě, až se na ně dostane místo atd. Jaká úleva po úterním Velíškovi: záběry dávají smysl, překlad souhlasí s tím, co člověk na obrazovce říká (pane Boudo!), závěrečný záběr (sign-off) je na zavírající se mříž, ne na důležitě se tvářícího reportéra před nemožným pozadím.
Žádost Jiřímu Hodačovi. Píše Tomáš Pecina:
Vážený pane,
v zápisu z úterního zasedání Rady jsem se dočetl, že jste vypracoval zásady pro komunikace s institucemi a jednotlivci mimo ČT. Mohu Vás proto požádat o kopii těchto zásad pro zveřejnění v Britských listech? Rovněž bych měl zájem publikovat metodický návod, o němž jste se zmiňoval jak v rozhovoru se mnou, tak minulý týden v pořadu Netopýr. Je tento text už hotov?
Děkuji předem za vaši odpověď,
s pozdravem,
Tomáš Pecina, Britské listy
PS: Pokud Vám nové zásady zakazují na tento e-mail odpovědět, buďte tak laskav a sdělte mi to: nerad bych se ocitl v podobné situaci jako občané socialistického Československa, kde nejenže téměř vše bylo tajné, ale tajné bylo i to, co všechno je tajné.
Na to reagoval v pátek ráno Jiří Hodač tímto dopisem:
Vážený pane Čulíku,
v dnešních BL mě Váš polupracovník vyzývá ke zveřejnění zásad pro přípravu
zpravodajských a publicistických pořadů, které jsem vydal pro pracovníky
Ředitelství zpravodajství ČT, a v té souvislosti podotýká hned cosi o
jakémsi socialistickém utajování. I když mi do způsobu, jakým si ověřujete
či neověřujete fakta nic není, chtěl bych Vás - a slibuji, že víckrát Vám do
Vašich metod už mluvit nebudu - jen upozornit, že uvedený materiál je v
doslovném znění již dva dny k dispozici na oficiální internetové stránce
České televize a může si ho tedy přečist nejen kdokoli z Britských listů,
ale i kterýkoli jiný zájemce kdekoli ve světě. Kromě toho je již několik k
dispozici novinářům i u našeho tiskového mluvčího pana Trávy.
Dostat se na vysokou školu v ČR je tak obtížné a systém přijímacích zkoušek je dost mechanický, a tak se lidé pokoušejí koupit si předem vypracované odpovědi. Právnická fakulta Univerzity Karlovy se distancovala od nabídek prodeje vypracovaných odpovědí na otázky přijímacích zkoušek, které se v posledních dnech objevily na veřejnosti. -
Právnická fakulta rozeslala od 9. do 15. května všem účastníkům přijímacího řízení pro akademický rok 2000 až 2001 soubor otázek, ze kterých bude v den přijímaček vylosováno pod dohledem notáře po 35 otázkách z každého předmětu. Nového postupu při přípravě přijímacích zkoušek využila skupina lidí a k souboru otázek vypracovala i jejich řešení, které nabízí k prodeji prostřednictvím inzerátů.Ve čtvrtek před polednem se zřítila betonová střešní konstrukce rozestavěného obchodního centra francouzské firmy Carrefour v Hradci Králové. Jeden dělník byl zraněn těžce a dva lehce.
Stát musí ODS vrátit na daních 64.000 korun. Finanční úřad pro Prahu 1 vyměřil neoprávněně Občanské demokratické straně darovací daň ve výši přibližně 64.000 korun a stát musí tuto částku občanským demokratům vrátit. Rozhodl o tom Městský soud v Praze.
Při uskladnění dvou neutronových zářičů uvnitř jedné z budov jaderné elektrárny Temelín ve čtvrtek 18. května se "podle očekávání" zvýšila radiaktivita v této budově, ale ne venku, uvádí Černobyl (pardon, Temelín).
(PS.) Když jsem tento vtip psal, uvažoval jsem, jestli to v emocionálně exponované ČR někoho hodně naštve. A skutečně, za vtip mi v pátek dopoledne vynadali asi dva čtenáři. Rád bych jim zcela nevzrušeně odpověděl: prosím, přečtěte si, úplně vážně a bez emocí, tento článek. Myslíte, že ten Temelín skutečně stojí za to? - Nevím.
Vláda bude moci za určitých podmínek rozhodovat o vysílání českých vojáků do zahraničí a o přítomnosti cizích ozbrojených sil na území České republiky. Umožní to novela Ústavy, kterou přijala Poslanecká sněmovna. Novela také umožňuje parlamentu, aby zmíněná rozhodnutí vlády zrušil.
Z ublížení na zdraví vyšetřovatel zřejmě v nadcházejících dnech obviní lékaře anesteziologicko- resuscitačního oddělení Všeobecné nemocnice v Náchodě. Je podezříván, že loni v prosinci zavinil smrt sedmnáctiletého chlapce, který v náchodské nemocnici podstoupil operaci kolena.
Břeclavský policejní náměstek Vítězslav Klusák tvrdí, že nepil alkohol před nedávnou dopravní nehodou, při níž zahynula v Brně důchodkyně. Prý se napil až po nehodě a někteří brněnští policisté se ho snaží očernit, aby byl od policie propuštěn.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný. Druhého výboru se minulý týden prodalo v knihkupetví Fišer za jediný den padesát výtisků, takže kdo má o knihu zájem, nechť její koupi příliš neodkládá.)
Evropské ceny za internetovou novinářskou práci. Zbývají už jen tři týdny pro nominace na European Online
Journalism Awards. Loni dostávali ceny jen britští novináři, letos se mohou účastnit novináři z celé Evropy a soudci jsou vybráni z čelných sdělovacích prostředků po celém kontinentě. Podrobnosti jsou na adrese:
http://www.net-media.co.uk/eolja/form.html
O novém tažení proti Janu Kavanovi v souvislosti s blížícími se senátními volbami a o knize Přemysla Vachalovského a Johna Boka "KATO: Příběh opravdového člověka", jejíž manipulaci někteří Češi kupodivu přijímají zcela nekriticky, píše v angličtině Jan Čulík v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review na tomto místě.
Profesionalita a nezávislost nové Rady České televize se už projevuje? Napsal Tomáš Pecina, který požádal nového člena Rady České televize Františka Mikše o rozhovor pro Britské listy:
Právě jsem mluvil s Františkem Mikšem. Řekl mi (téměř doslova) toto:
"Voláte pozdě. Já jsem si mezitím stačil ty vaše Britské listy přečíst a řeknu Vám, že něco tak špatně napsaného, neobjektivního a zaujatého si nedokážu představit. A jestli si myslíte, že s vámi budu ztrácet čas, tak jste na omylu!"
Prosím, publikujte, to má stejnou cenu jako celostránkový rozhovor. (T.P.)
Zveme vás na literární Luhačovice - setkání mladých a zavedených autorů, pod záštitou Klubu českých spisovatelů v Praze. Informace, podrobný program a přihlášky (nutno odeslat do 30. května) viz na této adrese.
Časopis Integrace, ktery je prvnim ceskym
mediem venujicim se kriticky problematice evropske integrace, je na adrese http://www.integrace.cz.
Čtěte revui Souvislosti. Píše Jakub Krč:
Posílám vám odkaz na nové číslo revue Souvislosti (vycházíme od r. 1990, na internetu 3 roky). Ač jsme zaměřeni filosoficko-teologicko-literárně, máme v posledním čísle dva příspěvky, které možná mají aktuálnost i publicističnost v sobě. Je to jednak úplný soubor dokumentů ke kauze Pražská katolická teologická fakulta (Wolf, Štampach, Halík a spol.), jednak edice e-mailů jihoslovanských intelektuálů z doby bombardování NATO. Jelikož "žijeme" pouze z dotací a nevyděláváme (spíš naopak), neberte prosím můj dopis jako nevyžádanou reklamu, prostě jen jako tip, možná nejen pro vás...
Pěkné čtení a pěkné léto!
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|